Menu

Wóycicki Kazimierz

Czy autorem narodowego skansenu, jaki w opozycji do liberalnego Zachodu fundował nam przez osiem lat Kaczyński, jest on sam? Kazimierz Wóycicki pokazuje, jaką rolę odegrali tu PiS-owscy ideolodzy – Nowak, Szczerski, Legutko czy Roszkowski. Kaczyński nie zniewolił ich umysłów – to raczej oni znaleźli w nim obrońcę przeniesionych w nasze czasy Okopów Św. Trójcy. dr Andrzej Machowski Fundacja Forum Długiego Stołu publicysta „Gazety Wyborczej”  „Podczas zaledwie kilku pierwszych tygodni po wyborach październikowych 2023 roku odsłonił się bezmiar złodziejstwa i nadużyć okresu rządów Kaczyńskiego. Chodziło nie tylko o skok na państwową kasę i gwałt na państwie prawa i konstytucji mające zapewnić bezkarność… Chciano też czegoś więcej – rządu dusz [ze wstępu]”. Wóycicki opisuje antyeuropejską i nacjonalistyczną ideologię PiS, stoi po stronie liberalnej myśli politycznej, to jednak obnaża też błędy i zaniechania liberalnych intelektualistów w pierwszych dekadach III RP, które ułatwiły Kaczyńskiemu sięgnięcie po władzę. Książkę winni przeczytać wszyscy, którzy poszukują głębszej refleksji o III RP. Jacek Szymanderski działacz opozycji demokratycznej w latach 70. i 80.  Nienawiść to potężne uczucie. Wóycicki pokazuje, jak nienawiść do liberalizmu, oświecenia, Zachodu, Okrągłego Stołu, elit, nowoczesności, emancypacji czy Unii Europejskiej, wyrosła z kompleksów i resentymentu, pod piórem PiS-owskich ideologów układa się w polską wersję populizmu – „ideologię narodowego skansenu”. Chociaż Daniel Bell i Raymond Aron dawno temu ogłosili koniec panowania ideologii, okazuje się, że autorytarne rządy wciąż potrzebują ideologicznego uzasadnienia. Wóycicki zadał sobie trud lektury dzieł intelektualnych filarów PiS-u, odsłaniając przed nami zręby „ideologii narodowego skansenu” i źródła minionych sukcesów polskiej prawicy. Henryk Woźniakowski publicysta i wydawca, tłumacz  Kazimierz Wóycicki – historyk, dziennikarz, komentator polityczny (m.in. BBC, „Rzeczpospolita”, „Forbes”, TVN). Działacz opozycji demokratycznej, redaktor naczelny „Życia Warszawy” w latach 1990–1994. Dyrektor Akademii Wschód. Autor m.in. Niemcy wobec przeszłości 1933–1945 (2011), Dom nad Nysą. Zgorzelec-Goerlitz 1945–1989 (2012), Polska na globalnej szachownicy (2014), Krótka historia UPA dla Polaków (2019), Lista agentury (2021).
„Globalna Ukraina” jest książką ukazującą, jak kraj o niezwykłej i skomplikowanej historii staje się miejscem zasadniczych rozstrzygnięć w światowej polityce i jak Ukraińcy, odpierając moskiewską agresję, zmieniają nie tylko powszechne dotychczas wyobrażenia o kontynencie europejskim i stosunkach Wschód–Zachód, ale także koordynaty polityki globalnej. To lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć dynamikę obecnych wydarzeń.O autorze:Kazimierz Wóycicki – dyrektor Akademii Wschód, wykładowca polskich oraz ukraińskich uniwersytetów, jeden z najwybitniejszych polskich znawców współczesnej Ukrainy. Autor wielu opracowań i książek dotyczących Europy Środkowej i Wschodniej, m.in. „Nostalgia i polityka. Esej o powrocie do Europy Środkowej”, „Krótka historia UPA dla Polaków. Czy historycy nas pogodzą” oraz współautor (z Adamem Balcerem) książki „Polski pionek na wielkiej szachownicy”.
Kazimierz Wóycicki, polityczny komentator, dziennikarz, podróżnik, korespondent wojenny, bloger, autor mi.in. Krótkiej historii UPA dla Polaków (2019), W Pogoni za wolnością. Białoruska rewolucja (2020). Uznał, że political fiction da najlepszy obraz świata, tonącego w chaosie i zalewie kłamstw i manipulacji. Fascynująca opowieść, pokazująca polską przyszłość, jeśli nic nie powstrzyma katastrofy. Nikt nie przewidywał tego, co zdarzy się w Ameryce Trumpa. A jaką przyszłość czeka Polskę ? Nie potrafimy tego przewidzieć, ale Lista agentury pokaże ci to, co choć wydaje się niemożliwe, ale może się zdarzyć. Dzisiejszy świat nie napawa nas nadzieją, więc warto zobaczyć to, co najgorsze, zanim nadejdzie.
Jak jest ich rewolucja od środka, co oznaczają jej symbole, dlaczego tak wielką rolę odgrywają w niej kobiety i Internet? To zagadnienia, które w fascynujący sposób porusza Kazimierz Wóycicki, historyk, bloger i podróżnik, jeden z najwybitniejszych polskich publicystów piszących o naszych sąsiadach za wschodnią granicą.
Kazimierz Wóycicki (1876-1938) – teoretyk literatury, nauczyciel, pracownik Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, autor Formy dźwiękowej prozy polskiej wiersza polskiego, wykładowca Towarzystwa Kursów Naukowych.
Najnowsza książka wybitnego publicysty i historyka w zwięzłej i popularnej formie przedstawia skomplikowane relacje polsko-ukraińskie i ukraińsko-polskie. Jej wielką zaletą jest podjęte staranie zrozumienia ukraińskich racji (wcale niejednoznacznych wśród samych Ukraińców) oraz szacunek dla ukraińskiego spojrzenia na własne dzieje. Autor, który zafascynowany jest Ukrainą, stara się wyważyć i pojąć racje obu stron. Książka Kazimierz Wóycickiego ułatwia znalezienie drogi do wzajemnej akceptacji i szacunku.