Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Zapach jabłoni

Elżbieta Jarosz-Kondraciuk

Zapach jabłoni

22,50

 

Pamięć w jabłoń zaklęta
Tom opowiadań Elżbiety Jarosz-Kondraciuk jest książką długo oczekiwaną przez grono przyjaciół i znajomych autorki, która rzadko kiedy podczas spotkań literackich decydowała się na przeczytanie swoich, jak mówiła, notatek z dzieciństwa. Zwykle wolała prezentować swoją twórczość dla dzieci. Kiedy już jednak decydowała się wpuścić słuchaczy na strych rodzinnego domu, czarowała ich pajęczyną, poetyckim obrazem ojcowego ogrodu czy zapachem gorących ziemniaków, jakie wybierała z parowanego przez babcię dla świń sagana. Wspomnienia z dzieciństwa autorki są zaczarowanym światem pełnym smaków, zapachów i niezwykłych dziś zdarzeń – a to jabłoń zaatakowana przez złodziejaszka, amatora niedojrzałych owoców, wznosi w górę gałęzie i zrzuca intruza na ziemię, ojciec rozmawia z roślinami w ogrodzie tak samo jak z kilkuletnią córką, a zabity przez złego człowieka ptak ożywa podczas pogrzebu matki i śpiewając zabiera jej duszę do nieba. Wszystko to zapisane językiem poetyckim tak, że czytelnik może się nie tylko wzruszyć, ale i sięgnąć pamięcią do własnych przeżyć lat dziecinnych. U Kondraciuk nie są to jednak wspomnienia nostalgiczne czy wyrażające żal za minionym. Autorka czyni użytek z pamięci, aby pokazać, że wszystkie obrazy, nawet te z pajęczyną na strychu czy kurzem wciskającym się w szpary strychowej podłogi, składają się na dojrzałe lata kobiety. Bez nich, bez zapachu kwiatów jabłoni wiosną i dojrzewających jabłek jesienią, nie byłoby żadnego tu i teraz. Pamięć w jabłoń zaklęta pozwala zrozumieć, co tak naprawdę kształtowało niegdyś nasze dziś. Warto zagłębić się w tę książkę, żeby odkryć własne zaczarowane światy. Zapach jabłoni to ciepła, chwilami wzruszająca lektura.
Zapraszam, wejdźmy wraz z autorką w jej świat...
Maria Ewa Aulich

LSW
Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2019-01-28

ISBN: 978-83-205-5703-9

Liczba stron: 39

Format: 146x210mm

Cena detaliczna: 22,50 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...