Menu

Anna Kobus

Dziennikarka, fotografka, podróżniczka. Współtworzyła Fundację “Terra”. Współpracuje z National Geographic oraz Polską Organizacją Turystyczną. Od lat zaangażowana w popularyzowanie podróżowania z dziećmi. Wyróżniona Nagrodą Specjalną “Magellan 2013” oraz główną “Magellan 2014”.
Niesamowite, ile jesteśmy w stanie zawdzięczyć Grecji! To tu narodziła się olimpiada, teatr i matematyka. Sprawdzimy, kim byli greccy bogowie i o czym dyskutowali filozofowie. Poznamy grecki alfabet i odkryjemy sekrety wysp. Dowiemy się też, dlaczego gałązka oliwna była cenniejsza niż złoto, kto mieszka w morzu i kogo wabiły swym śpiewem syreny. Grecka przygoda czeka! Wyrusz już dziś!
Tym razem odwiedzimy jeden z najbardziej niezwykłych krajów na świecie. To stąd pochodzi nutella i pizza. Swoje muzeum ma tutaj... makaron! Tu zdarzyły się niezwykłe historie: pies jeździł koleją, pajacyk został chłopcem, a mały Leonardo z Vinci stał się najsłynniejszym wynalazcą. W Wenecji popłyniemy gondolą, w Rzymie znajdziemy najmniejsze miasto świata, a w Pizie sprawdzimy, dlaczego Krzywa Wieża jest krzywa.
Piramidy, najdłuższa rzeka Afryki i największa piaskownica świata. W Egipcie nie sposób się nudzić! Czekają tu na ciebie Nemo, tajemniczy Sfinks i mumie. Dzięki Podróżownikowi dowiesz się, jak wyglądają okręty pustyni, kim byli dawni bogowie i jakie skarby kryją się w palmie. Poznasz sekrety Sahary, biblijne miejsca i oazy. Rozszyfrujesz hieroglify i zanurkujesz w Morzu Czerwonym. Wyrusz z nami na spotkanie przygód w Egipcie!
A może morze? Wyrusz z nami na wybrzeże Polski. Znajdziesz tu niezwykłe domy w kratkę, konie w butach A nawet bursztynowego niedźwiadka. Dzięki Podróżownikowi dowiesz się, dlaczego morze jest słone, skąd wzięły się mikołajki i piasek na plaży. Znajdziesz bardzo dziwny las, poznasz ptasich rozbójników i dowiesz się, dlaczego flądra nie została królową ryb. Czy wiesz, gdzie jest pustynia nad wodą, królestwo drewnianych zabawek i miasto jak gwiazdka z nieba? To wszystko jest na wybrzeżu. Wyrusz na odkrycie jego sekretów!
Za górami, za lasami jest kraina jak bajki. Mazury i Warmia to miejsce gdzie znajdziemy setki jezior, zamki krzyżackie, a przede wszystkim bogatą florę i faunę. Dzięki książce dowiesz się, kim jest ryba z wąsami, dlaczego rośliny są zielone,a żaby bywają niebieskie. Poznasz świat mrówek i bocianów, popłyniesz statkiem po trawie i weźmiesz udział w wielkiej bitwie pod Grunwaldem. Pakuj plecak i wyrusz na Warmię i Mazury! Na spotkanie przyrody i przygody!
Tatry i Pieniny to góry pełne legend, tajemnic i niezwykłych miejsc. Dzięki Podróżownikowi dowiesz się, jak powstały góry, gdzie są Trzy Korony, czy Rysy umieją rysować oraz co łączy Order Uśmiechu ze Świętym Mikołajem. Odwiedzisz wioskę, w której myje się domy, zamek z ukrytym skarbem Inków i spotkasz mieszkańców Tatr.
Choć Tunezja zwykle kojarzy się z plażami i hotelami, ten niewielki kraj oferuje fascynujące miejsca i historie. To tu legendarna Dydona wykazała się pomysłowością zdobywając ziemię, a dawna rzymska prowincja Africa zostawiła po sobie największy amfiteatr w Afryce (oraz nazwę dla całego kontynentu!). W poszukiwaniu dżinów powędrujemy zaułkami błękitnego Sidi Bou Said, w Tozeur poznamy, świat arabskich baśni, zaś na Saharze odnajdziemy miejsca znane z „Gwiezdnych Wojen”, a nawet przez chwilę trafimy na inną planetę! Odwiedzimy także oazy opuszczone po potopie, wyspę Dżerbę, na której zatrzymał się Odyseusz i dowiemy się jakie tajemnice skrywa święte miasto Kairuan Mali podróżnicy w wielkim świecie to seria książek pokazujących różnorodne kraje poprzez podróż z dziećmi napisaną przez rodziców (a przy okazji znanych dziennikarzy i fotografów) Annę Olej-Kobus i Krzysztofa Kobusa, prowadzących portal www.malypodroznik.pl Kiedy parze podróżników rodzi się dziecko, mogą zrobić tylko jedno – zabrać je ze sobą w drogę! A potem odkryć, że wyprawy z maluchem całkowicie zmieniają spojrzenie na świat. Na Bali trzyletni Staś zaczął nurkować, a na wyspach Gili czteroletni Michaś uczył się praktycznej ochrony środowiska, wypuszczając żółwie na wolność. W Chorwacji przekonaliśmy się, że w mieście przejście 400 metrów z przedszkolakami jest wyzwaniem, ale nad wodą potrafią maszerować nawet siedem godzin. Holendrzy zdradzili nam tajemnice mowy wiatraków, zaś w Szwecji dowiedzieliśmy się, do czego pięciolatek potrzebuje własnego noża. W Tunezji odkryliśmy po co na drzwiach wiszą cztery kołatki, dlaczego na pustyni najbardziej niebezpieczny jest deszcz oraz jak oszukać dżiny. Zaś Polska nauczyła nas, że każda podróż z dzieckiem jest inna, zaś by była udana warto zabrać ze sobą poczucie humoru, tolerancję dużo miłości i oczywiście dobrą mapę!