Menu

Ian Kershaw

(ur. 1943), brytyjski historyk, profesor historii najnowszej na Uniwersytecie w Sheffield. Zajmuje się historią Europy i Niemiec w XX wieku, zwłaszcza okresem Trzeciej Rzeszy. Napisał kilkanaście książek, najbardziej znaną z nich jest trzytomowa biografia Adolfa Hitlera, która została nagrodzona wieloma prestiżowymi nagrodami. Jest członkiem Akademii Brytyjskiej, Królewskiego Towarzystwa Historycznego.
Wojna dobiegła końca. Mieszkańcy Europy chcą patrzeć w przyszłość z nadzieją. Wydaje im się, że będą mogli wieść spokojne życie i zapomnieć o tragicznej przeszłości. Jednak problemy Europy się nie zakończyły. Powojenny świat jest rozdarty. USA i ZSRR stają po przeciwnych stronach barykady. Nikt nie wie, kiedy wybuchnie następny konflikt, ale wszyscy wyczuwają go w powietrzu. Niepewność i strach wdzierają się w życie codzienne Europejczyków. Z czasem blok sowiecki upada, ale na horyzoncie ukazuje się nowe zagrożenie. Definicja wojny ulega zmianie. Ludzie nie widzą teraz czołgów na ulicach, nie słyszą wystrzałów artylerii, nie chowają się w piwnicach przed bombami. Terroryści czyhają na nasze życie w samolotach, metrze i centrach handlowych. Jak pokonać nowych wrogów, gdy nie wiadomo z kim tak naprawdę walczymy? Po wstrząsających wydarzeniach z pierwszej połowy XX wieku, opisanych przez Iana Kershawa w książce Do piekła i z powrotem, brytyjski historyk z niezwykłą wnikliwością przedstawia panoramę świata, w którym żyjemy. Ta książka skłoni nas do refleksji nad tym, czym jest Europa, oraz sprawi, że jeszcze raz spróbujemy zadać sobie pytanie, co to znaczy być Europejczykiem.
Zwieńczenie monumentalnej biografii Adolfa Hitlera. Druga część drugiego tomu obejmuje lata 1941-1945, ostatni okres rządów Hitlera, który rozpoczyna inwazja na ZSRS, a później przeradza się w pasmo klęsk: od bitwy pod Stalingradem, aż do fatalnego końca w maju 1945 roku. W tym czasie na podbitych przez Rzeszę terenach trwało ludobójstwo na nie spotykaną dotychczas skalę. Dwanaście lat rządów Hitlera trwale zmieniło Niemcy, Europę i świat. Bezpośredni spadek po Hitlerze: zimna wojna, podział świata między wrogie supermocarstwa wyposażone w broń zdolną do unicestwienia całej planety, niedawno przestał kształtować oblicze świata. Spuścizna znacznie poważniejsza: moralny uraz, jaki pozostawił potomności nadal trwa.
Dlaczego Niemcy pozostali wierni Hitlerowi do końca? Ostatnie miesiące II wojny światowej skrywają niezwykłą tajemnicę. Sytuacja Niemiec była beznadziejna: dzieci i starcy w mundurach, zrównane z ziemią miasta, ludność cywilna wydana na pastwę Armii Czerwonej. Niezwyciężony wódz, Adolf Hitler, wydaje z berlińskiego bunkra polecenia nieistniejącym armiom. Jednak i żołnierze, i zwykli Niemcy wciąż trwali przy swoim Führerze. Czy na pewno decydującą rolę odegrał tu nazistowski terror? A może magnetyzm wodza? Jak to się stało, że tak potulnie znosili kolejne ciosy? Dlaczego się nie buntowali, nie składali broni? Na co liczyli?  Brytyjski historyk, autor najważniejszej biografii Hitlera, wie o Trzeciej Rzeszy więcej niż ktokolwiek inny. Tylko on mógł przekonująco wyjaśnić niewiarygodne losy Niemiec tuż przed końcem wojny. Dzięki tej przełomowej książce zmieni na zawsze nasze spojrzenie na ostatnie miesiące wojny. Przeczytaj, dlaczego Niemcy postanowili walczyć do ostatniej kropli krwi!  
Świat stał na ostrzu noża! Co mogłoby się stać, gdyby Hitler nie zaatakował Związku Radzieckiego? Jak potoczyłaby się wojna, gdyby Brytyjczycy poddali się po klęsce Francji w 1940 roku? Co stałoby się, gdyby Japończycy nie zaatakowali Pearl Harbor?   Niestety na żadne z tych pytań nigdy nie uda się odpowiedzieć. Ale jest inna możliwość. Możemy spojrzeć na świat tak, jak widzieli go uczestnicy wydarzeń. Możemy wniknąć w ich motywacje, sposób podejmowania decyzji, osobowość. Zastanowić się, jaką rolę odegrało ich otoczenie? Na co liczyli, przyjmując taką, a nie inną linię postępowania? Czy mogli obrać zupełnie inną drogę? Ian Kershaw odtwarza w Punktach zwrotnych dziesięć decyzji z czasów drugiej wojny światowej właśnie z tej perspektywy. Słynący z erudycji i dokładności brytyjski historyk, autor trzytomowej biografii Hitlera, napisał dzieło niezwykłe. Imponujące wiedzą, porywające przejrzystością spojrzenia i... zaskakujące. W końcu kto z nas spodziewał się, że będzie mieć szansę spojrzeć na historię zza biurka Churchilla, Hitlera, Roosevelta czy Stalina? Punkty zwrotne to taka szansa.  
Drugi tom (Nemezis 1936-1945) monumentalnego dzieła Iana Kershawa, gorąco przyjętego przez czytelników na całym świecie, ukazuje się w Polsce w dwóch częściach: 1936 - 1941 i 1941 - 1945. Pierwsza część obejmuje okres, kiedy Hitler kroczył drogą sukcesu, kiedy postawił wszystko na jedną kartę i podjął najbardziej ryzykowną grę – celem była absolutna dominacja nad kontynentem europejskim, a stawką zagrożenie egzystencji całego narodu. Ostatecznie nemezis Hitlera jako odpłata za niewyobrażalną butę i zuchwałość nie była wyłącznie karą osobistą, ale stała się udziałem Niemiec, które go wykreowały.
Wyczerpująca biografia Adolfa Hitlera, próba oceny osobistej roli tej postaci w całościowej analizie systemu nazistowskiego, napisana jasnym i żywym stylem. Nowatorska w podejściu autora jest próba wskazania, co w procesie, który doprowadził do powstania Trzeciej Rzeszy, i w jej tragicznej historii było dziełem Hitlera i wynikiem jego talentów i cech charakteru, a co było skutkiem strukturalnych i politycznych problemów, a także działań innych ludzi, ukazuje metamorfozę Hitlera z ponurego fanatyka "dobosza" uparcie wybijającego w monachijskich piwiarniach rytm nienawiści, w inspiratora niesławnie przegranego puczu, a w końcu w wodza ruchu, który ujarzmił naród niemiecki. W książce wykorzystano ogromny materiał źródłowy, archiwa moskiewskie i dotąd nie wykorzystane fragmenty dzienników Goebbelsa.