Menu

Prylińska Ewa

Sztuka wyrazu to seria podręczników do nauki języka polskiego w liceum i technikum. Składa się z siedmiu tomów obejmujących oba zakresy nauczania – podstawowy i rozszerzony. Tom siódmy serii (jedyny dla klasy maturalnej) obejmuje literaturę po 1945 roku. Podręczniki z serii Sztuka wyrazu zawierają zagadnienia z zakresu literatury, kultury i sztuki oraz języka. Najważniejszymi ogniwami poszczególnych tematów są teksty literackie (wraz z opracowaniem dydaktycznym) oraz łączące się z nimi konteksty i nawiązania kulturowe. Inne ważne elementy podręczników z serii Sztuka wyrazu to: wprowadzenia do epok z chronologicznym zestawieniem wydarzeń, omówienia lektur obowiązkowych, zadania kształtujące umiejętności przydatne na nowej maturze, przykłady motywów wędrownych obecnych w literaturze i sztuce na przestrzeni wieków, informacje i zadania wyrabiające dobre nawyki podczas pisania różnorodnych form wypowiedzi (z wzorcowymi przykładami wypracowań), bogata ikonografia, a zwłaszcza reprodukcje dzieł sztuki nawiązujące do omawianych tekstów, lekcje poświęcone analizie dzieł ikonicznych, a także filmowych i teatralnych, spójne z celami kształcenia pytania, zadania oraz polecenia, podsumowania w formie graficznych map pojęć i zestawów pytań.
Podręcznik przygotowany do podstawy programowej obowiązującej od września 2019 roku. Sztuka wyrazu to seria podręczników do nauki języka polskiego w liceum i technikum. Składa się z siedmiu tomów obejmujących oba zakresy nauczania – podstawowy i rozszerzony. Podręczniki z serii Sztuka wyrazu zawierają zagadnienia z zakresu literatury, kultury i sztuki oraz języka. Najważniejszymi ogniwami poszczególnych tematów są teksty literackie (wraz z opracowaniem dydaktycznym) oraz łączące się z nimi konteksty i nawiązania kulturowe. Inne ważne elementy podręczników z serii Sztuka wyrazu to: wprowadzenia do epok z chronologicznym zestawieniem wydarzeń, omówienia lektur obowiązkowych, przykłady motywów wędrownych obecnych w literaturze i sztuce na przestrzeni wieków, informacje i zadania wyrabiające dobre nawyki podczas pisania różnorodnych form wypowiedzi (z wzorcowymi przykładami wypracowań), bogata ikonografia, a zwłaszcza reprodukcje dzieł sztuki nawiązujące do omawianych tekstów, lekcje poświęcone analizie dzieł ikonicznych, a także filmowych i teatralnych, spójne z celami kształcenia pytania, zadania oraz polecenia, podsumowania w formie graficznych map pojęć i zestawów pytań. Tom szósty serii obejmuje dwudziestolecie międzywojenne oraz literaturę wojny i okupacji.
Podręcznik przygotowany do podstawy programowej obowiązującej od września 2019 roku. Sztuka wyrazu to seria podręczników do nauki języka polskiego w liceum i technikum. Składa się z siedmiu tomów obejmujących oba zakresy nauczania – podstawowy i rozszerzony. Podręczniki z serii Sztuka wyrazu zawierają zagadnienia z zakresu literatury, kultury i sztuki oraz języka. Najważniejszymi ogniwami poszczególnych tematów są teksty literackie (wraz z opracowaniem dydaktycznym) oraz łączące się z nimi konteksty i nawiązania kulturowe. Inne ważne elementy podręczników z serii Sztuka wyrazu to: wprowadzenia do epok z chronologicznym zestawieniem wydarzeń, omówienia lektur obowiązkowych, przykłady motywów wędrownych obecnych w literaturze i sztuce na przestrzeni wieków, informacje i zadania wyrabiające dobre nawyki podczas pisania różnorodnych form wypowiedzi (z wzorcowymi przykładami wypracowań), bogata ikonografia, a zwłaszcza reprodukcje dzieł sztuki nawiązujące do omawianych tekstów, lekcje poświęcone analizie dzieł ikonicznych, a także filmowych i teatralnych, spójne z celami kształcenia pytania, zadania oraz polecenia, podsumowania w formie graficznych map pojęć i zestawów pytań. Tom czwarty serii obejmuje jeden okres historycznoliteracki – pozytywizm.
Nowa wersja ćwiczeń w wersji jednozeszytowej zawiera więcej różnorodnych zadań. Objętość zwiększyła się do 152 stron. W publikacji znajdują się przede wszystkim zadania sprawdzające. Służy pomocą w przygotowaniu się na przykład do sprawdzianów. Ćwiczenia sprawdzają i utrwalają wiedzę i wszystkie umiejętności z podstawy programowej.
Sztuka wyrazu to seria podręczników do nauki języka polskiego w liceum i technikum. Składa się z siedmiu tomów obejmujących oba zakresy nauczania – podstawowy i rozszerzony.Podręczniki z serii Sztuka wyrazu obejmują zagadnienia literatury, kultury i sztuki oraz języka. Najważniejszymi ogniwami poszczególnych tematów są teksty literackie (wraz z opracowaniem dydaktycznym) oraz łączące się z nimi konteksty i nawiązania kulturowe.Inne ważne elementy podręczników z serii Sztuka wyrazu to:- wprowadzenia do epok z chronologicznym zestawieniem wydarzeń,omówienia lektur obowiązkowych,- przykłady motywów wędrownych obecnych w literaturze i sztuce na przestrzeni wieków,- informacje i zadania wyrabiające dobre nawyki podczas pisania różnorodnych form wypowiedzi (z wzorcowymi przykładami wypracowań),bogatą ikonografię, a zwłaszcza reprodukcje dzieł sztuki nawiązujących do omawianych tekstów,- lekcje poświęcone analizie dzieł ikonicznych, a także filmowych i teatralnych,- spójne z celami kształcenia pytania, zadania oraz polecenia,podsumowania w formie graficznych map pojęć i zestawów pytań.Tom drugi serii obejmuje trzy okresy historycznoliterackie – renesans, barok oraz oświecenie.
Dwuczęściowy zeszyt zawiera zbiór ćwiczeń kształcących m.in. umiejętności czytania ze zrozumieniem i tworzenia wielu form wypowiedzi oraz doskonalących poprawne posługiwanie się językiem. W zeszycie znajdują się także elementy teorii porządkujące wiedzę. Zeszyt jest dopasowany do zawartości nowego podręcznika.
Dwuczęściowy zeszyt zawiera zbiór ćwiczeń kształcących m.in. umiejętności czytania ze zrozumieniem i tworzenia wielu form wypowiedzi oraz doskonalących poprawne posługiwanie się językiem. W zeszycie znajdują się także elementy teorii porządkujące wiedzę. Zeszyt jest dopasowany do zawartości nowego podręcznika.
Podręcznik dla klasy 7 powstał na bazie serii Między nami w gimnazjum, zachowaliśmy w obecnym wydaniu nasze najlepsze rozwiązania dydaktyczne. Jednak zastosowaliśmy także kilka istotnych zmian. Kontynuacje: Dbałość o dobór tekstów – pozostawiliśmy wiele sprawdzonych i lubianych przez uczniów tekstów, w oparciu o które można uczyć efektywnie i ciekawie. Otwartość na różne potrzeby uczniów – zaproponowane w podręcznikach metody pracy i ćwiczenia nauczyciel może dobierać do indywidualnych potrzeb i predyspozycji uczniów. Wielofunkcyjność zadań i poleceń – wprowadzają do zagadnień, nawiązują do wcześniej omawianych kwestii, pozwalają ćwiczyć różne umiejętności i w efekcie umożliwiają uczniom opanowanie i utrwalenie całego materiału. Nowości i udoskonalenia: Ujednolicenie koncepcji nauczania – w podręczniku dla klasy 7 zamieściliśmy dodatkowe treści z kształcenia językowego (w gimnazjum było ich mniej). W ten sposób wszystkie podręczniki w klasach 4–8 będą miały jednolity układ integrujący treści literackie, językowe i kulturowe. Nowe teksty – dostosowane do zmienionego kanonu lektur, uwzględniające więcej klasyki literatury polskiej. Zupełna nowość! – uczciowie mogą posłuchać wybranych utworów z poręcznika. Wystarczy im do tego smartfon. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.sluchapka.gwo.pl. Podręcznik jest zgodny z podstawą programową obowiązującą od roku szkolnego 2017/2018.
Podręcznik dla klasy 8 jest zgodny z podstawą programową obowiązującą od 2017 roku. Książka spełnia wszystkie formalne wymogi stawiane podręcznikom przez nową ustawę oświatową. Seria Między nami w starszych klasach szkoły podstawowej wyróżnia się starannym doborem ciekawych tekstów literackich, pomysłowymi poleceniami i urozmaiconymi zadaniami, które oprócz innych zalet mają i tę, że pomagają uczniom przygotować się do egzaminu. Ważną częścią podręcznika obok treści literackich i kulturowych są zagadnienia z nauki o języku.
Dwuczęściowy zeszyt zawiera zbiór ćwiczeń kształcących m.in. umiejętności czytania ze zrozumieniem i tworzenia wielu form wypowiedzi oraz doskonalących poprawne posługiwanie się językiem. Pomaga w przygotowaniach do egzaminu. W zeszycie znajdują się elementy teorii porządkujące wiedzę. Zeszyt jest dopasowany do zawartości podręcznika.
Dwuczęściowy zeszyt zawiera zbiór ćwiczeń kształcących m.in. umiejętności czytania ze zrozumieniem i tworzenia wielu form wypowiedzi oraz doskonalących poprawne posługiwanie się językiem. Pomaga w przygotowaniach do egzaminu. W zeszycie znajdują się elementy teorii porządkujące wiedzę. Zeszyt jest dopasowany do zawartości podręcznika.