Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Droga wojownika. Opowieści o twórcy GROM-u generale Sławomirze Petelickim zebrał Andrzej Wojtas

Andrzej Wojtas

Droga wojownika. Opowieści o twórcy GROM-u generale Sławomirze Petelickim zebrał Andrzej Wojtas

6.9

(130 ocen) wspólnie z

14,76

Twierdził, że Pan Bóg nie lubi tchórzy

Jego uścisk dłoni był niczym imadło, a spojrzenie niebieskich oczu przeszywało na wylot.
Twierdził, że Pan Bóg nie lubi tchórzy.
Stworzył GROM – jednostkę wojskową, która należy do najlepszych sił specjalnych na świecie.

Generał Sławomir Petelicki – wojownik, dowódca, legenda.

Dżentelmen ceniący sobie honor i łobuz z szelmowskim uśmiechem. Uwielbiany dowódca, który bezgranicznie ufał swoim żołnierzom i rogata dusza, której bezkompromisowość robiła mu wrogów.

Droga wojownika to zbiór opowieści o człowieku, który dał Polakom powód do dumy w postaci GROM-u. Generała Petelickiego wspominają ludzie, którzy zetknęli się z nim na różnych etapach jego życia: szkolni koledzy, oficerowie wywiadu, twórcy służb specjalnych, dziennikarze i przede wszystkim towarzysze broni. Komandosi, którzy razem z nim budowali GROM i ci, którzy potem mieli szczęście służyć pod jego rozkazami. Żołnierze, na których odcisnął swoje piętno i scalił w oddział niczym palce zaciskają się w pięść.

Znak Literanova
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2013-06-03

ISBN: 978-83-240-2403-2

Opracowanie graficzne
Magdalena Zawadzka

Liczba stron: 304

Znak Literanova

Format: 144X205

Cena detaliczna: 36,90 zł

Zbigniew Brzeziński, były doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego

Znałem generała Petelickiego i mam wielki szacunek dla jego inicjatywy stworzenia GROM-u. Na jego zaproszenie odwiedziłem oddział i byłem zachwycony tym, co mi pokazano. Kiedy pracowałem dla amerykańskiego rządu, do moich obowiązków należało śledzenie rozwoju podobnych jednostek amerykańskich (które zresztą, jak powiedział mi generał Petelicki, stanowiły bezpośrednią inspirację dla jego własnego przedsięwzięcia). Uderzyło mnie wtedy podobieństwo dotyczące treningu i wysokich wymagań wobec młodych ludzi, poszukujących wyzwań i pragnących służyć swojej ojczyźnie na pierwszej linii.

Michael Sulick, były oficer CIA i szef National Clandestine Service CIA

Dla wielu Amerykanów Sławomir Petelicki symbolizował sobą Polskę – dumny patriota, mimo niepomyślności zawsze pełny nadziei na lepszą przyszłość. Jego dziedzictwo i osiągnięcia powinny być inspiracją dla wszystkich Polaków.

Aldwin Wight, były dowódca SAS

Generał Sławomir Petelicki był odważnym i przedsiębiorczym oficerem, który miał charakter, wizję i moc, aby w czasach transformacji i niepokoju, wbrew wszelkim przeciwnościom, stworzyć GROM. Miał zdolności, jakich jego kraj bardzo potrzebował. Jest ledwie kilku wojskowych, którzy mogą o sobie powiedzieć, że byli twórcami takiego oddziału. Był wspaniałym przyjacielem i wspaniałym Polakiem!

Tomasz Mika, rzecznik GROM (cz. 1)

Tomasz Mika, rzecznik GROM (cz. 2)

Operator GROM wspomina generała Petelickiego

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...