Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Najdorf o Najdorfie

Liliana Najdorf

Najdorf o Najdorfie

6.8

(4 oceny) wspólnie z

31,40

 

Są to wspomnienia córki o genialnym Ojcu - szachiście i o Ojcu o nietuzinkowej osobowości.

Arcymistrz Mieczysław Najdorf urodził się 15 kwietnia 1910 r. w Grodzisku Mazowieckim. Swój pierwszy turniej szachowy rozegrał 1930 r. na Mistrzostwach Warszawy. Zajął tam II miejsce. W kolejnych latach występował z sukcesem w wielu turniejach.
W 1944 r. został obywatelem Argentyny i jako Argentyńczyk polskiego pochodzenia należał do ścisłej, światowej czołówki. Według retrospektywnego systemu Chessmetrics, najwyżej sklasyfikowany był w lipcu 1946 r. Zajmował wówczas 2 miesce na świecie, za Michałem Botwinnikiem.

Czternastokrotnie wystąpił na olimpiadach szachowych. Trzy razy reprezentował Polskę, a jedenaście razy wystąpił w barwach Argentyny.
Był rekordzistą, jeśli chodzi o grę w symultanach.
W 1930 r. Mieczysław Najdorf rozegrał w Warszawie partię, która przeszła do historii królewskiej gry jako "polska nieśmiertelna partia".
Podobne powodzenie osiągnął w interesach, w branży ubezpieczeniowej. Po wojnie był jednym z najzamożniejszych Argentyńczyków.
Zmarł 5 lipca 1997 r. w Maladze w Hiszpanii.

Na zakończenie wspomnień Liliana Najdorf umieszcza kilka partii szachowych. Tych, których sława nie przebrzmiała do dzisiaj.

Penelopa
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-629-0880-6

Liczba stron: 160

Format: 165x235mm

Cena detaliczna: 31,40 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...