Menu

Krzysztof Halicki

(ur. 1 stycznia 1977 w Bydgoszczy) – polski historyk i archiwista. Ukończył studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii uzyskał na UMK, na podstawie rozprawy Policja polityczna w województwie pomorskim w latach 1920-1939. Od 2004 pracownik Archiwum Państwowego w Bydgoszczy w Oddziale Informacji i Udostępnienia Materiałów Archiwalnych. Przedmiotem jego zainteresowań naukowych są dzieje Policji Państwowej w II RP oraz historia Pomorza Gdańskiego. Odbył liczne wizyty naukowe w kraju i zagranicą m.in. Berlin, Bratysława, Bratysława, Lwów, Praga, Wiedeń, Wilno. Stypendysta Komitetu Badań Naukowych w Warszawie, Fundacji Polonia Aid Foundation Trust w Londynie (2007, 2012) oraz Fundacji z Brzezia Lanckorońskich.
Krzysztof Halicki - ur. 1.01.1977 r., zm. 18.08.2023 r.wBydgoszczy. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku historia-archiwistyka. Autor książek: Szkice z dziejów Swiecia nad Wisłą i powiatu w dwudziestoleciu międzywojennym, Toruń 2012; Dzieje Policji w Gniewie i regionie w latach 1920-2013, Bydgoszcz 2014; Policja Polityczna w województwie pomorskim w latach 1920-1939, Łódź 2016; Dzieje Gminy Tczew od czasów najdawniej szych do 1989 roku, Tczew 2016; Za drutami obozów sowieckich. Wspomnienia (opracował, wprowadzenie i przypisy sporządził Krzysztof Halicki), Łódź 2016; współ autor i redaktor monografil Nowego nad Wisłą - Nowe. Dzieje starego miasta, Nowe-Gdynia 2016, Samorząd Powiatowy w Powiecie Tczewskim w latach 1945 - 1989, Tczew 2017 a także ponad pięćdziesięciu artykułów dotyczących dziejów Policji Państwowej w ll RP oraz historia regionalnej. Odbył liczne wizyty naukowe w archiwach i bibliotekach w kraju oraz zagranicą (m.in. Bratysława, Lwów, Londyn, Praga, Wiedeń, Wilno). Stypendysta Komitetu Badań Naukowych w Warszawie, Fundacji Polonia Aid Foundation Trust w Londynie (2007 r. i 2012 r.) oraz Fundacji z Brzezia Lanckorońskich.
Zapewne nikt nawet nie podejrzewał, że XIX-wieczna Bydgoszcz, niewielkie miasto, będzie kiedyś nazywane ,,Klein Berlin” (mały Berlin), a już w pierwszej połowie XX wieku jego dwie mieszkanki Nora Gregor i Pola Negri (symbol seksu) zrobią wielką karierę w Hollywood. Bydgoszcz miała w końcu wielkie szczęście do wybitnych ludzi. W Rzeźni Miejskiej pracował późniejszy sławny pisarz Jerome David Salinger, autor kultowego Buszującego w zbożu. A to dopiero kilka sekretów ze skarbnicy tajemnic tego miasta. W okresie międzywojennym Bydgoszcz była jednym z najważniejszych ośrodków polskiego wywiadu. To tutaj działał słynny major Jan Żychoń oraz urodził się Marian Rejewski, sławny matematyk i kryptolog, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez Niemców. W zakonspirowanym mieszkaniu w Bydgoszczy przez kilka miesięcy pisał Historię Komunistycznej Partii Polski w świetle faktów i dokumentów największy agent II Rzeczypospolitej, człowiek o wielu twarzach i nazwiskach Józef Mützenmacher. Te i wiele innych zaskakujących historii, m.in. o klątwie bydgoskich karmelitów i tajemniczych tunelach pod Wzgórzem Wolności można odkryć w książce Krzysztofa Halickiego.
Toruń - miasto, które wciąż zachwyca na nowo. Pomimo niemal ośmiuset lat historii, opisanej w tysiącach grubych tomów, gród Kopernika wciąż skrywa nieznane i ekscytujące tajemnice. Niewielu wie, że w oficynie toruńskiego drukarza wydana została nieocenzurowana edycja Pana Tadeusza, wywołując skandal w środowisku księgarskim. Nad miastem unosiły się olbrzymie balony, a brzegi Wisły łączył… wędrujący most, po którym niegdyś przechadzał się student prawa, Zbigniew Herbert. W jednej z kamienic gości straszył Stanisław Ignacy Witkiewicz, ekspedientki peweksu żyły jak królowe, a początkujący poeci liczyli każdy grosz. Ciemne uliczki zapewniały schronienie szpiegom, lokalnym rzezimieszkom i toruńskiemu Alowi Capone, królowi włamywaczy. W luksusowym hotelu Kosmos można było dostać najlepsze piwo od czasów przedwojennej Śmietanki Pomorskiej, a nad Wisłą opalać się we wzbudzających zgorszenie, skąpych kostiumach kąpielowych. Poznaj najbardziej strzeżone tajemnice miasta Kopernika!
W okresie międzywojennym na terenie powiatu świeckiego wydawanych było więcej gazet, niż kiedykolwiek później. Co miało wpływ na to, że mieszkańcy regionu z takim entuzjazmem czytali prasę? O czym pisali lokalni dziennikarze? Jak bardzo w publikowane treści ingerowały sądy? O tym wszystkim pisze doktor Krzysztof Halicki, ekspert w zakresie historii regionu. Na łamach książki przypomniano dziesiątki nazwisk wydawców, drukarzy, dziennikarzy i kolporterów prasy. To wciąż żywy element tożsamości regionu i świadectwo burzliwych czasów międzywojnia.
Książka stanowi pierwsze całościowe ujęcie funkcjonowania Policji Politycznej w województwie pomorskim. Choć Autor zasadniczo opisał jej historię od 1920 roku (utworzenie Ekspozytury Wydziału IV-D w Toruniu) do 1939 roku (rozpoczęcie II wojny światowej), to odwoływał się również do lat wcześniejszych oraz do wojennych i powojennych losów funkcjonariuszy Policji Politycznej. Przedstawił przebieg tworzenia, zasady funkcjonowania, wewnętrzną organizację oraz rolę Policji Politycznej w życiu państwowym i politycznym II Rzeczypospolitej. Ukazał działalność, przemiany oraz rolę Policji Politycznej w strukturze Policji Państwowej oraz organach administracji publicznej na Pomorzu. W książce zostały omówione metody pracy operacyjno-wywiadowczej (sposoby pozyskiwania materiałów informacyjnych) oraz współpraca Policji Politycznej ze Strażą Graniczną i Oddziałem II Sztabu Głównego Wojska Polskiego na terenie kraju i województwa pomorskiego (działania szpiegowskie, funkcjonowanie organizacji antypaństwowych, inwigilacja mniejszości narodowych). Podstawą opracowania były materiały źródłowe znajdujące się w polskich i zagranicznych archiwach. Autor korzystał także z zasobu dzienników ustaw i dzienników urzędowych oraz bogatego piśmiennictwa periodycznego, opracowań tematycznych, pamiętników i wspomnień. Pracę uzupełniają tabele, wykresy oraz ilustracje.