Menu

Elżbieta Adamiak

Elżbieta Adamiak – doktor teologii, adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, tłumaczka. Uczestniczka Konferencji Europejskiego Towarzystwa Teologicznego Kobiet. Zajmuje się m.in. dorobkiem teologicznym chrześcijańskiego feminizmu. Autorka i współautorka kilku książek, np. „Dzieci Soboru zadają pytania”’ „Milcząca obecność. O roli kobiety w Kościele”, oraz podręcznika „Mariologia”. Publikowała m.in. w „Etosie”, „Więzi”, „Znaku”, „W drodze”, „Przeglądzie Powszechnym”, jest stałą felietonistką „Tygodnika Powszechnego”.
Kobiety w Biblii. Stary Testament to zbiór krótkich tekstów publikowanych przez Elżbietę Adamiak w rubryce pod tym samym tytułem w „Tygodniku Powszechnym”. Autorka, znana teolożka feministyczna, tropi w Starym Testamencie ślady kobiet, zarówno tych znanych wszystkim, jak Ewa, Sara, Judyta czy żona Lota, jak i tych mniej znanych czy wręcz bezimiennych, wspomnianych w jednym zdaniu, jako „cudza żona” czy „mądra kobieta”. Celem tej książki jest przybliżenie ich postaci czytelnikom, przedstawienie pewnych idei teologicznych dotyczących kobiet i odnalezienie w biblijnym rozumieniu kobiecości tego, co jest bliskie kobietom współczesnym.
Matka Jezusa, Maria Magdalena, Herodiada i jej córka… Na kartach Nowego Testamentu nie brak kobiet, które w historii biblijnej odegrały istotną rolę. Elżbieta Adamiak wydobywa je z cienia, a analizując ich czyny i postawę Jezusa wobec nich, inspiruje do refleksji nad wyzwaniami, jakie stoją przed kobietami we współczesnym społeczeństwie. Rola Marty, Samarytanki, Marii Magdaleny – to karty zdawałoby się nowatorskie, tak mało obecne w nauczaniu Kościoła, zwłaszcza w Polsce. Józefa Hennelowa, wstęp do książki Milcząca obecność Kobiety nie są – w interpretacji Adamiak – tylko ofiarami, cudzymi własnościami czy towarzyszkami mężczyzn; kobiety aktywnie współtworzą chrześcijaństwo. Magdalena Środa, Nowe Książki
Historia szwajcarskiej bankowości jest dla Vontobela kanwą, na której snuje rozważania o współczesnej ekonomii, przedsiębiorczości i etyce biznesu. Autor w sposób krytyczny przygląda się różnym aspektom globalizmu, dystansując się od naiwnej wiary w jego zbawienny charakter. Refleksje Vontobela łączą w obie mądrość dojrzałego człowieka, doświadczenie skutecznego przedsiębiorcy i przenikliwość wrażliwego obserwatora. Dzięki temu dostrzega związek pomiędzy globalizmem i fundamentalizmem grasującym w polityce, gospodarce i życiu społecznym.