Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Rok 2050 Wyzwania i prognozy

Michel Camdessus

Rok 2050 Wyzwania i prognozy

35,46

 

„Musimy wyruszyć w drogę przy złej pogodzie, w chwili, gdy historia zdaje się sama wahać, jak obrać swój własny kurs. Siły, które dziś trzęsą światem, to zdaniem wielu populizm i nostalgia za powrotem do minionych horyzontów, przywilejów i wygód. Trzeba będzie stawić im czoło i to bez zbędnej zwłoki, pomagając innym zrozumieć siły, które narodzą się w świecie jutra. Świecie, w którym mosty przydadzą się bardziej niż mury; świecie, który można budować na dialogu ludzi żyjących w różnych warunkach, wzbogacających się wzajemnie dzięki tej wymianie.”
(fragment wstępu)


Michel Camdessus – były dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego (1987–2000), honorowy gubernator Banque de France.

Po nominacji na Administrateur Civil we francuskiej służbie cywilnej dołączył do Ministerstwa Finansów w 1960 roku. Po służbie jako attaché ds. finansów we francuskiej delegacji w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej w Brukseli w latach 1966–1968, powrócił do ministerstwa, a następnie został zastępcą dyrektora w 1974 roku, i dyrektorem w lutym 1982 roku. W latach 1978–84 pełnił również funkcję przewodniczącego Klubu Paryskiego, a od grudnia 1982 roku do grudnia 1984 roku przewodniczącego Komitetu Walutowego Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. W listopadzie 1984 roku został mianowany gubernatorem Banque de France. Pełnił tę funkcję do czasu jego wyboru na dyrektora zarządzającego MFW w 1987 roku.

Współprzewodniczący Grupy „Inicjatywa Palais-Royal” (raport: „Reforma Międzynarodowego Systemu Monetarnego: podejście oparte na współpracy w dwudziestym pierwszym wieku”, 2011). Mianowany przez francuskiego prezydenta Sarkozy'ego na przewodniczącego grupy roboczej wysokiego szczebla ds. reformy zasad francuskiej równowagi finansów publicznych (2010–2011). Mianowany specjalnym komisarzem do monitorowania praktyk francuskich banków w zakresie premii (2009–2011). Członek Komisji ds. Afryki, której przewodniczy brytyjski premier Tony Blair (raport: „Nasz wspólny interes”, 2005). Przewodniczący światowego panelu ds. finansowania infrastruktury wodnej (sprawozdanie: „Finansowanie wody dla wszystkich”, 2003).

Nieoczywiste
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-633-9173-7

Liczba stron: 184

Format: 14.5x20.5cm

Cena detaliczna: 49,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...