Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Art Deco 1910-1939

Art Deco 1910-1939

8.4

(10 ocen) wspólnie z

99,00

 

Art déco to okres prosperity lat dwudziestych i wybuch wielkiego kryzysu w latach trzydziestych, mieści w sobie zarówno splendor i przepych, jak i hedonizm epoki jazzu. Było stylem modnych dziewcząt, luksusowych liniowców oceanicznych, hollywoodzkich filmów oraz drapaczy chmur.
Na scenie międzynarodowej art déco zawitało podczas wystawy światowej w 1925 roku w Paryżu. Tam też po raz pierwszy przedstawiono osiągnięcia polskiej sztuki i to Polacy otrzymali wtedy najwięcej nagród. Do polskiego art déco odwoływali się francuscy krytycy, wskazując na fakt twórczej kontynuacji sztuki francuskiej. Wpływ art déco był widoczny wszędzie: nurt ten zmienił panoramę Nowego Jorku, Warszawy i Szanghaju oraz nadał nowy kształt wszystkiemu – od modnych strojów wieczorowych po plastikowe radia. Wpłynął też na styl miejsc rozrywki – hoteli, barów, klubów nocnych i kin.
Mimo że art déco narodziło się przed I wojną światową jako „jednorazowe” dzieło sztuki bądź „edycja limitowana”, stało się synonimem produkcji masowej i nowoczesności oraz było entuzjastycznie wykorzystywane przez popularyzatorów mody na całym świecie.
Ta bogato ilustrowana i wieloaspektowa książka jest napisana przez światowej sławy ekspertów. Dzięki wyjątkowym ilustracjom stanowi kluczową pozycję na temat najpopularniejszego stylu dwudziestego wieku.

Zysk i S-ka
Oprawa twarda z obwolutą

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2010-11-15

ISBN: 978-83-750-6486-5

Tytuł oryginalny: Art Deco 1910-1939

Liczba stron: 464

Format: 25.9x29.4

Cena detaliczna: 99,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...