Menu

Szczypa Piotr

Książka „Zasady rachunkowości. Teoria, przykłady i zadania" jest dla każdego, kto chce w przystępny sposób rozpocząć przygodę z rachunkowością. Jej szczególną zaletą jest to, że zagadnienia teoretyczne opatrzone są licznymi przykładami, rysunkami, a także łatwymi zadaniami sprawdzającymi Two­je nowe umiejętności i zdobytą wiedzę. Dzięki tej książce zrozumiesz, że warto poznać rachunkowość i stosować ją w prawidłowy sposób w przedsiębiorstwach, a wybrane jej elementy tak­że w życiu prywatnym. Nabędziesz wiele praktycznych umiejętności wymaganych przez pracodawców, jakimi są: - rozróżnianie składników majątku przedsiębiorstwa, - rozróżnianie źródeł finansowania majątku, - sporządzanie bilansu, - sporządzanie rachunku zysków i strat, - księgowanie operacji gospodarczych na kontach księgowych, - odróżnianie kosztów od wydatków, przychodów od wpływów, - klasyfikowanie kosztów i przychodów, - ustalanie wyniku finansowego i wiele innych.
Informacja jest podstawą racjonalnego działania, wypracowywania pozytywnych rezultatów finansowych oraz skutecznej gry rynkowej. W zmieniającej się rzeczywistości cenną metodą zarządzania - zwłaszcza finansami - jest budżetowanie. Celem, jaki przyświecał zespołowi autorskiemu, było stworzenie kompendium wiedzy na temat budżetowania i jego wykorzystania w zarządzaniu finansami, a ponadto wykroczenie poza do tej pory przyjmowane ramy i pokazanie nowych trendów oraz możliwości zastosowania budżetowania w praktyce, zwłaszcza mikro- i małych przedsiębiorstw. W książce przedstawiono problemy i dylematy finansowe, rachunkowe i zarządcze. Przeprowadzono również dyskusje teoretyczne, a także zamieszczono rozwiązania praktyczne oraz przykłady doświadczeń zagranicznych, które z powodzeniem mogą być adaptowane na grunt polskiej praktyki finansowej i księgowej. W książce szczegółowo omawiane są: - system budżetowania w przedsiębiorstwie, - budżetowanie a funkcje zarządcze w przedsiębiorstwie, - procedura i metody budżetowania w przedsiębiorstwie, - budżetowanie przychodów i wpływów, - budżetowanie kosztów i wydatków, - procedury budżetowania w mikro- i małych przedsiębiorstwach, - wpływ budżetowania na proces zarządzania finansami.
Trzeci stopień wtajemniczenia w system rachunkowości finansowej. Jest kontynuacją treści zawartych w książkach: • Podstawy rachunkowości. Od teorii do praktyki • Rachunkowość finansowa. Od teorii do praktyki W każdym rozdziale zaprezentowane są wybrane treści teoretyczne poparte praktycznymi przykładami i zadaniami (do każdego zadania podane jest rozwiązanie). Książka umożliwia zdobycie wiedzy i praktycznych umiejętności przydatnych w życiu zawodowym na różnych stanowiskach związanych z rachunkowością rachunkowości. Wśród omówionych zagadnień: • ujęcie i wycena składników aktywów w krajowych i międzynarodowych regulacjach; • ujęcie i wycena składników pasywów w krajowych i międzynarodowych regulacjach; • ewidencja szczególnych sytuacji dotyczących poszczególnych składników aktywów i pasywów; • ujęcie składników aktywów i pasywów w sprawozdaniu finansowym; • odroczony podatek dochodowy; • skonsolidowane sprawozdanie finansowe; • rachunkowość przedsiębiorstw postawionych w stan upadłości i likwidacji; • wybór jednostki lub osoby prowadzącej księgi rachunkowe; • wybór i wdrożenie informatycznego systemu rachunkowości.
Jeśli chcesz skutecznie powtórzyć materiał z zakresu rachunkowości - niezależnie od tego, czy jesteś uczniem technikum ekonomicznego, studentem, słuchaczem studiów podyplomowych, szkoleń, kursów - a może po prostu chcesz sprawdzić, czego już się nauczyłeś (co zapamiętałeś), to „Księga testów z zakresu rachunkowości z elementami podatków" jest właśnie dla Ciebie. Jest to także skuteczna pomoc dydaktyczna, stanowiąca uzupełnienie procesu edukacyjnego dla nauczyciela. W książce umieszczono aż 500 autorskich, różnorodnych zadań testowych, do których zostały podane odpowiedzi. Zadania testowe zostały podzielone na dwie części: • zadania testowe z wybranych obszarów tematycznych - tu masz do rozwiązania 345 zadań testowych typu pytania z czterema odpowiedziami, z których jedna jest prawidłowa; • zadania testowe kompleksowe, obejmujące zakresem różne zagadnienia rachunkowości - tu znajdziesz 155 zadań testowych o zróżnicowanych typach, np. testy otwarte z luką na uzupełnienie lub korektę; testy zamknięte jednokrotnego wyboru (typu TAK/NIE) i wielokrotnego wyboru (z jedną lub kilkoma odpowiedziami prawidłowymi, a nawet z nieprawidłową odpowiedzią); dodatkowo umieszczono testy zamknięte na dobieranie (klasyfikowanie i przyporządkowanie).
Książka „Rachunkowość zarządcza. Od teorii do praktyki", to opracowanie dla każdego, kto chce w przystępny sposób poznać nie tylko teorię, ale i praktyczną stronę rachunkowości zarządczej. Jej szczególną zaletą - poza rzetelnym przedstawieniem podwalin teoretycznych - są liczne przykłady z praktyki gospodarczej oraz zadania wraz z rozwiązaniami i komentarzami. Zapoznając się z treścią tej książki nabędziesz wiedzę i umiejętności cenione przez pracodawców. Wśród zaprezentowanych zagadnień można wymienić: • umiejscowienie rachunkowości zarządczej w systemie rachunkowości jednostki; • ustalenie zadań rachunkowości zarządczej w różnych jednostkach; • rozróżnianie i klasyfikowanie przychodów; • odróżnianie kosztów od wydatków i nakładów, przychodów od wpływów; • identyfikowanie, klasyfikowanie i ustalanie kosztów; • dobieranie obiektów kosztów do potrzeb decyzyjnych; • prezentowanie informacji o kosztach; • rozliczenie kosztów wydziałowych, działalności pomocniczej, nieprodukcyjnych kosztów pośrednich; • przeprowadzanie kalkulacji kosztów; • wyodrębnianie procesów, działań, czynności w jednostce gospodarczej; • mapowanie procesów i ustalanie wartości procesów/działań; • wyodrębnianie kosztów zmiennych i stałych; • stosowanie rachunku kosztów zmiennych, w tym wielostopniowego i wieloblokowego rachunku kosztów zmiennych; • wyodrębnianie i pomiar kosztów jakości dla potrzeb rachunku kosztów jakości; • wykorzystanie rachunku cyklu życia produktu; • stosowanie rachunku kosztów docelowych i rachunku kosztów ciągłego doskonalenia; • mapowanie strategii, przekładanie misji i wizji na cele podlegające pomiarowi; • konstruowanie strategicznej karty wyników; • stosowanie rachunku kosztów klienta; • budżetowanie operacyjne i finansowe; • analizowanie odchyleń w rachunku kosztów apriorycznych; • prowadzenie rachunkowości zarządczej ośrodków odpowiedzialności i dla potrzeb działalności projektowej; • wdrażanie rachunkowości zarządczej w jednostkach gospodarczych; • dostosowanie rozwiązań rachunkowości zarządczej do współczesnych wyzwań.
Informacja jest podstawą racjonalnego działania, wypracowywania pozytywnych rezultatów finansowych oraz skutecznej gry rynkowej. W zmieniającej się rzeczywistości cenną metodą zarządzania i to zwłaszcza finansami jest budżetowanie. Celem, jaki przyświecał zespołowi autorskiemu, było stworzenie kompendium wiedzy na temat budżetowania i jego wykorzystania w zarządzaniu finansami. Ponadto, wykroczenie poza do tej pory przyjmowane ramy i pokazanie nowych trendów oraz możliwości zastosowania budżetowania w praktyce zwłaszcza mikro i małych przedsiębiorstw. Nie są tu obce problemy i dylematy finansowe, rachunkowe i zarządcze, prowadzone są dyskusje teoretyczne, ale również przedstawione są rozwiązania praktyczne oraz przykłady doświadczeń zagranicznych, które z powodzeniem mogą być adaptowane na grunt polskiej praktyki finansowej i księgowej. W książce szczegółowo omawiane są: – system budżetowania w przedsiębiorstwie, – budżetowanie a funkcje zarządcze w przedsiębiorstwie, – procedura i metody budżetowania w przedsiębiorstwie, – budżetowanie przychodów i wpływów, – budżetownie kosztów i wydatków, – procedury budżetowania w mikro- i małych przedsiębiorstwach, – wpływ budżetowana na proces zarządzania finansami.
Recenzowana praca podejmuje interesujące, ważne i aktualne zagadnienie proekologicznej orientacji rachunkowości, tzw. "zielonej rachunkowości". (...) Rachunkowość jako uniwersalny system informacyjno-kontrolny o wielowiekowej historii, powszechnie uznanym dorobku teoretycznym i niekwestionowanych walorach praktycznych, ustawicznie ewoluuje. Jednym z kierunków współczesnej ewolucji rachunkowości jest zainteresowanie problematyką odpowiedzialności społecznej, w tym odpowiedzialności za środowisko. Podjęta problematyka proekologicznej orientacji rachunkowości nie ma w Polsce bogatej literatury. W tej sytuacji ta ważna sfera życia gospodarczego wymaga prac badawczych budujących podstawy metodyczne ujęcia problematyki ochrony środowiska w rachunkowości. Rozprawa stanowi wartościową, zawierającą wiele oryginalnych wątków, monografię z tego zakresu. Z recenzji prof. zw. dr. hab. Bronisława Micherdy
Nabędziesz wiele praktycznych umiejętności wymaganych przez pracodawców, jakimi są: - rozróżnianie składników majątku przedsiębiorstwa - rozróżnianie źródeł finansowania majątku - sporządzanie bilansu - sporządzanie rachunku zysków i strat - księgowanie operacji gospodarczych na kontach księgowych - odróżnianie kosztów od wydatków, przychodów od wpływów - klasyfikowanie kosztów i przychodów - ustalanie wyniku finansowego i wiele innych.
Książka Rachunkowość zarządcza. Klucz do sukcesu jest dla każdego, kto chce w przystępny sposób poznać tajniki z zakresu rachunkowości zarządczej. Jej szczególną zaletą jest to, że poza częścią teoretyczną znajdują się w niej zadania wraz z rozwiązaniami i komentarzami. Dzięki tej książce zrozumiesz, że warto stosować rachunkowość zarządczą nie tylko w przedsiębiorstwach ale także w życiu codziennym. Nabędziesz wiele praktycznych umiejętności wymaganych przez pracodawców, jakimi są np.: - odróżnianie kosztów od wydatków, przychodów od wpływów, - ustalanie wartości kosztów i przychodów, - przeprowadzanie kalkulacji kosztów, - stosowanie tradycyjnych i nowoczesnych rachunków kosztów, - sporządzanie budżetów operacyjnych i finansowych, - dobieranie narzędzi rachunkowości zarządczej do podejmowania trafnych decyzji i wiele innych.
Sprawozdanie finansowe jest produktem prowadzonej przez przedsiębiorstwo rachunkowości. Stanowi ono podstawowe źródło informacji o sytuacji majątkowofinansowej oraz rentowności podmiotu gospodarczego. Obecnie stale rośnie zapotrzebowanie na rzetelną informację księgową. Zatem, należy szczególną uwagę poświęcić prawidłowości prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania sprawozdań finansowych. Podstawowym celem niniejszego opracowania jest przedstawienie zasad budowy, sporządzania oraz interpretacji elementów sprawozdania finansowego, a mianowicie: wprowadzenia do sprawozdania finansowego, bilansu, rachunku zysków i strat, dodatkowych informacji i objaśnień, rachunku przepływów pieniężnych, a także zestawienia ze zmian kapitału (funduszu) własnego. Dzięki tej książce zdobędziesz nie tylko wiedzę, ale również praktyczne umiejętności przydatne w życiu zawodowym, do których należą: • sporządzanie sprawozdania finansowego, • „czytanie" informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym i ich wykorzystanie w podejmowaniu decyzji.
Książka „Zasady rachunkowości. Teoria, przykłady i zadania" jest dla każdego, kto chce w przystępny sposób rozpocząć przygodę z rachunkowością. Jej szczególną zaletą jest to, że zagadnienia teoretyczne opatrzone są licznymi przykładami, rysunkami, a także łatwymi zadaniami sprawdzającymi Two­je nowe umiejętności i zdobytą wiedzę. Dzięki tej książce zrozumiesz, że warto poznać rachunkowość i stosować ją w prawidłowy sposób w przedsiębiorstwach, a wybrane jej elementy tak­że w życiu prywatnym. Nabędziesz wiele praktycznych umiejętności wymaganych przez pracodawców, jakimi są: - rozróżnianie składników majątku przedsiębiorstwa, - rozróżnianie źródeł finansowania majątku, - sporządzanie bilansu, - sporządzanie rachunku zysków i strat, - księgowanie operacji gospodarczych na kontach księgowych, - odróżnianie kosztów od wydatków, przychodów od wpływów, - klasyfikowanie kosztów i przychodów, - ustalanie wyniku finansowego i wiele innych.
Książka „Zasady rachunkowości - teoria, przykłady i zadania" jest dla każdego, kto chce w przystępny sposób rozpocząć przygodę z rachunkowością. Jej szczególną zaletą jest to, że zagadnienia teoretyczne opatrzone są licznymi przykładami, rysunkami, a także łatwymi zadaniami sprawdzającymi Twoje nowe umiejętności i zdobytą wiedzę. Dzięki tej książce zrozumiesz, że warto poznać rachunkowość i stosować ją w prawidłowy sposób w przedsiębiorstwach, a wybrane jej elementy także w życiu prywatnym. Nabędziesz wiele praktycznych umiejętności wymaganych przez pracodawców, jakimi są: • rozróżnianie składników majątku przedsiębiorstwa, • rozróżnianie źródeł finansowania majątku, • sporządzanie bilansu, • sporządzanie rachunku zysków i strat, • księgowanie operacji gospodarczych na kontach księgowych, • odróżnianie kosztów od wydatków, przychodów od wpływów, • klasyfikowanie kosztów i przychodów, • ustalanie wyniku finansowego i wiele innych.
Sprawozdanie finansowe jest produktem prowadzonej przez przedsiębiorstwo rachunkowości. Stanowi ono podstawowe źródło informacji o sytuacji majątkowo-finansowej oraz rentowności podmiotu gospodarczego. Obecnie stale rośnie zapotrzebowanie na rzetelną informację księgową. Zatem należy szczególną uwagę poświęcić prawidłowości prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania sprawozdań finansowych. Podstawowym celem niniejszego opracowania jest przedstawienie zasad budowy, sporządzania oraz interpretacji elementów sprawozdania finansowego, a mianowicie: wprowadzenia do sprawozdania finansowego, bilansu, rachunku zysków i strat, dodatkowych informacji i objaśnień, rachunku przepływów pieniężnych, a także zestawienia ze zmian kapitału (funduszu) własnego. Dzięki tej książce zdobędziesz nie tylko wiedzę, ale również praktyczne umiejętności przydatne w życiu zawodowym, do których należą: • sporządzanie sprawozdania finansowego, • „czytanie" informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym i ich wykorzystanie w podejmowaniu decyzji.
Publikacja stanowi kompendium wiedzy na temat budżetowania i jego wykorzystania w zarządzaniu finan¬sami. Istotnym elementem wyróżniającym jest wykroczenie poza do tej pory przyjmowane ramy i pokazanie nowych trendów oraz możliwości zastosowania budżetowania w prakty¬ce, zwłaszcza mikro- i małych przedsiębiorstw. Autorzy omawiają problemy i dylematy finansowe, rachunkowe i zarządcze, przeprowadzają dyskusje teoretyczne, nie unikając jednak zamieszczenia praktycznych rozwiązań, a także przykładów doświadczeń zagranicznych, które z powodze¬niem mogą być adaptowane na grunt polskiej praktyki finansowej i księgowej. W książce szczegółowo omówione są: - system budżetowania w przedsiębiorstwie, - budżetowanie a funkcje zarządcze w przedsiębiorstwie, - procedura i metody budżetowania w przedsiębiorstwie, - budżetowanie przychodów i wpływów, - budżetowanie kosztów i wydatków, - procedury budżetowania w mikro- i małych przedsiębiorstwach, - wpływ budżetowania na proces zarządzania finansami.