Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Pieśni niemieckie Władysława Tarnowskiego

Pieśni niemieckie Władysława Tarnowskiego

20,00

 

Władysław Tarnowski (1836-1878) – poeta, dramaturg i tłumacz, kompozytor i pianista, podróżnik i poliglota. Półsierota po matce Ernestynie od 4 roku życia, stąd pseudonim literacki Ernest Buława. Autor tomików poezji: Poezye Studenta (4 tomy), Krople czary, Szkice Helweckie i Talia, Piołuny, Nowe Poezye Ernesta Buławy; dramatów m.in.: Izaak, Karlińscy, Joanna Grey; libretta Achmed oder der Pilger der Liebe; wydał Archiwum Wróblewieckie (3 tomy).
Kompozytor pieśni, a także m.in. opery Achmed oder der Pilger der Liebe, uwertur do dramatów: Karlińscy i Joanna Grey; oraz Grande Polonaise, Grande Sonate, Sonate pour Piano ded. sonami Br. Zawadzki, Fantaisie quasi Sonate pour Piano et Violon, Quatour Rémajeur pour Deur Violons, Viola et Violoncelle, Nocturne a sa soeur Marie, Deux Nocturnes: Nuit sombre, Nuit claire, Au souvenir d’un ange, Deux Morceaux: Fantazie-Impromptu, Valse-poeme; Deux Pieces: Chant sans paroles, Valse poeme, Extases au Bosphore, Trois Mazurkas pour Piano.
Potęga improwizacyjna Tarnowskiego znalazła w Liszcie, który jest jednym z największych improwizatorów muzycznych, szczerego wielbiciela. Pod wrażeniem jednej z improwizacji, która jak burza odegraną była gwałtownie i prędko na fortepianie, odezwał się stary mistrz, wskazując na młodego Władysława: Oto mój następca, który mnie przewyższy.
Agaton Giller O Władysławie hr. Tarnowskim w: Ruch Literacki, Lwów, 1878, s. 395.
Niefortunnie, zamiast przewyższać zmarł. Potem zmieniły się style literackie i muzyczne, przeszły rewolucje i wojny… a świat zmalał. Warto przypomnieć człowieka, który w XIX w. był w stanie łączyć dziełami kulturę różnych krajów, pieśniami, zwłaszcza Polaków i Niemców.

Rozpisani.pl
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-945-6740-8

Liczba stron: 108

Format: 145x205mm

Cena detaliczna: 20,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...