Menu

Falski Maciej

Akademia Mądrego Dziecka to seria książeczek dla najmłodszych dzieci w różnych kształtach i formatach, które zachęcają do nauki przez zabawę. Każda publikacja to wspaniała rozrywka wspomagająca rozwój dwulatków i trzylatków. Kartonowe książeczki z wyciętymi kształtami, ruchomymi obrazkami, a także proste kolorowanki dla maluchów, barwne wydzieranki czy książeczki ze zmywalnym pisakiem świetnie rozwijają zdolności manualne, a przy okazji poruszają bliskie maluchom tematy i zaspokajają ich ciekawość.
„Pierwsze słowa” to seria książeczek dla dzieci i rodziców do wspólnego oglądania i czytania. Ruchome elementy, doskonale wspierają rozwój maluchów i rozwijają sprawność manualną. Wystarczy przesunąć, pokręcić, popchnąć kartonowe elementy, by zmienił się obrazek. Wspaniała zabawa dla dzieci, sposób na zaprzyjaźnienie się z książką, a także trening rączki i małej motoryki. Piękne kolorowe ilustracje sprawiają, że dzieci z przyjemnością odkrywają świat wokół siebie i chętnie uczą się nowych słów. Kartonowe, sztywne strony oraz zaokrąglone rogi zapewniają długą i bezpieczną zabawę z książkami.
Akademia Mądrego Dziecka to seria książeczek dla najmłodszych dzieci w różnych kształtach i formatach, które zachęcają do nauki przez zabawę. Każda publikacja to wspaniała rozrywka wspomagająca rozwój dwulatków i trzylatków. Kartonowe książeczki z wyciętymi kształtami, ruchomymi obrazkami, a także proste kolorowanki dla maluchów, barwne wydzieranki czy książeczki ze zmywalnym pisakiem świetnie rozwijają zdolności manualne, a przy okazji poruszają bliskie maluchom tematy i zaspokajają ich ciekawość.
"Pierwsze słowa. Na wsi. Akademia Mądrego Dziecka" to książeczka edukacyjna stworzona z myślą o najmłodszych dzieciach. Pobudza ich wyobraźnię i opowiada o niesamowitym życiu zwierząt na wsi! Warto jest wybierać najlepsze, dostępne pozycje na rynku dla naszych dzieci. Nie powinny sprawiać wyłącznie frajdy i rozrywki. Powinny również pozytywnie wpływać na rozwój maluchów. Właśnie taką książeczką jest kolejna pozycja z serii "Pierwsze słowa" pod tytułem "Pierwsze słowa. Na wsi". Dziś, kiedy większość ludzi mieszka jednak w miastach i tendencja ta jest ciągle wzrastająca, wielu dzieciom trudno jest wyobrazić sobie, życie na wsi. A przecież tam mogą dziać się rzeczy niezwykłe! Krówki, konie, kury, gęsi, kaczki i wiele, wiele innych zwierząt rządzi na gospodarstwie. Każde z nich wygląda inaczej, wydaje z siebie inne dźwięki, a co najważniejsze, zupełnie w różny sposób żyje. Jeśli nie mamy okazji sprawdzić tego na własne oczy, koniecznie trzeba zrobić to za pośrednictwem tej uroczej książeczki! "Pierwsze słowa Na wsi" to pozycja z elementami ruchomymi. Wspiera rozwój manualny malucha i pokazuje, że naukę najlepiej jest przekazywać w kreatywny sposób. Duże, kolorowe ilustracje przyciągają wzrok i sprawiają, że trudno się od nich oderwać. Wyraziste barwy pobudzają wyobraźnię i oddają klimat, jaki panuje na wsi. Dziecko ma niepowtarzalną okazję poznać panujące tam życie, a przede wszystkim zwierzątka, których na co dzień nie sposób jest poznać. To również świetna szansa na zbliżenie się z naszą pociechą i spędzenie wspólnego czasu w miłej atmosferze. Przed snem, na niedzielne popołudnie, czy po prostu jako element kolejnego, pełnego uśmiechu dnia.
Wychodząc od zjawisk i postaci słabo obecnych w czeskiej, chorwackiej i słowackiej dominującej narracji historycznej, Autorzy docierają do problemów ogólniejszych w skali całego regionu posthabsburskiego, inspirujących także dla historyków innych wspólnot kulturowych. Widziana przez pryzmat lokalności monarchia jawi się w tej perspektywie nie tyle jako aktywny aktor wydarzeń, ile raczej jako środowisko sprzyjające kiełkowaniu bardzo różnorodnych postaw i idei. Także takich, na które w powstałych tu później państwach narodowych już nie było miejsca. To niezmiernie interesująca perspektywa, pozwalająca w nowatorski sposób połączyć wysiłki dyscyplin podejmujących wprawdzie podobne zagadnienia, ale zbyt rzadko ze sobą współpracujących: kulturoznawstwa i historii. dr hab. Maciej Górny, prof. w Instytucie Historii PAN Pomysł książki zrodził się z potrzeby znalezienia adekwatnego sposobu opisu tzw. małych kultur egzystujących w ramach złożonych całości polityczno-społecznych, do których należało państwo Habsburgów. Rezygnację z uznania narracji centralnych za badawczy punkt wyjścia i najważniejsze pole obserwacji należy odczytywać jako próbę chronienia naukowego dyskursu przed spetryfikowanymi założeniami i sądami, jak też chęć odideologizowania go i uwolnienia od kryterium narodowego. Oczywiście już samo wyeksponowanie peryferyjności można uznać za rodzaj ideowej manifestacji, mającej na celu dowartościowywanie zjawisk sytuujących się na obrzeżach, czyli „między” narracjami narodowymi i państwowymi, centralnymi oraz peryferyjnymi. Publikacja jest owocem pracy Zespołu Badań Kultur Słowiańskich na Obrzeżach Monarchii Habsburskiej, działającego w Instytucie Slawistyki Zachodniej i Południowej na Uniwersytecie Warszawskim. Jest to druga książka, po opublikowanej w 2015 r. pracy Obcy czy obywatele?, kontynuująca refleksję nad politycznym, kulturowym i społecznym funkcjonowaniem Słowian w monarchii habsburskiej.
The idea of looking at the architects operating within the cultural framework of the Habsburg Empire, embedded in this book, stems from our previous research. It has its roots in the research on Slavic peripheral narratives, conducted by the Research Group on the Slavic Cultures in the Habsburg Monarchy (http://uwhabsburgstudies.uw.edu.pl/), which has operated since 2011 at the Institute of Western and Southern Slavic Studies of the University of Warsaw. We studied the issue of peripheral attitudes towards both national narratives, created after 1861 by the Slovak, Czech and Croatian elites, and the imperial project imposed by Vienna and Budapest. Faithful to the microlevel approach, we looked at figures, spaces and social phenomena that do not fit into the stereotypical view of national historiography. Anna Kobylińska, Maciej Falski
Po zakończeniu wojny domowej w 1995 roku Bośnia i Hercegowina została państwem federacyjnym podzielonym na dwie autonomiczne części, w którym rywalizują ze sobą elity trzech narodów. Dla spoistości państwa kluczowa jest legitymizacja, a więc powszechne wsparcie obywateli dla idei jego istnienia. Punktem wyjścia badań przedstawionych w książce jest teza, że zasadniczym elementem wykorzystywanym przez elity i instytucje państwowe jest kultura, a więc sfera symboliczna. Poszczególne rozdziały koncentrują się na obiektach architektonicznych zaliczonych do dziedzictwa kulturowego, spory wokół ich odbudowy odsłaniają bowiem głębokie podziały w sferze symbolicznej i w dyskursie publicznym. Konsekwencją konfliktów w sferze symbolicznej jest słabe poparcie dla państwa i dominacja odśrodkowych ideologii etnonarodowych Serbów, Boszniaków i Chorwatów. ****** Unwanted Culture: Rebuilding and Instrumentalization of Cultural Heritage in Bosnia and Herzegovina Following the end of civil war in 1995, Bosnia and Herzegovina became a federal state, divided into two autonomous parts, in which elites of three nations compete. Crucial for the cohesiveness of the state is its legitimacy, in other words: universal support among its citizens for its existence. The research presented in this book stems from the assumption that the basic means used by the elites as well as state institutions is culture, or the symbolic realm. The chapters focus on a number of architectural objects considered elements of cultural heritage, as the disputes that surround their restoration reveal deep divisions within the symbolic realm and the public discourse. The conflicts arising in the symbolic realm result in weak support for the state and a predominance of centrifugal ethnonational ideologies of the Serbs, Bosniaks and Croatians.