Menu

Books

Books
Jan Twardowski (1915–2006) – polski poeta, „ksiądz piszący wiersze” (jak o sobie mówił). Debiutował w 1937 r. tomikiem Powrót Andersena. Po wojnie drugi debiut miał miejsce w 1959 r. (Wiersze). Liczne zbiory i wybory wierszy (m.in. Zaufałem drodze, 2007; Nie przyszedłem pana nawracać, wyd. 13, 2017) do dziś ukazują się w Polsce i w przekładach na kilkadziesiąt języków. Popularność zawdzięcza wierszom, które pisał przez całe życie, opowiadaniom dla dzieci, rozważaniom dla dorosłych, wspomnieniom, aforyzmom. Przez czytelników i recenzentów uznawany za wybitnego poetę nurtu liryki religijnej i autora refleksji inspirowanych Ewangelią i życiem. Rozpoznawany przez swój indywidualny język – prosty, zwięzły, pełen paradoksów i humoru. Zachwyt autora Bogiem, światem, przyrodą, tajemnicą życia wpisują się w zamysł jego twórczości: nieść nadzieję tam, gdzie nadziei nie ma, pokazywać dobro w niespokojnym świecie, szukać sensu życia i mówić o miłości tam, gdzie ona wygasła. Wybór wierszy wydany w cyklu Klasyka Mistrzów można uznać za reprezentatywny. Zawiera bowiem wiersze z całego okresu twórczości autora (1932-2006). Obrazuje bogactwo tematów, oryginalny warsztat poetycki. Językiem poezji mówi o problemach, z którymi spotykamy się na co dzień, stawiając życiu wiele trudnych pytań. Nadto przynosi wypowiedzi samego autora o swoich wierszach oraz Kalendarium życia i twórczości Jana Twardowskiego. Wybór wierszy i opracowanie Aleksandra Iwanowska.
Ostatecznie pozostała jedynie nadzieja. Na szczęście jej ledwie dostrzegalna iskra szybko przemieniła się w delikatny płomyk podsycany wybudzeniem księżniczki Vaali z wiecznego snu zesłanego przez jednego z veneńskich generałów. Choć Czerń przywiodła na grzbietach fal zniszczenie oraz śmierć, wielu Ethrunów przetrwało. Gdy jednak opuścili ciemność i ciepłe promienie słońca na powrót ogrzały posiniałe z zimna ciała, słowami nie byli w stanie wyrazić smutku ani żalu, z jakim przyszło im się zmierzyć. Na przekór nadziei - zewsząd otoczeni przez zgliszcza - padli na kolana, prosząc Stwórców o rychłą i łagodną śmierć. Ta jednak nie nadeszła. Na swe miejsce odpoczynku wybrała Kasarak upadłe archeońskie miasto ukryte pośród Gór Mglistych pod czarną chmurą potępionych bytów.
Dlaczego jeże mają kolce, a bobry budują domy pod wodą? To trudne pytania, na które w tej książce młodzi czytelnicy znajdą proste odpowiedzi. Niniejsza publikacja to ciekawa pozycja popularnonaukowa o zwierzętach dla dzieci. Każdy rozdział to fabularyzowana historia o omawianym gatunku zwierząt, następnie w Encyklopedii Młodego Czytelnika zawarto fakty m.in. na temat wyglądu zwierzęcia i jego sposobu życia, a na końcu znajdziesz ciekawostki i odpowiedzi na nieoczywiste pytania. Teksty Marioli Jarockiej zostały w fantastyczny, zabawny sposób zilustrowane przez Jarosława Drążka.
Wyjątkowe, luksusowe wydanie, wielkiego dzieła pióra Adama Mickiewicza, Pana Tadeusza, z ilustracjami E. M. Andriollego. Prezentowana publikacja jest wzorowana na reprincie i naśladuje pierwsze wydanie epopei. Edycja została wydana z ogromną dbałością: duży format, elegancki papier, ekskluzywna okładka sprawiają, że pozycja jest znakomitą propozycją na prezent lub nagrodę.
Każdy kraj ma swoje narodowe symbole, które ukształtowały się w przeciągu wieków i scalają one naród, budując jego tożsamość. Oprócz flagi i godła, takim znakiem są również pieśni patriotyczne. Najważniejszą polską pieśnią patriotyczną jest oczywiście nasz hymn państwowy – Mazurek Dąbrowskiego, lecz przez wieki powstało wiele innych pieśni wyrażających miłość do ojczyzny i dumę z bohaterskich dokonań żołnierzy walczących o niepodległość. I właśnie im poświęcona jest ta książka. Pieśni narodowe obecnie przypominają najważniejsze momenty naszych dziejów, a w okresie ograniczonej wolności dodawały Polakom otuchy i wlewały w serca nadzieję na odrodzenie kraju. W książce zamieszczono teksty najważniejszych pieśni hymnicznych, pokrótce przedstawiono historię ich powstania i to jak przez lata je modyfikowano, dostosowując do panujących czasów. Krótka, lecz bardzo zwięzła analiza tekstów pomoże w ich jak najlepszym zrozumieniu.
Co chcecie jeszcze wiedzieć? Skąd się biorą królowie? Nie wiecie? Z tatusia króla i mamy królowej. Nie spadają z księżyca i nie znajduje się ich w kapuście. Nie urywają się też z choinki. Że co? Czy królowie byli kiedyś dziećmi? No pewnie. Myśleliście, że od razu urodzili się z brodą, berłem i może jeszcze koroną? Najpierw byli tacy jak Wy, zupełnie mali. A dopiero potem stawali się „Wielcy”, „Mądrzy” albo „Sprawiedliwi”. Czasem tylko „Gnuśni” albo „Wstydliwi”. Umowa stoi, niech Wam będzie. Opowiem Wam o tym, co robili królowie, jak jeszcze królami nie byli. A potem, co z tego wynikło, czyli jak rządzili, jakie mieli sukcesy, co im się nie udało i wreszcie, jak się w księgach dziejów zapisali, bo jak się sami przekonacie, różnie z tym bywało.
Sięgając nieba to książka o ludziach niezwykłych, którzy potrafili poświęcić naprawdę wiele, by spełnić swoje marzenia i zrealizować ambicje. Niekiedy za sukces zapłacili najwyższą cenę… stracili życie. Niewątpliwie każda z tych osób zasługuje na ogromny podziw i szacunek, gdyż to, czego dokonali jest naprawdę niezwykłe, udało im się sięgnąć nieba. Na kartach tej książki znaleźli się m.in. Edmund Hillary i Tenzing Norgay – pierwsi zdobywcy Mount Everestu, Reinhold Messner – pierwszy zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, Andrzej Zawada – ojciec polskiego himalaizmu, Wanda Rutkiewicz – pierwsza Europejka na Czole Nieba, Jerzy Kukuczka – pierwszy Polak z Koroną Himalajów i Karakorum. Oczywiście, w tym zaszczytnym gronie nie zabrakło też miejsca dla młodego pokolenia himalaistów, m.in. Adama Bieleckiego, Andrzeja Bargiela i Kingi Baranowskiej.
Niniejsza publikacja to doskonały poradnik dla wszystkich, którzy marzą o podróżowaniu z plecakiem na plecach i poznawaniu nowych, często odległych od cywilizacji terenów. Posiadanie umiejętności survivalowych jest niezbędne podczas tego typu wypraw. Z tej książki dowiesz się m.in. jak właściwie wyposażyć plecak i skompletować swój survivalowy niezbędnik, jak wybudować tratwę i jak komunikować się w lesie. Nauczysz się też czytania i rysowania map, rozpoznawania tropów zwierząt czy szukania pożywienia. Nie zabraknie też pomysłów na zabawy terenowe i porad dotyczących sztuki kamuflowania.
Niniejsza publikacja to uniwersalny poradnik dla każdego – dzieci, młodzieży, dorosłych. To książka dla wszystkich, którzy chcą szczęśliwie i świadomie żyć na naszej planecie. Autor podkreśla, że dziś żyjemy w dobie ocieplenia klimatu, wielu miejscom grozi zalanie, a śmiertelnie niebezpieczne pożary trawią ogromne hektary lasów. Zaśmiecamy planetę plastikiem, oddychamy zanieczyszczonym powietrzem, wiele gatunków dzikich zwierząt ginie z planety bezpowrotnie, a miliony cierpią męczarnie, żyjąc na ogromnych fermach. Każdy moment jest dobry, by obudzić się z tego letargu i zadbać o Ziemię, która jest naszym jedynym domem. W tej książce znajdziesz mnóstwo informacji na temat tego, jak bardzo człowiek niszczy swój dom, ale też wiele porad, co możesz zrobić już dziś i w jaki sposób ty możesz wpłynąć na ochronę środowiska i zahamować pędzącą degradację planety.
Droga do świętości. Opowiastki o Janie Pawle II to niezwykła książka, w której znajdziesz odpowiedzi na różnorodne pytania dotyczące papieża, które najbardziej nurtowały dzieci. Dowiesz się m.in. czy papież się mylił, do czego służył papieżowi pierścionek, czy był łasuchem, czy lubił przyrodę i podróże oraz czy odpisywał na listy od dzieci. Dzięki tej książce nie tylko zdobędziesz wiele informacji o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II, ale poznasz wiele ciekawostek dotyczących codzienności papieża. Przepiękne, barwne ilustracje, interesujące i napisane przystępnym językiem teksty oraz niezwykle zabawne anegdoty spowodują, że nie będziesz mógł się oderwać od tej pasjonującej lektury.
Współcześnie nikt nie wyobraża sobie sportu bez kobiet, panie na równi z panami walczą o medale w każdej dyscyplinie. Ale nie zawsze tak było, gdyby nie wytrwała walka naszych przodkiń, dziś sport mógłby być zdominowany przez mężczyzn. W tej książce autor przedstawił bohaterki, dzięki którym współczesny sport jest tak popularny, powszechny i dostępny. Co najważniejsze – współczesny sport powszechny, amatorski, rekreacyjny jest ważny dla ogólnego zdrowia całych społeczeństw. W tej książce czytelnicy przeczytają o historii kobiecego sportu, poznają mistrzynie wszech czasów, zaznajomią się też ze sportowymi obyczajami i prawem. Na kartach Sport jest kobietą opisano m.in. historie: Wandy Dubieńskiej, Haliny Konopackiej, Wandy Rutkiewicz, Ireny Szewińskiej, Otylii Jędrzejczak, Agnieszki Radwańskiej, Anity Włodarczyk, May Godfray Sutton, Martiny Navrátilovej, Beaty Maksymow.
Ludzie od najdawniejszych czasów marzyli o lataniu i przez wieki próbowali tworzyć konstrukcje, które wzbiją się w powietrze. Po bardzo wielu latach marzenie ludzkości spełniło się i człowiek wzbił się w powietrze. Książka Podniebny świat to opowieść o spełnianiu tych marzeń, odnajdziesz tutaj historię lotnictwa w pigułce, dowiesz się, jakie były pierwsze podniebne konstrukcje oraz kiedy i dlaczego lotnictwo stało się jednym z najważniejszych środków transportu.
Książka to zbiór sentencji, maksym oraz skrzydlatych słów, które nierzadko podają prawdę o świecie i ludziach. Po publikacje warto sięgnąć, gdy mamy chwilę, by usiąść i odpocząć z przyjemną lekturą w ręku, ale też w przypadku, gdy np. poszukujemy złotych myśli jako dedykacji czy motta. to pożyteczne książki, w których każdy znajdzie coś dla siebie. Doskonały wybór na nagrody dla szkół podstawowych i średnich!
Zemsta Aleksandra Fredry inspirowana jest autentycznymi wydarzeniami, które miały miejsce na zamku w Odrzykoniu. W ostatecznej wersji utworu Fredro osadza czas i miejsce akcji w świecie szlachty sarmackiej, a bohaterów odziewa w szlacheckie żupany i kontusze. Rejent i Cześnik to przedstawiciele Polaków-Sarmatów, aż do przesady przywiązanych do tradycji, którym obce jest wszelkie nowatorstwo. Na tle ich groteskowej kłótni o mur graniczny rozgrywa się historia pełnego uniesień uczucia Wacława i Klary. Utwór ten to komedia omyłek i niezwykłych intryg, a jego lektura z pewnością zarówno rozbawi, jak i zachęci do refleksji. Aleksander Fredro (1793-1876) – polski komediopisarz, poeta, pamiętnikarz. Artysta pełen sprzeczności wewnętrznych, społecznik, który jednocześnie nieustannie poszukiwał samotności i miał skłonność do popadania w melancholię. Autor wielu komedii obyczajowych, ośmieszających głównie życie i zwyczaje szlachty prowincjonalnej. W komediach osiągnął mistrzostwo w budowaniu postaci bohaterów, kształtowaniu i rozwijaniu akcji, operowaniu dowcipnym, rubasznym językiem. Jego utwory zajmują stałe miejsce w kanonie literatury polskiej i znajdują się w repertuarze wielu teatrów. Najbardziej znane są komedie: Zemsta, Śluby panieńskie, Pan Jowialski, Mąż i żona, Dożywocie, a także wiele bajek, np. Małpa w kąpieli, Paweł i Gaweł, Zupa na gwoździu... Fantastyczny pomysł na nagrody dla uczniów szkół podstawowych!
Niniejsza książka przeniesie Cię w niezwykły świat baśni. Poznasz sprytnego kota w butach, zajrzysz do chatki z piernika razem z Jasiem i Małgosią, znajdziesz się na królewskim balu z Kopciuszkiem, spotkasz Czerwonego Kapturka i wilka. Dowiesz się, jakie dary otrzymała od trzynastu wróżek Śpiąca Królewna, poznasz przygody Śnieżki i dzielnego chłopca imieniem Tomcio Paluszek. Wraz z osiołkiem wyruszysz w podróż do Bremy, a przy leśnym strumieniu spotkasz wróżkę, która rozdaje niezwykłe podarunki. Kolorowy świat baśni stoi przed Tobą otworem... Wystarczy, że zajrzysz do środka i zaczniesz czytać. Pełne teksty baśni, piękne, kolorowe ilustracje.
Aleksander Duma – francuski pisarz, twórca modelu historycznej powieści przygodowej. Urodził się 24 lipca 1802 r. w Villers-Cotterets, był synem napoleońskiego generała, warunki materialne rodziny nie były najlepsze. W 1923 r. przybył do Paryża, by podjąć pracę w kancelarii księcia Orleańskiego, w tym okresie rozpoczęła się również jego twórczość dramatyczna. Sztuka Henryk Walezy i jego dwór, wystawiona w 1829 r., odniosła ogromny sukces. Trzej muszkieterowie to początek powieściowych sukcesów autora, którego twórczość określa się jako powieści „płaszcza i szpady”. Inne znane dzieła Aleksandra Dumasa to: Hrabia Monte Christo, Józef Balsamo, Królowa Margot. Pisarz zmarł 5 grudnia 1870 r. w Puys nieopodal Dieppe. Trzej muszkieterowie to najsławniejsza powieść typu „płaszcza i szpady”, opowiada historię trzech muszkieterów: Atosa, Portosa i Aramisa oraz młodego Gaskończyka d’Artagnana, którego marzeniem było dołączenie do słynnej grupy. Francja 1625 r., krajem rządzi król Ludwik XIII, lecz faktycznym władcą jest bezwzględny, żądny przywództwa, kardynał Richelieu. Jak potoczą się losy sławnych muszkieterów i ich młodego przyjaciela? Czy intrygi kardynała wpłyną na życie na francuskim dworze? Czy d’Artagnanowi uda się spełnić marzenie, zrobić karierę w wojsku i zostać członkiem słynnej grupy?
Baśnie i legendy polskie to zbiór niezwykłych legend i opowieści, które od wieków przekazywane są z pokolenia na pokolenie. To propozycja dla wszystkich, którzy chcą poznać nowe, mniej oczywiste i mniej znane, ale równie ciekawe i pouczające historie. Czemu Gniezno zawdzięcza swą nazwę? Jaka była historia założycieli dynastii Piastów? Jak nazywa się tajemniczy kwiat, który zakwita tylko w noc świętojańską? Jakie było marzenie biednego Bartka? Dlaczego ubogi borowy został zamieniony w diabła? Czy dzielny Dratewka uratował księżniczkę, uwięzioną w zamku przez złą czarownicę? Na te i wiele innych pytań odpowiedź można znaleźć na kartach tej pięknie ilustrowanej księgi.
"Juliusz Słowacki (1809-1849) – poeta, dramaturg i epistolograf. Urodził się w Krzemieńcu, pochodził z inteligenckiej rodziny, jego ojciec, Euzebiusz, był profesorem literatury w Liceum Krzemienieckim i Cesarskim Uniwersytecie Wileńskim, zaś matka, Salomea z Januszewskich, osobą o dużej kulturze literackiej i osobistej. Słowacki to jeden z najwybitniejszych twórców polskiego romantyzmu, obok Mickiewicza i Krasińskiego, jest uznawany za jednego z wieszczów narodowych. W twórczości swojej podejmował tematywalki narodowo-wyzwoleńczej, egzystencjalne rozterki i refleksje człowieka uwikłanego w machinę historii. Zmarł 3 kwietnia 1849 r. w Paryżu. W 1927 r. sprowadzono prochy poety do kraju, spoczął w krypcie na Wawelu, obok Adama Mickiewicza. Twórczość Juliusza Słowackiego jest bardzo różnorodna i nie da się jej sklasyfikować jako jednego modelu literackiego. Jego liryki przechodzą kilka etapów, w trakcie których dokonuje się ewolucja od sentymentalizmu, przez romantyczny bajronizm, aż po rewolucyjny romantyzm, skupiony na tematyce narodowej i patriotycznej, a pod koniec życia genezyjski mistycyzm. W niniejszym zbiorze znajdują się m.in. utwory: Oda do wolności, Piramidy, Grób Agamemnona, Testament mój, W pamiętniku Zofii Bobrówny, Do Ludwika Norwida, Sowiński w okopach Woli."
"Krzysztof Kamil Baczyński (1921-1944) – polski poeta, żołnierz Armii Krajowej, przedstawiciel pokolenia Kolumbów. Pochodził z inteligenckiej rodziny, ojciec był żołnierzem Legionów Polskich, historykiem i krytykiem literatury, a matka nauczycielką i autorką podręczników szkolnych. Od 1931 r. uczęszczał do Państwowego Gimnazjum im. Stefana Batorego, już wtedy odznaczał się wielkim znawstwem literatury, zarówno polskiej, jak i światowej. W czasie II wojny światowej był kierownikiem działu poezji konspiracyjnego miesięcznika „Droga”. Zginął, biorąc udział w powstaniu warszawskim, 4 sierpnia 1944 r. Baczyński jest powszechnie uznawany za najwybitniejszego twórcę pokolenia wojennego, jego utwory to przejmujący obraz tragedii okupacyjnej swego pokolenia, która jednocześnie wolna jest od martyrologii. Poezja Baczyńskiego najpełniej wyraża cechy pokolenia Kolumbów, dla twórców tej epoki konsekwencją wybuchu wojny była konieczność poradzenia sobie ze zmieniającym się światem i otoczeniem oraz odnalezienie własnej postawy wobec tych wydarzeń. W niniejszym zbiorze znajdują się utwory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego powstałe w latach 1938-1944, m.in.: Pokolenie, Ars poetica, Poległym, Elegia o… [chłopcu polskim]."
"Bolesław Leśmian (właśc. Lesman) (1877-1937) – poeta, prozaik, eseista, krytyk literacki. Urodził się w inteligenckiej, zasymilowanej rodzinie żydowskiej, ojciec wywodził się z rodziny księgarskiej, a matka prawniczej. Przyszły poeta młodosść spędził na Ukrainie, w Kijowie, tam ukończył gimnazjum klasyczne, a następnie prawo na Uniwersytecie św. Włodzimierza. Leśmian jest uważany za największego nowatora polskiej poezji XX wieku. Był również współzałożycielem i reżyserem Teatru Artystycznego w Warszawie, a w latach 1918-1934 pracował jako rejent w Hrubieszowie i Zamościu. Poeta zmarł 5 listopada 1937 r., przyczyną śmierci był zawał serca, pochowano go na warszawskich Powązkach. Twórczość Leśmiana jest niezwykle nowatorska jak na ówczesne czasy, jej charakterystycznymi cechami są wrażeniowość i intuicyjność. Poezja jest dla Leśmiana mową pierwotną, ponieważ cechy twórcy poezji utożsamia on z cechami charakterystycznymi dla człowieka pierwotnego. Szczególną uwagę należy zwrócić również na język prezentowanych utworów, gdyż poeta nierzadko tworzył swój własny, prywatny język, obfitujący w neologizmy i kreacje językowe. W niniejszym zbiorze znajdują się utwory pochodzące z tomów: Sad rozstajny, Łąka, Napój cienisty, Dziejba leśna."
Najbardziej popularne mity starożytnej Grecji: mit o powstaniu świata, opowieść o najważniejszych bogach i bóstwach: Zeusie, Posejdonie, Hadesie, Herze, Atenie, Aresie, Afrodycie, a także opowieści o niezwykłych śmiertelnikach i herosach: Syzyfie, Heraklesie, Pandorze...Rzeczowe teksty - streszczenia mitów bądź opisy bogów czy herosów, nawiązania literackie, historyczne lub kulturowe oraz frazeologizmy zaczerpnięte z mitologii funkcjonują w otoczeniu satyrycznych ilustracji autorstwa A. H. Murgrabi i J. Baszczaka
Frances Hodgson Burnett – angielska pisarka, autorka powieści dla dzieci i młodzieży. Urodziła się 24 listopada 1849 r. w Manchesterze. W wieku 16 lat przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych. Początkowo pisywała opowiadania do czasopism. Jako powieściopisarka debiutowała w 1877 r. powieścią pt. Panna Lowrie. Rozgłos i popularność przyniosła jej powieść Mały lord, a także kolejne m.in. Mała księżniczka i Tajemniczy ogród. Zmarła 29 października 1924 r. w Plandome (stan Nowy Jork). Mały lord to piękna, wzruszająca opowieść o losach małego amerykańskiego chłopca o imieniu Cedryk. Gdy Cedryk miał 7 lat dowiedział się, że musi opuścić Amerykę i przeprowadzić się do swojego dziadka, mieszkającego w Anglii. Dziadek chłopca jest bogatym arystokratą i zażądał, aby odtąd wnuk zamieszkał razem z nim. Jaki los czeka małego Cedryka w Anglii? Jak będzie traktował go wymagający i surowy dziadek? Czy Cedryk zmieni życie mieszkańców hrabstwa Dorincourt? A wreszcie, czy chłopiec zostanie „małym lordem”?
W Krzyżakach Sienkiewicz?opisuje?chwile?wspaniałych?zwycięstw polskiego rycerstwa i wyraża niezłomną wiarę w siłę narodu polskiego, w jego odwagę i męstwo prowadzące prosto do zwycięstwa. Na tle znaczących wydarzeń historycznych autor przedstawił dzieje barwnych i wyrazistych postaci. Bohaterami powieści są: Jurand ze Spychowa i jego córka Danusia, polski rycerz Maćko i jego bratanek Zbyszko z Bogdańca. Zbyszko, dzielny młody rycerz, zostaje skazany na stracenie za napaść na posła krzyżackiego. Z opresji ratuje go Danusia, zostając damą jego serca. Jednak szczęście młodych nie trwa długo, gdyż dziewczyna zostaje uprowadzona przez Krzyżaków. Czy Zbyszkowi i Jurandowi uda się odnaleźć i uwolnić Danusię? Czy zakonnicy poniosą karę za swoje niecne postępki? Tragiczna miłość Zbyszka i Danusi to wątek melodramatyczny, a opisy walki ze zdradzieckimi Krzyżakami miały obudzić nadzieję i ducha walki w narodzie polskim. Punktem kulminacyjnym powieści jest bitwa pod Grunwaldem, przedstawiona jako wielki triumf oręża polsko-litewskiego. Henryk Sienkiewicz (1846-1916) – urodził się 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej na Podlasiu. Po matce odziedziczył zamiłowanie do literatury. Od dzieciństwa interesował się dziełami staropolskich pisarzy i próbował swych sił w pisaniu wierszem i prozą. W latach osiemdziesiątych został redaktorem naczelnym konserwatywnego dziennika „Słowo”. Dużo podróżował. Burzliwe dyskusje wywoływały jego nowo powstałe dzieła, podejmujące problematykę historyczną, przede wszystkim Trylogia. Pierwsza część pt. Ogniem i mieczem ukazała się drukiem na przełomie 1883 i 1884 r. Potop – druga część Trylogii – powstał w latach 1884-1886, a na przełomie 1887 i 1888 r. ukazał się Pan Wołodyjowski. Wielki sukces dzieła przyczynił się do tego, że Sienkiewicz stał się najsławniejszym powieściopisarzem w kraju. W 1896 r. ukazało się Quo vadis – powieść, której akcja rozgrywa się w starożytnym Rzymie. W 1905 r. otrzymał literacką Nagrodę Nobla za całokształt twórczości. Próbował swych sił także w powieściach obyczajowych, jak np. Bez dogmatu (1891 r.) i Rodzina Połanieckich (1894 r.). Napisał również m.in. nowele: Sachem, Wspomnienie z Maripozy, Za chlebem, Niewola tatarska, Orso, W krainie złota i powieści historyczne: Krzyżacy (1900), Na polu chwały (1906) czy powieść dla młodzieży: W pustyni i w puszczy (1912).
"Brzechwa dzieciom to pięknie ilustrowany zbiór utworów Jana Brzechwy. Można w nim znaleźć wiele utworów, które od wielu lat niezmiennie bawią i uczą kolejne pokolenia dzieci, ale równie chętnie sięgajędo nich dorośli. Któż nie zna historii niesfornej kaczki-dziwaczki, która nosiła kokardę i zjadała różne przedmioty, mówiąc, że „odda potem”. Nie sposób również nie wspomnieć małej Samochwały, która nieustannie przechwalała sie, że wszystko robi najlepiej… Jak rozmawiać trzeba z psem? O czym plotkujć ptaki i o co kłóciły sić rzeki? Na te i wiele innych pytać odpowiedzi można znaleźć w tej niezwykłej książce."
1 2
z 2
skocz do z 2