Menu

Edgar Allan Poe

Urodzony 19 stycznia 1809 roku w Bostonie, zmarł 7 października 1849 roku, amerykański poeta, redaktor oraz krytyk literacki. Tworzył w epoce romantyzmu. Prekursor gatunku noweli kryminalnej. To właśnie temu twórcy zawdzięczamy postać detektywa w literaturze. Charakterystycznym dla Edgarda Poe był silny psychologizm postaci oraz brutalne opisy zbrodni. Reżyser Roger Corman podjął próbę zekranizowania opowiadań twórcy.
LITERATURA W ORYGINALE to nowa seria wydawnicza prezentująca najważniejsze dzieła literatury światowej w wersji dwujęzycznej angielsko-polskiej. To znakomite narzędzie do nauki języka, ale także unikatowa możliwość poznawania wielkiej literatury przez porównywanie tekstu oryginalnego z polskim tłumaczeniem.
Wybór opowiadań Edgar Allan Poe Twórczość Edgara Allana Poego, amerykańskiego romantyka, zajmuje w kanonie literatury światowej szczególne miejsce. Jego prozatorskie utwory są świadectwem niedościgłej po dziś dzień wyobraźni sprzęgniętej z niesłychanie precyzyjnym, analitycznym intelektem. To prawdziwa mieszanka wybuchowa, która zniewala kolejne pokolenia czytelników. Edgar Allan Poe (1809-1849), amerykański nowelista, poeta i krytyk literacki, twórca prozy detektywistycznej. Na literaturę światową silny wpływ wywarła jego nowelistyka, mistrzowska w cieniowaniu nastrojów niesamowitej fantastyki grozy, a także w precyzyjnym konstruowaniu zagadkowej intrygi sensacyjno-detektywistycznej („Ligeja”, „Czarny kot”, „Zagłada domu Usherów”, „William Wilson”, „Zabójstwo przy rue Morgue”, „Złoty żuk”).
Wydanie Opowieści nadzwyczajnych kompletne bez skrótów i cięć w treści. W tym wydaniu znajdziesz odpowiedzi na pytania z podręcznika - „pewniak na teście”, czyli wskazanie zagadnień, które zwykle pojawiają się w pytaniach z danej lektury we wszelkich testach sprawdzających wiedzę, a także w podręcznikach i na klasówkach. Książka zawiera pełen tekst lektury. Na końcu książki zamieszczono opracowanie, w którym znajduje się bardzo szczegółowe streszczenie oraz drugie skrócone, ułatwiające szybkie przygotowanie się przed lekcją. Opracowanie zawiera ponadto plan wydarzeń, wnikliwie wyjaśnioną problematykę oraz szerokie charakterystyki bohaterów. Edgar Allan Poe to niekwestionowany mistrz XIX-wiecznej literatury grozy. W jego opowiadaniach splatają się wątki fantastyczne, kryminalne, psychologiczne, metafizyczne oraz opisy i sceny, których nie powstydziłby się najlepszy horror. Jednocześnie pisał on też utwory prekursorskie dla literatury kryminalnej! Przedstawiamy Opowieści nadzwyczajne - wybór ośmiu najbardziej znanych opowiadań autorstwa Edgara Allana Poego. Znajdują się tutaj takie tytuły, jak Berenice, Zagłada domu Usherów, Portret owalny, Maska Śmierci Szkarłatnej, a także dwa opowiadania kryminalno-detektywistyczne (Zabójstwo przy rue Morgue i Złoty żuk). Każde z opowiadań to niesamowita historia dziejąca się w mrocznej, niepokojącej atmosferze, której bohaterowie zmagają się ze swoimi wewnętrznymi demonami, doprowadzając ostatecznie do zaskakującego i często makabrycznego finału wydarzeń. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, co stało się z zębami Berenice, jaki los spotkał siostrę bliźniaczkę Rodericka Ushera, kim naprawdę był sobowtór Williama Wilsona, dlaczego umarła żona malarza, kto i dlaczego zamordował lokatorki mieszkania przy rue Morgue lub czy William Legrand naprawdę zwariował na skutek obsesji dotyczącej złotego żuka - zapraszamy do lektury i gwarantujemy, że nie oderwiecie się od niej do ostatniego słowa!
Edgar Allan Poe – prekursor horroru i opowiadań detektywistycznych. Żył krótko i burzliwie, zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach, a osiągnięcia literackie okazały się nadzwyczaj trwałe. Jego utwory cieszą się niesłabnącą popularnością i powoli zdobywają uznanie również w kręgach akademickich. Sama postać amerykańskiego twórcy silnie oddziałuje na współczesną kulturę popularną, o czym świadczy niedawno nakręcony film osnuty na tajemniczych okolicznościach jego śmierci, a także obecność Poego w serialach telewizyjnych i kreskówkach. Jego twórczość silnie inspirowała i nadal inspiruje grafików, malarzy i muzyków. H.P. Lovecraft mówił o nim: „Bóg fikcji literackiej”. Teraz Poe powraca w mistrzowskim przekładzie. Sławomir Studniarz, uhonorowany Nagrodą „Literatury na Świecie”, znakomicie oddaje walory językowe i literackie oryginału. Obok słynnych opowiadań, jak choćby: Zagłada domu Usherów, Maska czerwonego moru, Studnia i wahadło czy Czarny kot, w zbiorze znalazły się również teksty mniej znane: Eleonora, Żabi skoczek, Król Mór, System doktora Pierza i profesora Smoły czy Złoty żuk. Gratka dla miłośników grozy, budzący dreszcz powrót do źródeł – trzydzieści dziewięć opowiadań, będących prawdziwą mieszanką wybuchową, która nieustannie zniewala kolejne pokolenia czytelników. Edgar Allan Poe (1809–1849) – poeta i powieściopisarz amerykański, pracował jako krytyk i redaktor. Przedstawiciel romantyzmu w literaturze amerykańskiej. W jego twórczości dominowały wątki fantastyki i horroru. Zapoczątkował gatunek noweli kryminalnej (Zabójstwo przy Rue Morgue). Stworzył także pierwszą w literaturze postać detektywa – C. Auguste Dupina, który rozwiązuje zagadki kryminalne stosując metody dedukcji.
Ludzkie szaleństwo miesza się z ambicją, chciwość i lubieżność konfrontuje ze szlachetnością, czystość i niewinność staje w szranki z wyrachowaniem i oportunizmem. Mrożące krew w żyłach opisy, postaci i motywy nie pozwolą przejść obok opowiadań obojętnie. Demoniczny czarny kot, zahipnotyzowane zwłoki i wszechobecna piromania wzbudzają uczucia grozy i lęku. Jednoczesny zachwyt i przerażenie. Dlaczego 30+1? Pozycja obowiązkowa dla wielbicieli grozy i tajemnicy. Na każdy dzień miesiąca jedno opowiadanie. Książka dla początkujących i zaawansowanych miłośników kryminałów. Czytelnik rozpoczynający przygodę z literaturą grozy i wyrafinowany poszukiwacz tajemnic znajdą w 31 opowiadaniach codzienny kontakt z doskonałą literaturą klasyków gatunku.
Edgar Allan Poe, podobny do naszego rodzimego pisarza - Juliusza Słowackiego - za życia był niedoceniany. Chociaż odszedł lata temu, w naszym sercu są wiersze opowiadania oraz poematy, a wśród nich: Ulalume, Kruk, Uśpiona, Annabel Lee. To Poe właśnie zapoczątkował i rozwinął opowieść kryminalną, grozy i fantastykę naukową. W swoich utworach wchodzi do umysłu ludzkiego i wydobywa z niego najbardziej ukryte emocje, żądze, chciwość i okrucieństwo, a przy tym rozbawia do łez. Harry Clarke (1889-1931): irlandzki artysta okresu secesji. Pochodził z rodziny o tradycjach rzemieślniczych i artystycznych, wspólnie z bratem odziedziczył po ojcu pracownię witraży. Autor ponad stu trzydziestu witraży oraz cenionych, wznawianych do dziś ilustracji do książek, między innymi Fausta Goethego, baśni Andersena i Perraulta, poezji Swinburne’a. Poe i Clarke, ci dwaj reformatorzy mają okazję na spotkanie w jednym miejscu. Opowieści miłosne śmiertelne i tajemnicze, to zbiór trzydziestu siedmiu utworów. Znajdziecie zarówno te znane oraz te, których wznowienia nie było od czasów przedwojnia. Morella, Ligeja, Eleonora, Bies przewrotności, Czarny kot, Beczka Amontillado, Serce to tylko jedne z niewielu, na które traficie w środku.
Harry Clarke - irlandzki artysta okresu secesji. Pochodził z rodziny o tradycjach rzemieślniczych i artystycznych, wspólnie z bratem odziedziczył po ojcu pracownię witraży. Autor ponad stu trzydziestu witraży oraz cenionych, wznawianych do dziś ilustracji do książek, między innymi Fausta Goethego, baśni Andersena i Perraulta, poezji Swinburne'a.
Oto jedna z najobszerniejszych polskich edycji opowiadań Edgara Allana Poe: trzydzieści siedem utworów w klasycznych przekładach i w unikalnym wyborze, obejmującym teksty niewznawiane od przedwojnia. Są wśród nich piękne i mroczne opowiadania miłosne: Morella, Ligeja, Eleonora; ironiczne moralitety o winie i karze, zbrodni i zemście, okrucieństwie i sumieniu: Bies przewrotności, Czarny kot, Beczka Amontillado, Serce – oskarżycielem; opowieści o zagadkach i tajemnicach świata, życia i śmierci: Złoty żuk, Zabójstwo przy Rue Morgue, Opowieść Artura Gordona Pyma z Nantucket; groteski, makabreski i mistyfikacje. Po raz pierwszy w Polsce ozdobą opowiadań Edgara Allana Poe są wyjątkowe ilustracje wybitnego irlandzkiego artysty, który jak mało kto odczuł ducha jego twórczości: Harry’ego Clarke’a.
Oto jedna z najobszerniejszych polskich edycji opowiadań Edgara Allana Poe. Książka zawiera trzydzieści siedem utworów w klasycznych przekładach i w unikalnym wyborze. Wśród nich możemy znaleźć piękne i mroczne opowiadania miłosne, ironiczne moralitety o winie i karze, zbrodni i zemście, okrucieństwie i sumieniu, opowieści o zagadkach i tajemnicach świata, życia i śmierci, a także groteski, makabreski i mistyfikacje. Pozycja zawiera również fantastyczne ilustracje wykonane przez irlandzkiego artystę.
Edgar Allan Poe był enigmatyczną postacią, której życie stało się równie intrygujące jak jego fikcyjne dzieła. Opowieści nadzwyczajne to zbiór opowiadań w tłumaczeniu Bolesława Leśmiana. Zawierają one wszystkie typowe motywy i cechy pisarstwa Poego: grozę, demonizm, nastrojową niezwykłość, tajemniczość, niepokój, fatalizm, sięganie do niezwykłych stanów świadomości. Autor jest mistrzem metafory i makabreski, w doskonały sposób łącząc ze sobą elementy horroru i piękna. Jedno z najbardziej znanych dzieł literatury światowej. Tłumaczenie Bolesław Leśmian
Edgar Allan Poe (1809 – 1849) to klasyk opowieści grozy. Ale również autor wyśmienitych wierszy, łącznie z nieśmiertelnym "Krukiem". Wybór tych poezji w niedoścignionych przekładach Zenona Przesmyckiego, Antoniego Langego, Barbary Baupre, i nie tylko.
Zbiór zawiera trzy opowieści kryminalne Edgara Allana Poego z detektywem C. Augustem Dupinem: Zabójstwo przy Rue Morgue, Tajemnica Marii Roget oraz Skradziony list. Ta trylogia kryminalna powstawała w latach 1841-45 i jest uważana za pierwsze dzieło, swoistego prekursora powieści kryminalnej, które upowszechniły się około połowy wieku później w krajach anglosaskich i Francji. Wydanie w klasycznym tłumaczeniu Stanisława Wyrzykowskiego.