Menu

Zofia Stanecka

Zofia Stanecka urodziła się 28 marca 1972 roku w Warszawie. Polska pisarka książek przeznaczonych dla dzieci. W latach nastoletnich przyjaźniła się z pisarką Ireną Jurgielewiczową. Ukończyła VI Liceum Ogólnokształcące w Warszawie. Absolwentka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Praca magisterska Zofii Staneckiej była poświęcona książce pt. „Opowieści z Narni”.

Zofia Stanecka – autorka serii książek o przygodach Basi

Zofia Stanecka zyskała największą popularność dzięki cyklowi publikacji, których główną bohaterką jest dziewczynka o imieniu Basia. Do tej pory wydanych zostało kilkanaście książek z tej serii, w tym takie tytuły, jak: „Basia i przyjaciele. Anielka”, „Basia, Franek i zasypianie”, „Basia i słodycze” czy „Basia i wolność”. Fabuła książek osnuta jest wokół życia Basi, która nieustannie uczy się nowych i przydatnych rzeczy. Są to pouczające książki, które sprawią, że dziecko będzie lepiej rozumieć i poznawać otaczający je świat. W 2018 roku w kinach ukazało się pięć odcinków serialu animowanego pt. „Basia”, do którego inspiracją były książki autorstwa Zofii Staneckiej.

Wyjątkowe książki dla dzieci

Zofia Stanecka wydała również takie publikacje, jak: „Samodzielny. Wstaje sam”, „Baśń o świętym spokoju” czy „Księga Ludensona”. Wszystkie wymienione tytuły dedykowane są najmłodszym czytelnikom. Książki pt. „Świat według dziadka” i „Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu” otrzymały specjalne wyróżnienie i znalazły się na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.
Basia to przedszkolaczka z charakterem. Każdego dnia ma mnóstwo ciekawych przygód. A że jest pomysłowa i niestraszne jej wyzwania, spotykamy ją w nowej odsłonie – w księdze zabaw i zadań Basia ćwiczy bystre oko, logiczne myślenie, pewną rękę, a przede wszystkim… kreatywność. „Basia. Zabawy i zadania” to książka w sam raz dla przedszkolaków. Zamieszczone w niej kolorowanki, labirynty i wykreślanki pomagają ćwiczyć umiejętności nabyte w przedszkolu. Dzieci znajdą tu zadania, które rozwijają wyobraźnię, wspomagają umiejętności grafomotoryczne i przygotowują do aktywności szkolnych. Małym wielbicielom dobrej zabawy na pewno spodobają się też kolorowe naklejki z ulubionymi postaciami z serii „Basia”. W tej niezwykłej księdze na dzieci czekają różnorodne ćwiczenia i zadania – do rozwiązywania przez cały rok!
Kiedy Smartfon, Bryła i Blaszka przyjeżdżają ze szkolną wycieczką do Wieliczki, spodziewają się zobaczyć i usłyszeć to, co już znają ze szkolnych lekcji. Okazuje się jednak, że stara kopalnia nie jest do końca zbadana. Kiedy przyjaciele w ciemnych korytarzach znajdują przedziwne zwierzę i spotykają tajemniczą postać rodem z zamierzchłych czasów, wiedzą już, że przed nimi wielka przygoda i bardzo trudne zadanie. Połykam strony to trzeci poziom serii „Czytam sobie” przeznaczony dla dzieci, które już czytają samodzielnie. Duża czcionka ułatwia czytanie, a słowa zaznaczone gwiazdką są wyjaśnione w alfabetycznym słowniczku na końcu książki. Czarno-białe ilustracje i przewaga ilościowa tekstu nad ilustracjami dają poczucie obcowania z prawdziwą książką.
długa Basia i Janek dostali zaproszenie na urodziny Anielki. To będzie impreza inna niż wszystkie. Dzieci nie będą się bawić w Hulalula, Kulatrula ani Jupibula, tylko… w Muzeum Narodowym. Basi wydaje się, że doskonale wie, dokąd idzie – przecież była już na kilku ciekawych wystawach. Jednak na miejscu okazuje się, że urodziny w muzeum to o wiele więcej niż chodzenie po ogromnych salach i oglądanie obrazów oraz rzeźb. Podczas urodzin Anielki przedszkolaki usłyszą mnóstwo ciekawych opowieści o życiu średniowiecznych dam i rycerzy, poznają dawne zwyczaje i przekonają się na własnej skórze, jak się żyło wieki temu. Przygody Basi pomagają dziecku zrozumieć świat i pokazują, jak radzić sobie z trudnych czy nietypowych sytuacjach. Swoim humorem rozśmieszają małych i dużych.
Basia uwielbia konie i kucyki, a Dżesika chciałaby mieć prawdziwego jednorożca. Marcel troszczy się o dżdżownice, a Janek przyniósł kiedyś do domu z przedszkola nieproszonych gości. Dla Basi i jej przyjaciół zwierzęta są ważne. W stajni i na łące, w oborze i chlewiku, w kurniku i na podwórku, a nawet na balkonie czy w zakamarkach mieszkań dzieci spotykają łaciate, włochate, biegające, gdaczące, pełzające, tkające sieci… zwierzaki. Z „Wielkiej księgi zwierząt domowych i przydomowych” dowiecie się, czy osły naprawdę są uparte, jakie zwyczaje mają gęsi, dlaczego pająki są pożyteczne, a także jak pozbyć się z domu niechcianych gości. Oprócz mnóstwa ciekawostek znajdziecie tu pełne przygód i emocji opowiadania – z sympatycznymi zwierzętami w rolach głównych! Kolejna „Wielka księga” to nie lada gratka dla wszystkich miłośników przyrody i dobrej zabawy.
Co można robić w mieście, gdy żar dosłownie leje się z nieba? W upalne majowe popołudnie Basia z całą rodziną wybiera się na spacer w wyjątkowe miejsce. Stary ogród kryje wiele tajemnic – zabytkowe budowle, ogromne drzewa, ciekawe zwierzęta oraz wspaniałe rzeźbione lwice, które być może ożywają nocą… Basia nie tylko pozna ciekawostki związane z tym miejscem, lecz także dowie się, jak ważna dla miasta jest zieleń, o którą wszyscy powinniśmy dbać, aby żyło nam się lepiej. Z tej książki młodzi czytelnicy dowiedzą się, jak ważne jest dbanie o zieleń w miastach i że tereny zielone dają ochłodę mieszkańcom oraz wytchnienie miejskim zwierzętom. „Basia i tajemnice ogrodu” to niesamowita przygoda i mnóstwo ciekawostek przyrodniczych. Książka powstała we współpracy z Łazienkami Królewskimi.
Basia z utęsknieniem czeka na wiosnę. Jej zwiastunów szuka w pogodzie i w świecie przyrody. Nadzieję na zmianę pory roku dają rosnące na gałęziach drzew pączki. Kiedy po jakimś czasie pączki zmieniają się w delikatne listki, Basia jest zachwycona. Zaprzyjaźnia się z liściem pewnej lipy i z fascynacją obserwuje zachodzące w nim zmiany. Okazuje się, że życie liścia może być bardzo ciekawe. „Basia i zagadki wszechświata” to nowy cykl książek, w których rezolutna przedszkolaczka odkrywa piękno i różnorodność otaczającego ją świata. Zwyczajne z pozoru wydarzenia stają się dla Basi punktem wyjścia do zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi. Ciekawi świata czytelnicy znajdą w książce nie tylko opowiadanie o swojej ulubionej bohaterce, lecz także pięknie zilustrowane strony z informacjami m.in. o tym, jak zbudowany jest liść, jak rozpoznawać liście różnych gatunków drzew, a także do czego możemy wykorzystywać liście w codziennym życiu. „Basia i zagadki wszechświata” to także wspaniała propozycja dla rodziców, którzy razem z dziećmi przeżyją ciekawą czytelniczą przygodę i zagłębią się w niesamowity świat wiedzy!
Basia radzi sobie w różnych trudnych sytuacjach. W czasie remontu i kiedy rodzi się jej braciszek, i kiedy Mama wraca do pracy, a nawet w czasie pobytu w szpitalu. Czy to znaczy, że Basia zawsze jest dzielna? I czy dzielność zawsze oznacza to samo? A może czasem do dawania sobie rady potrzebny jest kogel-mogel i zwinięcie w kłębuszek obok Mamy? Basia nie zawsze jest pewna, jak to jest z tą jej dzielnością, ale jedno nie ulega wątpliwości: daje sobie radę też z tą niepewnością! Czytając ten wyjątkowy tom przygód Basi, mali czytelnicy dowiedzą się, że z każdą trudną sytuacją, nawet taką, z której na pierwszy rzut oka nie ma wyjścia, można sobie poradzić. Basia daje radę – czasem sama, a czasem z pomocą bliskich i życzliwych osób. W książce znajdują się opowiadania: „Basia i nowy braciszek”, „Basia i Mama w pracy”, „Basia i remont” oraz „Basia i chorowanie”.
Basia uwielbia święta Bożego Narodzenia! A najbardziej wspólne robienie zabawek, ubieranie choinki i to, że wszędzie jest dużo światełek, a cały dom pachnie pierniczkami. Szkoda tylko, że na kolejne Święta trzeba czekać calutki rok! No i jeszcze jest kłopot ze śniegiem, który nie zawsze chce spaść. Kiedy jednak wreszcie spadnie, można pojechać na narty. Basia lubi zimowe wyjazdy. I lubi śnieg, bo kiedy pada, świat robi się biały, cichy i magiczny jak z baśni. „Zima jest superowa!” – myśli Basia, gdy nadchodzą Święta. Trudno się z nią nie zgodzić! Świąteczny tom o przygodach Basi ociepli nawet najchłodniejszy zimowy wieczór i zachęci dzieci oraz rodziców do wspólnej aktywności w oczekiwaniu na najmilszy czas w roku. W książce znajdują się opowiadania: „Basia i Boże Narodzenie”, „Basia i zwierzaki”, „Basia i narty”, wskazówki, jak zrobić mikołajkowy prezent czy ozdoby na choinkę, a także przepisy na wigilijne potrawy, które jada się w domu Basi.
Basia najbardziej na świecie kocha psy, ale jej domowym zwierzęciem jest żółw Kajetan. Anielka ma kudłatego Paszczaka, a przyjacielem Titiego jest kotek Totek. Z kolei w domu Marcela mieszkają psy, koty, chomik i gadający papug Eugeniusz. Życie w otoczeniu zwierząt jest radosne i wspaniałe. Opieka nad nimi bywa jednak wyzwaniem i wiąże się z dużą odpowiedzialnością. W „Wielkiej księdze psów i kotów…” przeczytacie o niesamowitych przygodach zwierzęcych przyjaciół. Ta książka to również skarbnica wiedzy zarówno dla tych, którzy już mają własne zwierzątko, jak i tych, którzy dopiero marzą o futrzastym, śpiewającym czy pływającym przyjacielu. Dowiecie się z niej, jakie są zwyczaje różnych zwierzaków domowych, co jedzą, jak lubią się bawić i, co najważniejsze, jak się o nie troszczyć, żeby były z nami szczęśliwe. Bo zadbane i radosne zwierzę to prawdziwy skarb!
„Basia i nocowanka” - Zofia Stanecka, Marianna Oklejak Do Basi na nocowankę ma przyjść Anielka. Dziewczynki przez cały tydzień przygotowują się do tej wizyty i planują wspólną zabawę. Basia jest tak przejęta, że nawet… sprząta swój pokój. Niestety w dniu nocowanki okazuje się, że Franek zachorował i przyjaciółki muszą zmienić plany. Basia czuje żal i rozczarowanie, uważa, że to najgorszy dzień w jej życiu. Czy uda się znaleźć wyjście z sytuacji i sprawić, żeby ten dzień z najgorszego na świecie zrobił się najlepszy pod słońcem? Noc poza domem to ważny temat w życiu wielu przedszkolaków. Budzi emocje zarówno u gości, jak i organizatorów zabawy. Czytając o przygodach Basi i jej przyjaciół, dzieci dowiedzą się, że nocowanka to nie tylko szampańska zabawa, lecz także okazja do poznania zwyczajów panujących w innych domach, a często również konieczność poradzenia sobie z tęsknotą za codzienną rutyną i bliskimi.
Skąd imię Lotta? Z książek (…) prosto ze Szwecji – z przygód Lotty z ulicy Awanturników Astrid Lindgren. To doskonałe imię, bo szwedzka Lotta miała mocny charakter, niezaprzeczalny urok i jasne włosy. No i lubiła jedzenie. Zupełnie jak ta nasza… Lotta – przygarnięty z domu tymczasowego pies rasy kundel – wywraca do góry nogami życie pewnej rodziny. Nagle w tajemniczych okolicznościach znikają z domu różne przedmioty, pojawiają się za to żółtawe kałuże, błotne ślady, sierść na kanapie, nieznane dotąd zapachy i mnóstwo miłości! Lotta z wrodzonym wdziękiem i stoickim spokojem, krok po kroku, wychowuje sobie swoje ludzkie stado, które – choć ma wrażenie, że panuje nad sytuacją, jest całkowicie, absolutnie, bezgranicznie podporządkowane swojej Principiessie, która najwyraźniej rzuciła na nich psi urok. Szczególnie na mamę! Pełna humoru, zapachu psich łap i pieczątek z mokrego nosa opowieść o Lottcie i jej ludzkim stadzie. Uwaga, podobieństwo Lotty do psa autorki jest całkiem nieprzypadkowe. Z refleksji Principiessy: Książka? O mnie? A można ją zjeść? Zofia Stanecka - człowiek z pasją, a właściwie wieloma pasjami. Obecnie największe spośród nich to teatr, morze, niezależne kino brytyjskie, kolczyki, jedzenie japońskie i baśnie z całego świata. Pisze, odkąd pamięta. Dawniej komiksy dla rodziny i długie listy (takie na papierze), dziś również książki, których napisała już ponad sto. Najbardziej znana z serii książek o Basi. Jest też autorką książek z serii "Czytam sobie" i "Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka", baśni, opowiadań i powieści. Napisała jeden z tekstów do "Wszystkich kolorów świata" - charytatywnej książki cegiełki na rzecz pomocy dzieciom innym i wykluczonym, oraz opowiadanie "Pamięć drobinek" dla Akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. W dzieciństwie przyjaźniła się z Ireną Jurgielewiczową i to jej poświęciła książkę "Świat według dziadka", która wraz z "Domino i Muki po drugiej stronie czasu" trafiły na listę skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Z wykształcenia polonistka. Kocha słowa. Bezwstydnie uwielbia swoją psicę Lottę i to właśnie jej poświęciła swoją najnowszą książkę. Marianna Sztyma - Zajmuje się ilustracją prasową i ilustracją książkową, głównie dla dzieci. Rysuje także krótkie komiksy i maluje obrazy. Wielbicielka powieści graficznych. Mieszka w małej wiosce na Dolnym Śląsku. Kiedy nie rysuje, to patrzy na góry, głaszcze koty i psy, i trochę się martwi, że wszyscy umrzemy.
Chora Basia najchętniej cały czas spędzałaby przed telewizorem. Mamie nie bardzo się to podoba… Przygody Basi pomagają dziecku zrozumieć świat, pokazują, jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Swym humorem rozśmieszają dzieci i dorosłych.
Czytamy dzieciom, kiedy są małe. Wspieramy je, gdy uczą się czytać. A kiedy już czytać umieją, każde spotkanie z książką staje się dla nich niepowtarzalną przygodą. „Wielka księga” to wielka przygoda. Basia zastanawia się, skąd Mama bierze pieniądze. Bada problem słodyczy: czy zawsze można je jeść i czy wszyscy je lubią. Bawi się z Dziadkiem. Sprawdza, co można zrobić, kiedy zepsuje się telewizor. Basia ma pięć lat. Tylko? Na pewno w sam raz, żeby szukać odpowiedzi na ważne pytania!
Siedem opowieści o Basi i jej rodzinie. Siedem sytuacji z ich życia, czasem śmiesznych, czasem trudnych: nowy kolega z innego kraju, pojawienie się opiekunki, gotowanie z tatą, podróż z mamą, biwak pod namiotem, wakacje na wsi, a na deser – wyprawa na plac zabaw.
Zwierzęta mają bardzo różne zachowania i zwyczaje. Basia odkrywa to udając się na spacer do zoo ze swoim ojcem. I nie wracają do domu sami...
– Bądź wreszcie cicho! Przez ciebie boli mnie głowa!I wszystko inne! I jestem zła! Zupełnie jak... niedźwiedź!Ogromny, włochaty niedźwiedź!– Błabła niebieć? Lomny? – zainteresował się Franek.Uspokoił się i przestał krzyczeć.Wtedy Basia opowiedziała mu bajkę. A kiedy skończyła,okazało się, że Franek śpi.I teraz już każdy w rodzinie Basi wiedział, co jestnajlepszym sposobem na usypianie: bajki na dobranoc!24 bajki autorstwa rodziny Basi (i Zofii Staneckiej) czekają, by opowiedzieć je na dobranoc. Zabawne,melancholijne, niektóre rymowane, krótkie, w sam raz na raz!Dobrej nocy…
Basia lubi zadawać pytania. Dlaczego? Bo dzięki nim może się czegoś dowiedzieć o sobie, o innych i o tym, jak działa świat. Po co? Bo Basia lubi dużo wiedzieć. Kto by zresztą nie lubił? „Wielka księga pytań” to zbiór opowiadań, w którym bliscy odpowiadają na pytania Basi, zarówno proste, jak i bardziej skomplikowane. Bywa też, że to inni pytają, a Basia udziela odpowiedzi. Dlaczego? Bo pytania i odpowiedzi to tak naprawdę rozmowa. A rozmawiać mogą ze sobą wszyscy: i duzi, i mali. I wcale nie zawsze to duzi wiedzą wszystko najlepiej!
Seria „Basia” to książki, które od ponad 10 lat bawią, śmieszą, a także wzruszają kolejnych czytelników – zarówno dziecięcych, jak i dorosłych. W ramach serii powstały dziesiątki książek skierowanych do najmłodszych, a także już trochę wyrośniętych odbiorców. Czym jest moda? Dlaczego jedna bluzka podoba się nam bardziej, a inna nie? Czy warto kupować wszystko, co nas zachwyci? I te same rzeczy, które noszą inne dzieci w przedszkolu? Basia jedzie z tatą do centrum handlowego po spodnie narciarskie. Tam spotykają Zuzię i jej mamę, więc wspólnie ruszają na dalsze zakupy. W pewnym momencie wymykają się im one spod kontroli. Wracają do domu z pełnymi torbami, ale czy również z kombinezonem na narty?
Basia nie przepada za myciem rąk. Kiedy pewnego dnia po spacerze biegnie do kuchni zamiast do łazienki, Mama postanawia wkroczyć do akcji. Okazuje się, że świat jest pełen niewidocznych gołym okiem stworzeń, które towarzyszą ludziom na każdym kroku. Spotkanie z mikrobami okazuje się dla Basi ciekawą i emocjonującą przygodą. „Basia i zagadki wszechświata” to nowy cykl książek, w których rezolutna przedszkolaczka odkrywa piękno i różnorodność otaczającego ją świata. Zwyczajne z pozoru wydarzenia stają się dla Basi punktem wyjścia do zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi. Ciekawi świata czytelnicy w książkach z serii znajdą nie tylko opowiadanie o swojej ulubionej bohaterce, lecz także wypełnione ilustracjami strony, a na nich informacje i ciekawostki o zagadnieniach związanych z różnymi aspektami nauki. „Basia i zagadki wszechświata” to także wspaniała propozycja dla rodziców, którzy razem z dziećmi przeżyją ciekawą czytelniczą przygodę i zagłębią się w niesamowity świat wiedzy!
Basia i przegrywanie Zofia Stanecka Basia, Dziadkowie i kuzynka Lula jadą nad jezioro. Kiedy zaczyna padać deszcz, rodzina decyduje, że najlepszym sposobem na nudę będzie wspólne granie. Niestety szybko okazuje się, że każdy bardzo chce wygrać, a pogodzenie się z porażką może być sporym wyzwaniem. Jak to jest, gdy się przegrywa? Czy potrafimy się cieszyć z cudzej wygranej? A jak na porażkę reagują dorośli? Zgadywanie wyrazów, karty, planszówki, warcaby… Gry rozwijają wyobraźnię, uczą logicznego myślenia, pomagają ćwiczyć refleks, a co najważniejsze – są wspaniałą okazją do zabawy w miłej atmosferze. Do czasu… Kolejny tom przygód Basi to pretekst do rozmowy z dzieckiem o tym, jak radzić sobie z emocjami, które wywołuje przegrana. Dzięki tej książce dzieci zrozumieją, że w graniu liczy się nie tylko rywalizacja, lecz również wspólne chwile z rodziną i przyjaciółmi.
Na tropie potwora z Loch Ness. Czytam sobie. Poziom 2 Joanna Rusinek Una i Rob mieszkają w Szkocji i właśnie zaczęli wakacje. Wędrują z plecakami, grają w gry i słuchają opowieści starego Angusa : o rybaku, co wyłowił z wody elfie skarpety i o tym, jak owca wypiła odblask gwiezdny z Loch Ness i miała potem złoty nos. A innym razem o smoku, co zbierał kamyki znad wody i zaklinał je w klejnoty. Ale najbardziej zainteresowała ich opowieść o spotkaniu babki Angusa z potworem z Loch Ness… „Czytam sobie” to trzystopniowy program do nauki czytania: Poziom 1 Składam słowa, pierwszy poziom serii „Czytam sobie”, to wspaniały początek nauki czytania. Proste i zabawne historie są dziełem wybitnych polskich autorów. Opowiadania napisane są krótkimi zdaniami. Bardzo duża czcionka ułatwia czytanie, a zamieszczone po bokach stron wyrazy w ramkach służą do ćwiczenia głoskowania. Ilustracje najlepszych polskich twórców są harmonijnym uzupełnieniem czytanego tekstu. Poziom 2 Składam zdania, drugi poziom „Czytam sobie” to propozycja dla dzieci, które rozpoczęły już swoja przygodę z czytaniem. Zdania są tu dłuższe, a w tekście jest więcej dialogów. Duża czcionka ułatwia czytanie, a wyrazy w ramkach pomagają w ćwiczeniu sylabizowania. Ciekawe, zabawne historie pióra wybitnych polskich autorów i ilustracje autorstwa najlepszych polskich ilustratorów sprawią, że czas spędzony na czytaniu, będzie czasem świetnej zabawy. Poziom 3 Połykam strony to trzeci poziom serii „Czytam sobie” przeznaczony dla dzieci, które już czytają samodzielnie. Duża czcionka ułatwia czytanie, a słowa zaznaczone gwiazdką są wyjaśnione w alfabetycznym słowniczku na końcu książki. Czarno-białe ilustracje i przewaga ilościowa tekstu nad ilustracjami dają poczucie obcowania z prawdziwą książką.
Seria „Basia” to książki, które od ponad 10 lat bawią, śmieszą, a także wzruszają kolejnych czytelników – zarówno dziecięcych, jak i dorosłych. W ramach serii powstały dziesiątki książek skierowanych do najmłodszych, a także już trochę wyrośniętych odbiorców. Mama, Janek, Basia, Franek i Misiek Zdzisiek jadą samochodem w góry. Przed nimi długa, raczej nudna droga, w dodatku w ciasnym aucie. Nie obędzie się jednak bez niespodzianek – w samochodzie psuje się pewna część. Dla Basi będzie to dzień pełen prawdziwych wyzwań.
Seria „Basia” to książki, które od ponad 10 lat bawią, śmieszą, a także wzruszają kolejnych czytelników – zarówno dziecięcych, jak i dorosłych. W ramach serii powstały dziesiątki książek skierowanych do najmłodszych, a także już trochę wyrośniętych odbiorców. Basia kocha słodycze. Żelki, czekoladę i ciastka mogłaby jeść codziennie, gdyby pozwolili jej na to rodzice. Czasem jednak z największymi przyjemnościami można przesadzić i Basia odkryje to, gdy zje za dużo słodkości…
Basia i Misiek Zdzisiek szukają Małpki. Pomaga im Krokodyl Lolo. Czy Małpka schowała się wśród bałaganu w pokoju Basi? A może jest w korytarzu lub w salonie? Ciekawe, co kryją kuchnia i łazienka... Basia, Misiek Zdzisiek i Lolo przemierzają mieszkanie i znajdują różne ciekawe rzeczy: bałagan, ukryte skarpety, zapaszki w koszu na brudy... Czy znajdą też Małpkę? Pomóż im w poszukiwaniach! Aby zobaczyć, co znaleźli Basia i jej przyjaciele, zamaluj wodą z mazaka białe pola na każdej stronie. Gdy papier wyschnie, rysunki staną się niewidoczne i znowu będzie można się bawić. Mazak da się napełniać wodą wciąż od nowa. Dzięki temu zabawa z Basią trwa i trwa... Bez końca! Zanim rozpoczniesz zabawę, wyjmij z opakowania flamaster. Odkręć jego dolną część, nalej do środka wody i zakręć. Gotowe!
1 2 3 4
z 4
skocz do z 4