Menu

Andrzej Buszko

Postępująca globalizacja nie doprowadziła do zatarcia różnic między krajami. Mają one miejsce mimo sąsiedztwa, kontaktów gospodarczych, politycznych, zbliżonego języka, np. między Polską a Rosją, rozwijających się technologii informatycznych. Bardzo często to znajomość specyfiki danego kraju decyduje o sukcesie przedsięwzięcia, a przy opracowywaniu stosownej strategii jest ona z reguły pomijana lub marginalizowana. Rozpoczynając biznes menedżerowie nie zdają sobie tak naprawdę, do końca sprawy z przyczyn, dzięki którym osiągany jest sukces. Ogólne podstawy teoretyczne okazują się niewystarczające. Często bywa też i tak, że niektórzy, z pozoru stojący na straconej pozycji, zawierają i realizują kontrakty z powodzeniem. Inni, posiadający doskonałe (wydawałoby się na pierwszy rzut oka) przygotowanie, położenie geograficzne, wspólną historię, nawet znajomość języka nie mogą zrozumieć dlaczego sukces jest tak odległy, a prawie wszystkie próby nawiązania współpracy kończą się niepowodzeniem. Niekiedy ludzie sukcesu próbują problemy bagatelizować – twierdząc, iż powodzenie zawdzięczają sprzyjającemu zbiegowi okoliczności czy też szczęściu. Nie można twierdzić, że tak się w życiu nie dzieje, ale o wiele lepiej radzi sobie ten, kto zdarzenia potrafi dostrzec, zrozumieć, a następnie wykorzystać.
W publikacji podejmowane sa kwestie fundamentalne dla organozacji gospodarczych, autor od podstaw bada tzw. życiowe, elementarne zależności istnienia i rozwoju organizacji uwarunkowane aktywnością i relacjami człowieka w zespole. Szczególną wartość interpretacyjną mają stawiane kwestie wymagające włączenia do programów kształcenia ekonomicznego, takie jak mechanizm intuicji, motywacji, kreatywności, stresu, konfliktów, patologii, entropii organizacji oraz szereg zagadnień dotyczących kultury, etyki, współdziałania, zaufania itp.
Szara strefa jest niewątpliwie pewnym fenomenem gospodarczym. Występuje w każdym kraju, różni się jedynie skalą, formą, źródłami oraz efektami jakie wywołuje. Szarej strefy nie należy marginalizować, gdyż jej udział w procesach gospodarczych może okazać się bardzo wysoki i przekraczać nawet 50% PKB. Oznacza to, że połowa działalności biznesowej odbywa się niezgodnie z prawem. Co więcej, pomiędzy legalną a szarą sferą zachodzi interakcja i procesów w legalnej sferze nie da się w pełni wyjaśnić bez znajomości szarej strefy. Animatorzy szarej strefy ciągle udoskonalają metody swojego działania, które są trudne (wręcz niekiedy niemożliwe) do wykrycia. Dodatkowo w szarej strefie przybywa osób bardzo dobrze wykształconych, posiadających ogromną wiedzę i doświadczenie biznesowe. W książce podkreślono związek szarej strefy z przestępczością zorganizowaną i pospolitą. Jest ona niezgodna z prawem, zatem należy ją także zaliczyć do szarej strefy. Z drugiej strony, zainteresowanie szarą strefą systematycznie rośnie. Nie tylko dotyczy to szeroko rozumianej ekonomii, ale także socjologii, psychologii, prawa, historii, a nawet antropologii. Oczywiście największe zainteresowanie spoczywa na zagadnieniach ekonomicznych. W książce zwrócono uwagę na problem metodyczny - brakuje jednej zunifikowanej definicji szarej strefy. Różne definicje tworzą wielorakie kategorie ekonomiczne, które generują rozmaite, często odmienne od siebie konsekwencje. Dlatego też temu zagadnieniu poświęcono uwagę i dokładnie wyjaśniono różnice definicyjne. Do istotnych walorów książki należy zaliczyć: • odniesienie do bogatej, aktualnej literatury zarówno zagranicznej, jak i krajowej, • przedstawienie własnych, ale także wyników badań innych autorów, • opisanie głównych metod szacowania szarej strefy, • wskazanie efektów (negatywnych, ale także i pozytywnych) jakie generuje szara strefa, • określenie różnych skutków jakie wywołuje szara strefa, m.in. ekonomiczne, prawne, socjologiczne, polityczne, • scharakteryzowanie genezy szarej strefy, • uwzględnienie specyfiki różnych krajów, np. Ukrainy, • uwypuklenie złożoności problemu - szarą strefę należy interpretować w podejściu interdyscyplinarnym, • podkreślono znaczenie szarej strefy w kontekście bezpieczeństwa systemu finansowego.
Jak dobrze sprzedać w Polsce: żelazko, wodę mineralną, odżywkę dla dzieci, rury i kształtki, system grzewczy, luksusowy samochód, ekskluzywny sprzęt sportowy? Jak zdobyć i utrzymać klienta? Jak się ubierać na spotkania? Jak umiejętnie prowadzić rozmowy? Jak zareklamować firmę i produkt? Jak dobrze zorganizować własny warsztat pracy? Jeśli jesteś przedstawicielem handlowym i sprzedawcą (bez względu na staż) - powinieneś mieć te książkę! Jeśli dopiero myślisz o tym zawodzie - tym bardziej!
W publikacji przedstawiono realia prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwa w skali międzynarodowej na tle procesu globalizacji. Z recenzji prof. dr. hab. Marka Pawlaka: Książka profesora Andrzeja Buszko jest cennym opracowaniem. Po pierwsze przedstawiono w niej w sposób jasny i poglądowy szereg wiadomości podstawowych dla sfery finansów i rynków finansowych. Można wymienić takie tematy jak: zasady funkcjonowania giełdy, historia powstania giełd, podstawowe transakcje, jakie mogą być zawierane na giełdach, czy metody wyceny przedsiębiorstw. Drugą zaletą pracy jest przedstawienie wielu aktualnych i ważnych informacji na temat rozwoju, zmian sytuacji finansowej w różnych częściach świata, np. w Ameryce Południowej. Ciekawe są opisy kryzysów finansowych w Argentynie, Rosji i w USA. Z recenzji dr. hab. Jana Komorowskiego, prof. SGH: Autor stworzył oryginalną pozycję książkową, która dobrze wyraża teoretyczną i praktyczną wiedzę o realiach prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwa w skali międzynarodowej na tle procesu globalizacji. Publikacja jest przeznaczona zarówno dla studentów kierunków ekonomicznych, w tym bezpośrednio studiujących na kierunkach finansów i rachunkowości, oraz dla praktyków poszukujących w publikacjach naukowych wsparcia w zarządzaniu przedsiębiorstwem.