Menu

Penelopa

Penelopa
Mat kończy partię szachową,Fischer uważał ,że mat jest 'nokautem w szachach. Książka zawiera 700 pozycji matowych ,od prostych matów w jednym lub dwóch posunięciach do katastrof debiutowych. pozycje pochodzą z partii czołowych szachistów którzy dali mata albo go nie zauważyli.
Pewnie poszukujesz książki pt. " Jak wygrać partię w debiucie" lub " Jak osiągnąć przewagę już w otwarciu" ? Niestety jest " Jak rozpocząć partię szachową". Dlaczego? Dowiesz się z kart tego opracowania. Poznanie debiutów jest niezbędne, by prowadzić prawidłowo grę już od pierwszych posunięć, co ułatwia dobrą grę w środkowej fazie partii. Aby zrealizować cel postawiony przed debiutem konieczne jest nie tylko poznanie posunięć, ale zrozumienie podstawowych zasad gry w tej początkowej fazie partii.
Morphy wychował się w zamożnej i wpływowej rodzinie. Szachy poznał przyglądając się partiom rozgrywanym w rodzinnym domu. Szybko ujawnił się jego niezwykły talent. W wieku dziewięciu lat był uważany za jednego z najsilniejszych szachistów w Nowym Orleanie. W 1850 roku do rodzinnego miasta Morphy'ego zawitał jeden z czołowych szachistów świata, Węgier Johann Löwenthal, który rozegrał trzy partie z trzynastoletnim Morphym, wszystkie przegrane.
Rozwiązywanie zadań szachowych poprawia liczenie wariantów. Zbiór "Trzech na jednego", to 94 zdania na 86 stronach, w których strona silniejsza dysponuje 3 figurami osaczającymi samotnego króla przeciwnika. Zadanie, to dać mata w 1,2 i 3 posunięcia. Znakomita książka dla początkujących szachistów (do rankingu 1500 - III kategorii). Pomocna będzie zarówno trenerom, jak i pracującym samodzielnie szachistom.
Historia nie jest nauką ścisłą. Jest jedynie mizerną próbą opisania świata, który minął i nigdy nie powróci. Historię zawsze piszą zwycięzcy, kształtują ją panujące systemy polityczne i koloryzują ci, którzy mają w tym określony interes. Żadna próba interpretacji wydarzeń z przeszłości nie jest trafna ani niezależna. Być może nigdy nie poznamy dokładnych szczegółów z życia niektórych ludzi, którzy zapisali się na kartach dziejów cywilizacji. Bywa jednak, że nowe odkrycia archeologiczne czy archiwalne odsłaniają nam rąbka tajemnicy. Okazuje się wtedy, że nasze opinie o przeszłości, ukształtowane najczęściej w szkole i domu rodzinnym, były fałszywe. Historii nie tworzyli superbohaterowie, ale zwykli ludzie obdarzeni określonymi talentami, lękami i marzeniami. Pisząc felietony zebrane w tej książce kierowałem się zasadą, że nic co ludzkie nie jest mi obce. W czasie kosmicznym dwa miliony lat istnienia naszego gatunku na tej planecie to zaledwie ułamek sekundy. A w ciągu tych dwóch milionów lat dzieje cywilizacji zajmują jedynie chwilę. Żyjemy w przekonaniu, że nasze czasy są szczytowym osiągnięciem ludzkości jako gatunku. Tymczasem historia dowodzi, że niemal wszystkie procesy polityczne, społeczne i cywilizacyjne powtarzają się cyklicznie w niezmienionej formie. Ta powtarzalność wydarzeń dotyczy szczególnie wojen, które niszczą i jednocześnie popychają ludzkość do przodu. I to właśnie wojna jako zjawisko historyczne najczęściej przewija się w moich felietonach przypominając o najbardziej pierwotnym przymiocie naszego gatunku. Ze Wstępu
Szachowy elementarz strategii i gry pozycyjnej,napisany z dużym poczuciem humoru. Najbardziej znana książka szachowa na świecie. Na temat tej książki już wszystko zostało napisane.
Jeśli szukasz czegoś nowego i chcesz się poweselić z tego, co śmieszne i groteskowe, choć traktowane jakże często i przez wielu ze śmiertelną powagą - trzymasz w rękach książkę dla siebie.
„Prawdziwa przyjemność z czytania.” Lubomir Kawalek, arcymistrz „Jeżeli lubisz dynamiczne, atakujące szachy i doceniasz, że autor potrafi przedstawić trudny temat w interesujący sposób, to będziesz szczęśliwy z kupienia tej książki.” Jeremy Silman, mistrz międzynarodowy „Każda strona w książce zawiera interesujący materiał. Wręcz pożera się go wzrokiem. To nie jest tylko moja opinia. Książka zasłużenie uważana jest za kandydata do nagrody „Książka roku” przyznawanej przez Brytyjską Szachową Federację.” Sean Marsh, „Chess magazine” „Ten wszechstronny podręcznik, jest jednym z nielicznych, które można porównywać z książkami Marka Dworackiego. Książka zawiera unikalną kolekcję partii i pozycji, pokazujących jak należ atakować. ” Ray Edwards, Julian Farrand, David Friedgood, jurorzy Brytyjskiej Szachowej Federacji, którzy wybrali „Agresywne szachy” „Książką roku”. “Znakomity podręcznik ataku”, www.chesscafe.com “Najbardziej ambitna książka poświęcona atakowi na króla” John Donaldson, mistrz międzynarodowy.
Podręcznik do nauki gry w szachy dla dzieci. Napisany zrozumiałym i prostym językiem, bogaty w przykłady i ćwiczenia i zaopatrzony w klucz rozwiązań wprowadzi dziecko w świat reguł tej popularnej od tysiącleci gry. Dobry podręcznik dla każdego, kto nie zna zasad gry i nie miał do czynienia z szachami. Opisuje całą zasadę gry w szachy, ruchy figur, układ na szachownicy w momencie rozpoczynania gry i wiele innych. Ciekawe ilustracje urozmaicają naukę i poznawanie zasad.
Druga część trylogii poświęconej "pionkom". Znany arcymistrz i mistrz napisali przystępną książkę pokazującą jak grać pionkami. Kiedy je poświęcać, a kiedy bronić oraz na, które pionki należy uważać. Bo w końcu każdy pionek ma w plecaku hetmańską buławę! W książce pokazane są również popularne pułapki debiutowe, w których główną rolę odgrywają pionki. Książka zawiera 138 oryginalnych zadań do samodzielnego rozwiązywania.
Trzecia część trylogii poświęconej "pionkom". Znany arcymistrz i mistrz napisali przystępną książkę pokazującą jak grać pionkami. Kiedy je poświęcać, a kiedy bronić oraz na, które pionki należy uważać. Bo w końcu każdy pionek ma w plecaku hetmańską buławę! W książce pokazane są również popularne pułapki debiutowe, w których główną rolę odgrywają pionki. Książka zawiera 158 oryginalnych zadań do samodzielnego rozwiązywania.
Pionki podobne są do siebie jak kropelki wody. Jednakże w trakcie gry, zajmując na szachownicy różne pola, wypełniają najbardziej różnorodne role. Są pionki atakujące, jak też broniące. Pionki mogą stanowić o sile lub słabości pozycji. Teoria szachów nazywa je w różny sposób: izolowane i połączone, oddalone i odstałe, wolne i zablokowane, wiszące i zdwojone. Spotyka się pionka - klina, a nawet pionka - gwoździa. Pionki są o wiele mniej mobilne niż figury. Z tego powodu często stają się obiektem ataku. Atakując je, siły bojowe jednoczą się w działaniu, co stanowi jeden z ważniejszych atrybutów gry. Istnieją efektowne kombinacje związane ze schwytaniem króla, zdobyciem hetmana lub innych figur, ale nie mniej interesujące są operacje taktyczne, wykorzystywane przy schwytaniu pionków. Tutaj również można spotkać szeroki zakres najbardziej różnorodnych przykładów. Konfliktowe pozycje, w centrum których znajduje się pionek, często prowadzą do maksymalnych komplikacji, których rozwiązanie powoduje pogrom jednej ze stron.
Powyższa książka to doskonały podręcznik dla dzieci w wieku od 1-4 klasy szkoły podstawowej. Podręcznik uczy pozycji elementarnych, taktycznych metod zdobywania przewagi materialnej a także kombinacji matowych. Zawiewa 62 lekcje, zapewniające szybki i efektowny rozwój dziecka.
Praktycznie każdy, kto lubi szachy, chce grać w nie co raz lepiej. Niezależnie od tego czy jest juniorem, czy amatorem, który stażem i poświęceniem czasu ulubionemu hobby przewyższa zawodowców.
We wstępie autorzy piszą: „W bogatej gamie literatury szachowej, książki poświęcone teorii debiutów, zajmują poczesne miejsce. Są popularne wśród amatorów i profesjonalistów. Jednakże Kursy debiutów, monografie i encyklopedie, są zazwyczaj zbyt skomplikowaną lekturą dla młodych graczy. Dlatego też, w pierwszej fazie nauki teorii, bardziej korzystne jest korzystanie z podręczników gry w szachy. W nich, między innymi, można uzyskać wiedzę na temat typowych taktycznych uderzeń”. Autorzy na bazie 48 pouczających partii i 120 kombinacji omawiają najważniejsze taktyczne motywy w szachach. Bardzo ciekawa książka, którą polecam przede wszystkim początkującym szachistom. Oczywiście jest to też doskonały materiał szkoleniowy dla trenerów.
Pułapki szachowe to interesujacy obszar i wciąz niezbadany temat. Pułapka rózni sie od kombinacji. Posunięcie rozpoczynające pułapkę gra rolę przynęty i nie zmusza przeciwnika do wykonania słabego posuniecia. Ono go tylko zachęca.
Są to wspomnienia córki o genialnym Ojcu - szachiście i o Ojcu o nietuzinkowej osobowości. Arcymistrz Mieczysław Najdorf urodził się 15 kwietnia 1910 r. w Grodzisku Mazowieckim. Swój pierwszy turniej szachowy rozegrał 1930 r. na Mistrzostwach Warszawy. Zajął tam II miejsce. W kolejnych latach występował z sukcesem w wielu turniejach. W 1944 r. został obywatelem Argentyny i jako Argentyńczyk polskiego pochodzenia należał do ścisłej, światowej czołówki. Według retrospektywnego systemu Chessmetrics, najwyżej sklasyfikowany był w lipcu 1946 r. Zajmował wówczas 2 miesce na świecie, za Michałem Botwinnikiem. Czternastokrotnie wystąpił na olimpiadach szachowych. Trzy razy reprezentował Polskę, a jedenaście razy wystąpił w barwach Argentyny. Był rekordzistą, jeśli chodzi o grę w symultanach. W 1930 r. Mieczysław Najdorf rozegrał w Warszawie partię, która przeszła do historii królewskiej gry jako "polska nieśmiertelna partia". Podobne powodzenie osiągnął w interesach, w branży ubezpieczeniowej. Po wojnie był jednym z najzamożniejszych Argentyńczyków. Zmarł 5 lipca 1997 r. w Maladze w Hiszpanii. Na zakończenie wspomnień Liliana Najdorf umieszcza kilka partii szachowych. Tych, których sława nie przebrzmiała do dzisiaj.
Książka ta uczy szachowej strategii i taktyki za pomocą wybranych partii z ostatnich juniorów głównie mistrzostw Świata i Europy. Książka ta powie Ci wszystko o należy wiedzieć o rozpoznaniu i wykorzystaniu słabości pozycji przeciwnika. Nauczy Cię oceniać swoja pozycję, opracować pozycję, obliczyć ruchy w ataku i obronie. Zobaczysz też typowe błędy popełniane przez  najlepszych młodych szachistów. Można rozumieć taktykę i strategię gry, a mimo to nie osiągać pożądanych rezultatów. Często przegrywamy nie z powodu braku wiedzy ,lecz dlatego, że nie potrafimy jej wykorzystać. Do typowych błędów popełnianych przez młodych szachistów należą: podstawianie figury, przeoczenie najlepszego w danej pozycji najlepszego posunięcia, nie zauważenie groźby przekroczenia czasu. Dlatego tak się zdarza? Dlatego trzeba usprawnić szachowe myślenie. Autor jest instruktorem i mistrzem FIDE.
Cezary Tarkowski dziennikarz, publicysta autor 100 bajek i i dwóch książek satyrycznych. Autor publikuje gównie w prasie prawicowej i katolickiej a także pisanych dla  kabaretów Jedna z bajek Autobus na leśnych dróżkach była publikowana w wydawnictwie Penelopa Książka Bywało gorzej,bywało śmieszniej jest to zbiór felietonów o charakterze wspomnieniowym Felietony są obrazkami życia Polaków z mistrzostw lat od okresu PRL-u do czasów współczesnych Jest to ciekawa książka pełna humoru i będąca lekturą dla każdego.
Któż z grających w szachy nie chciałby posiąść tajemnicy szybkiego zwyciężania? Jednak szybkie zwycięstwo to zazwyczaj wynik błędu ze strony przeciwnika, błędu tak spektakularnego, że można go natychmiast wykorzystać. Toteż miniatury, czyli krótkie partie kończące się efektownie przez 20-25 posunięciem, już w średniowieczu uważano za atrakcję, a nawet sensację. Od tej pory średni poziom gry szachowej znacznie się podniósł, lecz ładne miniatury wciąż się zdarzają, bywają pouczające, a niekiedy olśniewające i warto je obejrzeć w wykonaniu przedwojennych polskich szachistów. Książka Adama Umiastowskiego, trenera, organizatora i sędziego szachowego dostarcza wspaniałych przykładów, jak porywającą grą pozostają szachy, wciąż pełne zaskakujących, nowych rozwiązań.