Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Państwo właściciele i ich  spadkobiercy wobec mienia pozostawionego przez  obywateli polskich w województwach wschodnich przedwojennej Rzeczypospolitej

Anna Korzeniewska-Lasota

Państwo właściciele i ich spadkobiercy wobec mienia pozostawionego przez obywateli polskich w województwach wschodnich przedwojennej Rzeczypospolitej

59,00

 

"Problematyka skutków utraty przez Polskę województw wschodnich na rzecz byłych republik radzieckich to zagadnienie ze wszech miar ważne, tak z punktu widzenia teoretycznego, jak i praktycznego – w szczególności politycznego i prawnego, ale także społeczno-gospodarczego i moralnego („sprawiedliwościowego”). Jest to także problematyka aktualna – kwestia reprywatyzacji, w różnych kontekstach prawnych, nie jest do końca i ostatecznie rozwiązana. Autorka po pierwsze przedstawia „uprawnienia właścicieli i ich spadkobierców względem mienia, które zostało pozostawione przez obywateli polskich wskutek zmiany granicy wschodniej i następujących w związku z nią przesiedleń”, po drugie zaś analizuje „charakter prawny, okoliczności zawarcia i wykonania tzw. układów republikańskich, w zakresie realizacji prawa do rekompensaty”. Ustalenia w tym zakresie mają charakter historyczny oraz współczesny, dogmatyczny; są przeprowadzone na gruncie prawa do dziś obowiązującego. Autorka stara się również zdiagnozować przyczyny przedłużania się procesu realizacji zobowiązań państwa polskiego przewidzianych w układach republikańskich".
Z recenzji dr. hab. Adama Doliwy, profesora Uniwersytetu w Białymstoku

Dr Anna Korzeniewska-Lasota, autorka monografii „Ukraińcy na Warmii
i Mazurach w latach 1947–1970”. Na jej dotychczasowy dorobek składa się
również kilkadziesiąt artykułów dotyczących różnej problematyki z zakresu
historii prawa, etyki prawniczej i odpowiedzialności dyscyplinarnej osób
wykonujących zawody prawnicze. Jest członkiem Stowarzyszenia Badań nad
Źródłami i Funkcjami Prawa FONTES.

Arche
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-884-4590-3

Liczba stron: 492

Format: 170x240mm

Cena detaliczna: 59,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...