Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Uwodziciele władzy Geneza i organizacja dworu Ludwika XIV.

Magdziarz Wojciech St.

Uwodziciele władzy Geneza i organizacja dworu Ludwika XIV.

6.2

(5 ocen) wspólnie z

54,00

 

Jedyna polska książka poświęcona genezie i organizacji słynnego dworu w Wersalu

Autor, niezwykle rzetelnie i obficie korzystając z wydanych źródeł i literatury przedmiotu, w uporządkowany sposób omawia genezę i organizację dworu Ludwika XIV, mieszczącego się w budynkach pałacowych Wersalu. Ukazuje rozwój instytucji dworskiej, w tym jego największą liczebność za Ludwika XIV i iście barokową strukturę. W osobnych rozdziałach prezentuje liczne służby samego króla oraz organizację życia dworskiego najbliższego otoczenia monarchy (m.in.: królowej, dam dworu, dzieci królewskich, delfina, delfiny, królewiczów). Nie pomija również wielu innych urzędów nadwornych. Tekst uzupełniają atrakcyjne zestawienia tabelaryczne, m.in. długi wykaz wszystkich urzędów i przypisanych do nich funkcji pełnionych na dworze oraz ciekawe anegdoty na temat ludzi z otoczenia Króla Słońce. Autora cechują dbałość o szczegóły i barokowy styl, dzięki którym przybliża on czytelnikom szczególną atmosferę tego jedynego w swoim rodzaju miejsca.

Wojciech St. Magdziarz – emerytowany pracownik Instytutu Historii UJ; autor znanej i wielokrotnie wznawianej biografii Ludwik XIV – wydanej w serii biograficznej Ossolineum (I wyd. – 1991). Jeden z głównych polskich specjalistów w zakresie historii Francji okresu Króla Słońce, autor licznych artykułów z tego zakresu.

Wydawnictwo Naukowe PWN
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-011-7351-7

Liczba stron: 262

Format: 14.5x20.5cm

Cena detaliczna: 54,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...