Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Kontrola publiczna.  Ciągłość i zmiana

Dobrowolski Zbysław, Kościelniak Jacek

Kontrola publiczna. Ciągłość i zmiana

50,00

 

Szczególną rolę w zarządzaniu państwem odgrywa kontrola publiczna, której wyniki powinny ułatwiać ocenę sposobu planowania, realizacji i finansowania zadań publicznych. Bez rzetelnych informacji o stanie państwa i jego instytucji możliwość podejmowania prawidłowych decyzji o alokowaniu zasobów jest ograniczona.

Choć rola państwa w życiu społecznym i gospodarczym wzrasta, a w niebyt odchodzi utopijna koncepcja państwa - „nocnego stróża", to dorobek naukowy poświęcony problematyce kontrolowania organizacji publicznych jest nadal skromny, a w szczególności zauważalny jest niedostatek badań całego polskiego systemu kontroli publicznej.

Synergia tego systemu wymaga prawidłowego współdziałania organizacji kontrolnych, a także przyjęcia rozwiązań ukierunkowanych na wzmacnianie ich potencjału. Czy tak jest w istocie? Celem badań, których wyniki przedstawiono w książce, jest ocena skuteczności działania polskiego systemu kontroli publicznej, zidentyfikowanie obszarów niedomagań w zakresie kontroli publicznej oraz przedstawienie kierunkowych propozycji doskonalenia funkcjonowania organizacji kontrolnych.

W pierwszej tego typu pracy w Polsce zaprezentowano wyniki analizy funkcjonowania m.in.:
• Najwyższej Izby Kontroli,
• regionalnych izb obrachunkowych,
• inspekcji,
• kontroli w administracji rządowej.

Ponadto w książce przedstawiono modele kontroli państwowej w USA i w krajach członkowskich Unii Europejskiej, wskazując jakie z rozwiązań przyjętych w innych krajach można wykorzystać w polskiej praktyce kontroli publicznej.

Autorami tej monografii są teoretycy i praktycy kontroli publicznej z wieloletnim stażem naukowym i doświadczeniem zawodowym, współtwórcy światowych standardów i wytycznych kontroli INTOSAI.

CeDeWu
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2019-01-22

ISBN: 978-83-810-2186-9

Liczba stron: 210

Format: 16.5x23.5cm

Cena detaliczna: 50,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...