Menu

Ezop

Ezop
Pan Kluska uwielbiał zbierać różne rzeczy. W swoim domu zgromadził mnóstwo mebli, dywanów, ubrań i samochodów, aż wreszcie dla niego samego zabrakło miejsca. I wówczas pewnego burzowego dnia jego własny żaglowiec porwał go w nieznane. Cóż teraz stanie się z Panem Kluską i jego dobytkiem? Historia o dzikich plażach, pani Małgosi, sprzątaniu świata i jeszcze o tym, że czasem przyjemniej jest nie mieć niż mieć.
Mała Poczwarka wyrusza w podróż. To ekscytująca przygoda, a czasem i niebezpieczna, ale dzięki niej Poczwarka odkryje nieznany jej dotąd świat i emocje. Wiedziona ciekawością nauczy się, jak pokonać strach i zwątpienie. Co czeka Poczwarkę na końcu tej niezwykłej podróży? Poetycka opowieść o dorastaniu, zmianie, trosce o siebie i odwadze. Książka wydana w ramach projektu „Nasza Mała Biblioteka”, dofinansowanego przez Komisję Europejską w programie Kreatywna Europa Kultura.
Anni podczas spaceru zauważa na ziemi klucz. Po chwili znajduje kolejny i jeszcze jeden Wkrótce ma ich całą garść! Skąd one się tu wzięły? Do kogo należą? Dziewczynka zaczyna się martwić, bo jeśli zgubisz klucz, nie możesz wrócić do domu, przyjaciele nie mogą cię odwiedzić, a sąsiedzi nie pożyczą od ciebie cynamonu. Anni postanawia odnaleźć właścicieli kluczy. Niecodzienna historia o bezinteresownej pomocy, życzliwości i trosce o innych. Nawet jeśli są to nieznajomi! Książka wydana w ramach projektu "Nasza Mała Biblioteka", dofinansowanego przez Komisję Europejską w programie Kreatywna Europa Kultura.
Petar jest rezolutnym, ciekawskim chłopcem, który nieustannie zadaje pytania na temat otaczającego go świata. Pod nieobecność rodziców ma zawsze przy sobie Książeczkę z obrazkami, którą traktuje jak najlepszą przyjaciółkę. W nocy małemu Pe śniły się bociany i teraz chłopca nurtuje ważne pytanie. Niestety dorośli zamiast na nie odpowiedzieć, tylko dziwnie się uśmiechają. W końcu zdenerwowany Pe pyta Książeczkę: „Książeczko, jak ja przyszedłem na świat?”. Czy Książeczka stanie na wysokości zadania i Petar dowie się, skąd się biorą dzieci?Zabawna, przewrotna, ale i wzruszająca historia o dziecięcej ciekawości świata, niełatwych pytaniach i zakłopotaniu rodziców, a także o tym, co jest w życiu najważniejsze.
Mali przyjaciele, dziewczynka i miś, są nierozłączni. Spędzają razem każdą zwykłą i niezwykłą chwilę. We dwoje poznają świat i odkrywają jego cuda - magię zmieniających się pór roku, podwodne światy i podniebne przestworza. Aż któregoś dnia dziewczynka poznaje nowych przyjaciół Wzruszająca, pełna ciepła opowieść o przyjaźni i dorastaniu, której uroku dodają piękne delikatne ilustracje. Książka wydana w ramach projektu Nasza Mała Biblioteka, dofinansowanego przez Komisję Europejską w programie Kreatywna Europa Kultura.   
"Nie jest to jednak zbyt wielka sztuka. Pragnę odmiennych rozwiązań szukać i, miast borsuma lub sowowronka, zamierzam stworzyć - ANTYCYPONKA!" Nowe wydanie uwielbianego przez dzieci wiersza, który po raz pierwszy ukazał się w 1975 roku.
Uwaga! Uwaga! Tylko tutaj znajdziesz najnowsze wiadomości z życia Bromby i innych. Jak Pciuch schwytał R.O.B.A.K.A., który bezprawnie kopiował się do folderów? Kim są rodzice Filwinki i Meandra? Kto i dlaczego jest autorem portretów w niniejszej książce? Jeśli chcesz być dobrze poinformowany - musisz ją przeczytać, bo to całkiem inna "Bromba i inni"! Jak głosi radio Fuma: "Musisz, musisz. Zaraz się skusisz!". I nie pożałujesz! "Bromba i inni (po latach także)" to najbardziej b(r)ombowe wydanie kultowej książki Macieja Wojtyszki, rozszerzone o nowe przygody lubianych bohaterów: Bromby, Pciucha, Gżdacza, Zwierzątka Mojej Mamy i innych.
Po przeprowadzce do norki Myszora, Mysz zdaje sobie sprawę, że ich wspólne życie wygląda inaczej, niż sobie wyobrażała… Myszor zadaje jej dziwne pytania: – Dlaczego wracasz tak późno? – Ukrywasz coś przede mną? – Nie chcesz wyglądać dla mnie ładnie? Mysz próbuje z nim o tym rozmawiać, ale Myszor jej odpowiada: – Nie widzisz, że robię dla ciebie wszystko. Tak bardzo cię kocham, Myszko. Powiedz, że jesteś tylko moja…
W nadmorskim miasteczku w dawnym pałacu von Wittów ma powstać biblioteka, Filia numer 4. Do skatalogowania jest dziesięć tysięcy pięknych starych woluminów. Dla matki Ewy, bibliotekarki z zamiłowania, to życiowa szansa. A czym okaże się dla Ewy, zagubionej nastolatki z traumą? Czy wyjazd nad morze pozwoli jej się uwolnić od demonów przeszłości? Pałac i miasteczko skrywają mroczną tajemnicę. A przyjazd matki i córki uruchamia całą serię dziwnych, niewytłumaczalnych zdarzeń.
Najlepszy dzień w Twoim życiu jest dzisiaj! Nikt nie wie o tym lepiej niż ciekawa świata Jętka, która w towarzystwie troskliwej Muchy przeżywa swój jeden jedyny szalony dzień w Nowym Jorku. Książka pełna zaskakujących zwrotów akcji nie pozwala zapomnieć o tym, co naprawdę liczy się w życiu: każda pojedyncza, świadomie przeżywana chwila, najlepiej z przyjacielem u boku. Spędźmy ten niesamowity czas z Jętką i Muchą! Lećmy! EDYCJA SPECJALNA BESTSELLERA PRZEMYSŁAWA WECHTEROIWCZA I EMILII DZIUBAK W NOWEJ SZACIE GRAFICZNEJ!
– Dużo mówiliśmy o demokracji – powiedział smutno wampir – i o trójpodziale władzy. – Trój… co? – Trójpodział władzy. To bardzo ważne. W każdym społeczeństwie powinien być ktoś, kto wymyśla prawo, ktoś, kto działa i decyduje w myśl tego prawa, i niezależny sąd, który może ocenić, czy wszystko jest w porządku. To podstawa dobrej demokracji! – Demokracji? – Demokracja jest wtedy, kiedy sądy nie podlegają żadnym naciskom. Żadnym. Maciej Wojtyszko
Kiedy Rosa Montero odkrywa pamiętnik Marii Curie-Skłodowskiej, który ta zaczęła pisać po śmierci męża, Pierre’a, w słowach Marii odnajduje echo własnego smutku. Na przestrzeni czasu obie kobiety doświadczają tego samego bólu w obliczu niewyobrażalnej straty. Ich głosy mieszają się ze sobą, by opowiedzieć historię odradzania się do życia. Bo życie jest tak potężne, że od pierwszych chwil rozpaczy pozwala się cieszyć chwilami radości. Rosa Montero za książkę Ta żałosna myśl, że nigdy więcej cię nie zobaczę została uhonorowana nagrodą Premio de la Crítica de Madrid 2014. Rosa Montero pisze, jakby siedziała obok nas i rozmawiała z każdym z osobna. To nie jest jednak rozgadana, konfesyjna opowieść, chociaż intymna i bezwarunkowo szczera. To przecież esej, który łączy to, co najważniejsze w tym gatunku: wiedzę, przystępność, indywidualną perspektywę i jeszcze jeden, niezbędny składnik: „brokatowy pył” literatury. Refleksja o miejscu kobiet i zmieniających się czasach, które, chociaż przyniosły emancypację, to czasem wciąż przypominają XIX wiek. To również piękny list miłosny do tych, których już z nami nie ma. Siłą tej książki jest niezwykle wrażliwy język, który sprawia, że każda historia zapada w sercu i nie daje o sobie zapomnieć.
Teleskop dziadka Asia Olejarczyk Kosmos kryje tyle skarbów i tajemnic! Są tam przez cały czas, tylko nie zawsze da się je zobaczyć. Na szczęście dziadek ma teleskop, a to magiczne urządzenie! Dzięki niemu można podejrzeć meteory, Księżyc z bliska, cały Wszechświat! Pewnej letniej nocy dziadek z wnuczkiem ruszają na niezapomnianą wyprawę, która nauczy chłopca, że nawet jeśli czegoś nie widać gołym okiem, to wcale nie znaczy, że tego nie ma. Wzruszająca opowieść spod gwieździstego nieba.
Uwaga! Uwaga! Strasznowiłka, mała buntowniczka z różkami na głowie i wielką odwagą w sercu, powraca do Groźnego Gąszczu! Po brawurowym locie statek powietrzny ze strasznowiłką za sterem bezpiecznie ląduje pośrodku lasu. Dla sowy, popielicy, jeża, wiewiórki i innych zwierząt rozpoczyna się szalony czas przygód. Dookoła śnieg i mróz, ale strasznowiłka, pełna energii i niesamowitych pomysłów, nie pozwoli im przespać zimy! Bitwy na śnieżki, spotkanie z budzącym grozę prapotworem, szaleńcza zabawa w lodowym ogrodzie, bunt przeciwko wiewiórce w czerwonym kapeluszu, dziwne czary magicznego dzwoneczka – za sprawą strasznowiłki mieszkańcy Groźnego Gąszczu nigdy nie zapomną tej dzikiej zimy. Skrząca się humorem opowieść o nowych przygodach sympatycznych zwierzaków, z nietuzinkową bohaterką i niezwykle wartką akcją oczarowała już dzieci w Słowenii, Litwie, Chorwacji, Hiszpanii i Macedonii, a teraz ma okazję zachwycić czytelników w Polsce.
Mama Żabki zna prosty i skuteczny sposób na poprawę humoru swojej córeczki. Jest nim czuły i promienny uśmiech, który niczym serdeczne zaklęcie potrafi przemienić smutek w radość. Ta wzruszająca i zabawna opowieść o Żabce, jej leśnych przyjaciołach i wielkiej mocy jednego uśmiechu rozweseli każdego z Was. Sprawdźcie sami!
Anna ma wielką wrażliwość i nieposkromioną wyobraźnię, i tatę, który twardo stąpa po ziemi. Na ogół trudno im się dogadać – gdy ona z wypiekami na twarzy czyta „Władcę pierścieni”, on podsuwa jej do studiowania encyklopedię. I nagle do ich uporządkowanego życia wkracza wielka przygoda. W obliczu niebezpieczeństwa łączą siły i zaczynają działać. Okazuje się, że bujna fantazja i zimna logika świetnie się uzupełniają i razem mogą dokonywać rzeczy niezwykłych. Jakie tajemnice skrywa w swym gąszczu las? Czy Anna i tata, zagubieni wśród drzew, pokonają swoje lęki i wytropią tygrysa? Tajemnica, wartka akcja, nieoczekiwana pointa, a także ważne ekologiczne przesłanie – książka dla wszystkich, którzy kochają las i dzikie zwierzęta, a także dla tych, którzy się boją sami wejść w gęstwinę. Drodzy Edukatorzy! Asia Kasztelaniec przygotowała scenariusze do twórczych zajęć wokół Anny na Tropie Tygrysa, które są do pobrania za darmo ze strony ezop.com.pl. Zapraszamy :)
Marta ma dziesięć lat, jest Polką, od urodzenia mieszka w Anglii i za żadne skarby nie chce wyjeżdżać do Australii, która, jak mówi mama, jest rajem. Po co opuszczać rodzinny dom, lubianą szkołę i najbliższą przyjaciółkę? O co w ogóle chodzi z tą całą karierą rodziców? Clint ma dziesięć lat, jest Australijczykiem i według Marty jest dziwny. Chłopaki z klasy też od niego stronią, bo wiadomo, że z Clintem to ani piłkę pokopać, ani na konsoli pograć. Nic, tylko armia i komandosi, a po szkole szybko do domu. Tęsknota, strata, oswajanie nowej rzeczywistości – jak Marta i Clint poradzą sobie z niełatwymi uczuciami? Czy między dwojgiem zagubionych bohaterów zrodzi się przyjaźń? Książka odkrywa przed młodymi czytelnikami trudne doświadczenia ich rówieśników, uczy empatii i zrozumienia dla innych. Książkę poleca Polska Sekcja IBBY na swojej Pokonkursowej Liście BIS.
Kocham dźwięki! Szust, szust, szust… Fur, fur, fur… Kruch, kruch, kruch! Czyż nie wspaniale brzmią! Uwielbiam je naśladować. A Ty? Wyobraź sobie, jak mówi wiosna, a jak zimowy mróz. Wsłuchaj się w lato i jesień. Co słyszysz? Pobawmy się razem dźwiękami. Druk książki wsparty finansowo przez program grantowy TEDA.
Zaproszenie na ślub, narodziny siostry, powrót taty z morza, uratowany czworonożny przyjaciel. Miłość ma różne oblicza. Jak to jest, kiedy się kogoś kocha? Jak sobie radzą ze swoimi uczuciami Bulbes, Hania i ich najbliżsi? Wielkie emocje i sprawy równie ważne dla Małych i Dużych. Ostatnia część nagradzanego cyklu Anny Onichimowskiej „Bulbes i Hania Papierek”. Książkę poleca Polska Sekcja IBBY na swojej Pokonkursowej Liście BIS.
Mama jest ładna i kochana. Wiadomo! Moja wygląda jak czarodziejka. Ma długie, czarne włosy, tak jak ja. Razem robimy różne, najciekawsze rzeczy na świecie. Ale nie dzisiaj… Babcia gdzieś sobie poszła, a mama płacze. Lecą jej łezki, strumykami. I kapią. Kap, kap. Prosto do garnka, w którym gotuje dżemik. Mój ulubiony! Truskawkowy! Mogłoby być fajnie. Tylko że mama mnie nie widzi. Nawet kiedy robię głupie miny. Nie słyszy też, gdy mówię brzydkie słowa. Pupa. Hi, hi. Tak naprawdę to tylko Czacza chce ze mną rozmawiać, ale ona jest kotem i nie umie. Myślę więc, co tu robić… Książkę poleca Polska Sekcja IBBY na swojej Pokonkursowej Liście BIS.
waga pasjonaci dwóch kółek, przyszli i obecni cykliści! Przed Wami fascynujący świat rowerów! Rower chodzony, szosowy, downhillowy, a może fat bike? Który wybrać? Co to jest welodrom, ile kół ma monocykl i jak wygląda centrownica? Dlaczego warto dopasować rozmiar roweru do wzrostu rowerzysty? Jak zaplanować trasę rowerową i jaki ekwipunek zabrać na rowerową wyprawę? Odpowiedzi na te pytania, a także mnóstwo innych rowerowych ciekawostek znajdziecie w tej książce. Pamiętajcie! Rower to przygoda, radość, pasja i zdrowie. Do zobaczenia na szlaku!
Czy możecie sobie wyobrazić świat bez drzew? Bez lasów i parków, bez zapachu akacji i lipy? Niemożliwe? Przerażające? A jednak… W takim świecie, w którym przedmiotem codziennego użytku stała się podręczna butla z tlenem, przyszło żyć Kalinie i Marcelowi, nastoletnim bohaterom tej książki. Kalina nigdy nie widziała i nie dotknęła dębu, sosny czy jabłoni. O lasach i sadach wie od babci, która opowiadała jej o dzikiej naturze i zaszczepiła w Kalinie ten wyjątkowy rodzaj czułości dla przyrody i tęsknoty za drzewami. Pewnego razu z okazji Dnia Drzewa Kalina otrzymuje od mamy niezwykły prezent – zielnik ukochanej babci i kilkanaście zasuszonych nasion, które postanawia… zasiać! Czy Kalinie uda się to, co od lat nie udaje się światowej sławy dendrologom? Czy nasiona wykiełkują? Czy drzewa znów zaczną rosnąć na Ziemi? „Kalina przegląda Wielki atlas roślin wymarłych. W sumie to wielki atlas drzew… Jej babcia znała je osobiście. Pozostały po nich jedynie drzewne imiona, drzewne „skarby” w zardzewiałym pudełku i telewizyjne programy o drzewach. Czy da się je przywrócić ludziom i Ziemi? A jaka w tym jest rola Instytutu Dendrologii? O tym w książce…” prof. dr hab. inż. Andrzej M. Jagodziński Dyrektor Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku
Królik Różanosek najbardziej na świecie boi się węży, choć otwarcie przyznaje, że nigdy żadnego nie spotkał, a nawet nie wie, jak wyglądają! Tymczasem do mieszkania piętro niżej wprowadza się nowa lokatorka – bardzo dłuuugaśna, ale jakże czarująca. Co z tego wyniknie i jak zachowa się Różanosek wobec nowej ssssąsiadki? Zabawna i ciepła opowieść o przełamywaniu stereotypów i o tym, że pozory czasem mylą. Książka wydana w ramach projektu „Literackie zbliżenia” dofinansowanego przez Komisję Europejską w programie Kreatywna Europa Kultura.
Zabawna i wzruszająca historia o Oskarze, kocie, który chciał być ptakiem.
1 2 3
z 3
skocz do z 3