Menu

Katarzyna Skurkiewicz

W książce Kaprysy Żanety. Dyktanda dla klas 4–6 znajdują się iskrzące się humorem, ciekawe i niebanalne dyktanda najeżone trudnościami ortograficznymi – godna kontynuacja Bezsenności Bożydara i Humorów Ambrożego.A teraz trochę o głównej bohaterce. Żaneta była wyjątkowo kapryśną żabą. Przekonali się o tym jej przyjaciele podczas urodzin pani żubrowej. Przez cały wieczór była w złym nastroju i grymasiła.Nie interesowały jej żonglerskie sztuczki żuka ani żarty jeża.Nie częstowała się żytnimi grzankami ani żołędziami. Uparcie siedziała pod żyrandolem, żuła gumę żurawinową i przeglądała francuski żurnal.Czy znajdzie się coś, co zainteresuje znudzoną Żanetę?
Pewnej srogiej zimy, gdy śnieżna pierzyna okryła cały las, wszystkie jeże zmorzone snem oczekiwały nadejścia wiosny. Tylko jeden z nich – Bożydar – nawet nie drzemał. Tak jak inne położył się spać, ale gdy ledwie zmrużył oczy, w jego wyobraźni powstał przerażający obraz… Co się przyśniło Bożydarowi? Straszne (ale tylko czasem i z pozoru), a przede wszystkim zabawne dyktanda dla uczniów klas 4–6.
Kucharz księcia Ambrożego przechadza się nerwowo po kuchni. […] Już wczoraj przed popołudniową drzemką książę złożył zamówienie na poranny posiłek. Na talerzu leżą pszenno-żytnie grzanki z dżemem porzeczkowym, a w filiżance stygnie zbożowa kawa z mlekiem. A czego na obiad zażyczył sobie wybredny książę Ambroży? Tego można się dowiedzieć z książki Humory Ambrożego. Dyktanda dla uczniów klas 7–8. Tak jak w pierwszej części, zatytułowanej Bezsenność Bożydara, są tu wszystkie składniki gwarantujące udane dyktanda: dreszczyk emocji, humor i niespodziewane pointy!
Gryzipiórek to bohater drugiej już części ćwiczeń w redagowaniu wypowiedzi pisemnych. Podobnie jak wielu uczniów, ma problemy z pisaniem. W pierwszej części (w ćwiczeniach dla klas 4–6) poznawał tajniki stylu i kompozycji, podróżując między wyspami zamieszkałymi przez mistrzów tworzenia różnych form wypowiedzi. Teraz Gryzipiórek wybiera się w podróż międzyplanetarną. Wraz z trójką przyjaciół odwiedza 8 planet, na których poznaje tajniki pięknego pisania nowych form. Tym razem nauczy się tworzyć: charakterystykę, opowiadanie, dedykację, rozprawkę, recenzję, przemówienie, list motywacyjny oraz CV, a także opisywać sytuacje, przeżycia oraz dzieła sztuki. Taka podróż z ćwiczeniami przyda się niejednemu uczniowi!
Jak w ciekawy sposób nauczyć pisania listu, e-maila, SMS-a, pamiętnika, opisu (osób, przedmiotów, miejsc i przeżyć), charakterystyki, notatki, instrukcji albo przepisu (np. kulinarnego), opowiadania z dialogiem, sprawozdania, zaproszenia, zawiadomienia, ogłoszenia, gratulacji? Można wspomóc się pomysłowymi ćwiczeniami z Gryzipiórkiem – chłopcem, który ze swoją złośliwą papugą podróżuje od wyspy do wyspy i poznaje sekrety mieszkających tam tubylców, wyspecjalizowanych w tworzeniu różnych form wypowiedzi. Na wyspie Epistołów uczy się pisać listy, od Notów dowiaduje się, jak sporządzać notatki, a u Narratów poznaje tajemnicę snucia ciekawych opowiadań z dialogiem... Gryzipiórek odwiedza 8 wysp, na każdej poznając nowe tajniki pisarstwa. A to dopiero pierwsza część tej pożytecznej podróży. W drugiej części, przeznaczonej dla uczniów klas 7–8, Gryzipiórek odwiedza odległe planety, na których uczy się nowych form wypowiedzi.