Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Wszechświat jako nadmiar

Marek Oramus

Wszechświat jako nadmiar

7.2

(33 ocen) wspólnie z

29,27

 

Książkę tworzą „krótkie opowieści o wielkim kosmosie” oraz teksty o końcu świata, ludzkich wyobrażeniach na temat kosmitów oraz tych mniej lub bardziej udanych próbach przewidywania przyszłości. Z okazji 50-lecia lądowania na Księżycu, autor poddaje rozważaniom ziemską astronautykę bez tego ciała niebieskiego, to jak przedstawiano Księżyc w literaturze Science-Fiction, a także czy niebawem dojdzie do kolejnego wyścigu na Srebrny Glob. Autor nie zawahał się debatować nad ogólnym sensem Wszechświata oraz o pomyśle ogromnego komputera, coś obliczającego. W tytułowym tekście postawiona jest teraz, jakoby do powstania cywilizacji istot rozumnych w jednym miejscu, w kosmosie niezbędny był nadmiar masy, energii i przestrzeni.

Mimo, że temat jakiego podjął się autor, wielokrotnie był już poruszany w literaturze popularnonaukowej, robi to w całkowicie niestandardowo. Jego teorie wielokrotnie są sprzeczne z ogólnie przyjętymi sądami. Dodatkowym atutem książki są odwołania do literatury SF, która dzięki temu stanowi tło i kontrapunkt tych wywodów, nie zapominając o erudycji, kompetencji i szerokim pojrzeniem na spectrum zagadnienia – co zdecydowanie wyróżnia ją spośród podobnych opracowań.

Zysk i S-ka
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-811-6666-9

Liczba stron: 488

Format: 140x205mm

Cena detaliczna: 45,00 zł

Marek Oramus o kolonizacji kosmosu

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...