Menu

Bożena Kojro

Komediowy thriller roku „Sunday Timesa”. Triumfalny finał bestsellerowej trylogii kryminalnej najdowcipniejszego powieściopisarza w Finlandii. Henri Koskinen rzuca się na głęboką wodę rodzinnego życia, meandrując pomiędzy górami lodowymi pułapek, czyhających na niego w życiu zawodowym. Henri Koskinen, nieustraszony matematyk ubezpieczeniowy i poważny przedsiębiorca w branży rozrywkowej, mocno wierzy w siłę zdrowego rozsądku i porządku. Do czasu, gdy wprowadza się do ukochanej, malarki Laury Helanto, i jej córki... Kiedy Henri powoli odnajduje się w grupie lokalnych ojców, konkurencyjny park rozrywki stara się rozszerzyć działalność, nie zawsze przestrzegając przy tym prawa... Czy możliwe jest połączenie coraz bardziej niebezpiecznego świata biznesu parków rozrywki z nieprzewidywalnością życia w patchworkowej rodzinie? Na pierwszy rzut oka te dwie rzeczy wydają się mieć tylko jedną wspólną cechę: rosnącą liczbę ofiar. Aby rozwiązać tę pozornie niemożliwą zagadkę, Henri jest zmuszony wyjść daleko poza matematyczną precyzję swojej strefy komfortu… Stawka nigdy nie była wyższa: Henri staje przed największym wyzwaniem w swojej karierze, a jego zmagania przyprawiają o gęsią skórkę. Ciepły, zabawny, absurdalny, wzruszający i trzymający w napięciu thriller „Teoria bobra” to ostatnia część wielokrotnie nagradzanej trylogii, którą otworzyła powieść „Czynnik królika”. Książka wydana przy wsparciu finansowym FILI - Finnish Literature Exchange Niezwykle zabawne połączenie kryminału z satyrą społeczną. „Daily Mail”
Co to jest asfalt i do czego się go używa? Załóż kask i rękawice i wyrusz na plac budowy. Hałas, widoki i ciągły ruch sprawiają, że każdy dzień jest tu ciekawy. Kierownik budowy i reszta zapracowanej ekipy przeprowadzą cię przez swoją codzienną pracę i wszystkie etapy powstawania drogi asfaltowej. Drogi, ulice, parkingi – większość z nich zbudowana jest z asfaltu. A ty już dziś możesz dowiedzieć się, jak powstają. Oto zabawna i ekscytująca historia pełna faktów ze szczegółowymi ilustracjami oferującymi wiele do odkrycia, dzięki którym poznasz codzienną pracę na budowie drogi. Nie przegap także książki Beton. To najlepsze książki dla wszystkich entuzjastów budowy! Książki zawierające historie o ciężkich maszynach i placach budowy, tak zabawne i pełne wielu niesamowitych faktów oraz oferujące ogromny zakres wiedzy – są naprawdę wyjątkowe! Zaś ilustracje są niezwykle szczegółowe i świeże. Książki i sam pomysł zwaliły mnie z nóg! Salla Savolainen jest popularną fińską ilustratorką specjalizującą się w książkach dla dzieci. Znana jest z różnorodnego stylu i współpracy z wieloma autorami. Samodzielnie napisała i zilustrowała cztery książki dla dzieci. Jej ilustracje zostały docenione przez krytykę. Prace Salli były wielokrotnie nagradzane, w 2013 roku otrzymała nagrodę Kukko w kategorii non fiction. Była także nominowana do nagrody Finlandia Junior Prize.
Historia miłosna, która wstrząsnęła imperium jedwabiu. Surowe zasady, hierarchia społeczna, klasowość i jedwab rządzą w XIX-wiecznym Turku, gdzie szwaczka Charlotta szuka swojego pana Darcy’ego. Gdy baron Ridderlöw zatrudnia ją w posiadłości jako pokojówkę siostry, odmienia nie tylko jej życie. W ręce Charlotty trafia dopiero co opublikowana „Duma i uprzedzenie” Jane Austen, przez co zaczyna ona inaczej postrzegać role kobiet w społeczeństwie. Gdy zgorzkniały baron Ridderlöw okazuje jej zainteresowanie, postanawia sprawdzić w praktyce zawarte w książce idee miłości, małżeństwa i wczesnego feminizmu. Czy zwykła pokojówka może sięgnąć po wszystko: ekscytujące życie i mężczyznę marzeń?
Huśtawka A. M. Ollikainen W lesie zostaje znaleziona powieszona starsza kobieta. Komisarz policji Paula Pihlaja dowiaduje się, że kobieta była chora na nieuleczalny nowotwór i niemal całkowicie uprzątnęła swoje mieszkanie, wiedząc, że wkrótce umrze. Jej śmierć uważana jest za samobójstwo, ale Pauli taka wersja zdarzeń nie satysfakcjonuje. Coś się nie zgadza na tym obrazku. Następnie na placu zabaw zostaje znaleziony powieszony słynny alpinista. Na miejscu Paula zauważa piasek, który jest zbyt drobny, by mógł być naturalny – taki sam rodzaj był w lesie. Komisarz zdaje sobie sprawę, że ofiary zostały zmuszone do balansowania na huśtawce przed śmiercią, walcząc o życie. Paula Pihlaja ledwie rozpoczęła śledztwo, gdy pojawia się trzecie ciało – nastolatek powieszony na innym placu zabaw. Na wolności przebywa seryjny morderca. A.M. Ollikainen to pseudonim małżeństwa i duetu autorskiego Aki i Milli Ollikainenów. Aki opublikował trzy powieści i zdobył Helsingin Sanomat Literature Prize. Był też nominowany do Man Booker Prize i Prix Femina. Milla opublikowała trzy powieści kryminalne i zdobyła nagrodę Like Publishing oraz nagrodę w konkursie literackim Fińskiego Towarzystwa Detektywistycznego. Huśtawka to ich druga wspólna powieść. Pierwsza pt. Kontener ukazała się nakładem wydawnictwa Czarna Owca w 2022 roku. Para mieszka w fińskim mieście Lohja z dwójką dzieci.