Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Mechanizmy szarej strefy

Andrzej Buszko

Mechanizmy szarej strefy

4.5

(2 oceny) wspólnie z

45,00

 

Szara strefa jest niewątpliwie pewnym fenomenem gospodarczym. Występuje w każdym kraju, różni się jedynie skalą, formą, źródłami oraz efektami jakie wywołuje. Szarej strefy nie należy marginalizować, gdyż jej udział w procesach gospodarczych może okazać się bardzo wysoki i przekraczać nawet 50% PKB. Oznacza to, że połowa działalności biznesowej odbywa się niezgodnie z prawem. Co więcej, pomiędzy legalną a szarą sferą zachodzi interakcja i procesów w legalnej sferze nie da się w pełni wyjaśnić bez znajomości szarej strefy. Animatorzy szarej strefy ciągle udoskonalają metody swojego działania, które są trudne (wręcz niekiedy niemożliwe) do wykrycia. Dodatkowo w szarej strefie przybywa osób bardzo dobrze wykształconych, posiadających ogromną wiedzę i doświadczenie biznesowe.

W książce podkreślono związek szarej strefy z przestępczością zorganizowaną i pospolitą. Jest ona niezgodna z prawem, zatem należy ją także zaliczyć do szarej strefy. Z drugiej strony, zainteresowanie szarą strefą systematycznie rośnie. Nie tylko dotyczy to szeroko rozumianej ekonomii, ale także socjologii, psychologii, prawa, historii, a nawet antropologii. Oczywiście największe zainteresowanie spoczywa na zagadnieniach ekonomicznych. W książce zwrócono uwagę na problem metodyczny - brakuje jednej zunifikowanej definicji szarej strefy. Różne definicje tworzą wielorakie kategorie ekonomiczne, które generują rozmaite, często odmienne od siebie konsekwencje. Dlatego też temu zagadnieniu poświęcono uwagę i dokładnie wyjaśniono różnice definicyjne.

Do istotnych walorów książki należy zaliczyć:
• odniesienie do bogatej, aktualnej literatury zarówno zagranicznej, jak i krajowej,
• przedstawienie własnych, ale także wyników badań innych autorów,
• opisanie głównych metod szacowania szarej strefy,
• wskazanie efektów (negatywnych, ale także i pozytywnych) jakie generuje szara strefa,
• określenie różnych skutków jakie wywołuje szara strefa, m.in. ekonomiczne, prawne, socjologiczne, polityczne,
• scharakteryzowanie genezy szarej strefy,
• uwzględnienie specyfiki różnych krajów, np. Ukrainy,
• uwypuklenie złożoności problemu - szarą strefę należy interpretować w podejściu interdyscyplinarnym,
• podkreślono znaczenie szarej strefy w kontekście bezpieczeństwa systemu finansowego.

CeDeWu
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-755-6872-1

Liczba stron: 178

Format: 16.5x23.5cm

Cena detaliczna: 45,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...