Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Polityka zagraniczna Hiszpanii w latach 1788-1986 Od marginalizacji do integracji

Małgorzata Mizerska-Wrotkowska

Polityka zagraniczna Hiszpanii w latach 1788-1986 Od marginalizacji do integracji

7.0

(1 ocena) wspólnie z

45,00

 

„(…) Autorka podjęła się niezwykle interesującego, a zarazem ambitnego zadania. (…) Zaprezentowane pytania badawcze świadczą dobitnie, że dostrzega złożoność i wieloaspektowość problematyki. Bardzo interesujący wydaje się również sposób rozwiązania zaprezentowanego problemu badawczego. (…) Podjęcie tego niewątpliwie oryginalnego wątku badawczego postawiło Autorkę przed problemem wyboru metod badawczych. Bardzo ważne w tym przypadku jest zachowanie stosownej proporcji w zakresie szeroko pojętej analizy politologicznej oraz opisu historycznego. O sukcesie przedsięwzięcia zadecydowała właściwa operacjonalizacja przyjętych podejść i modeli teoretycznych. Praca charakteryzuje się klarownym wywodem. (…) Została oparta o bardzo bogatą bazę źródłową. (…) Jestem przekonany, że recenzowana monografia stanowi wartościową pozycję naukową i w dużej mierze jest w stanie wypełnić lukę istniejącą na polskim rynku wydawniczym w zakresie omawianej problematyki”.

Z recenzji prof. dr. hab. Dariusza Popławskiego – Uniwersytet Warszawski

„Doktor Małgorzata Mizerska-Wrotkowska w recenzowanej pracy (…) podjęła się trudnego zadania zbadania zmian w hiszpańskiej polityce zagranicznej i stopnia jej aktywności wobec różnych państw, a także organizacji międzynarodowych na przestrzeni kilku epok historycznych. (…) Nie ma wątpliwości, że cezury chronologiczne pracy są dobrze uzasadnione, stwarzając duże możliwości porównawcze. (…) Z uznaniem należy przyjąć, że Autorka nie bała się spojrzeć na politykę zagraniczną Hiszpanii z szerokiej perspektywy, zarówno pod względem czasu, jak i obszerności tematu. Udało się jej umiejętnie usystematyzować bogaty materiał badawczy. (…) Recenzowana praca stanowi nowatorskie opracowanie problemu hiszpańskiej polityki zagranicznej na przestrzeni prawie trzech wieków, (…) przedstawia nowe interpretacje oraz ujmuje w nowym świetle wiele znanych już wydarzeń i procesów politycznych w wymiarze historycznym. Książka oddaje aktualny stan badań naukowych w dziedzinie historii stosunków międzynarodowych”.

Z recenzji prof. dr. hab. Jacka Tebinki – Uniwersytet Gdański

Aspra
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-754-5931-9

Liczba stron: 364

Format: 160x240mm

Cena detaliczna: 45,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...