Menu

Małgorzata Kur

Rok po odkryciu tajemnicy francuskiej willi, Julka i Franek wybierają się na wakacje do włoskiego miasteczka Siena, którego jednym z symboli jest gęś. Gdy Julka zauważa kilka gęsi z domalowanymi łzami, postanawia dowiedzieć się, dlaczego ktoś je dorysował. Okazuje się, że na etykiecie lokalnego wina również znajduje się płacząca gęś… Gdy przenosimy się do 1950 roku, poznajemy historię Sofii i Fabia – zakochanych nastolatków, którzy nie mogą być razem. Julka odkrywa miejsce spotkań Sofii i Fabia w podziemnych korytarzach miasta. Poznaje też wnuczkę Sofii oraz staruszkę – siostrę Fabia. Czy kobiety pomogą rozwiązać zagadkę płaczących gęsi? Czy detektywistyczne zacięcie Julki i tym razem pozwoli na odkrycie tajemnicy, która odmieni komuś życie?
Poznaj książkę pełną tajemnic, ukrytych skarbów i mnóstwa zwrotów akcji! Julka i Franek spędzają wakacje na francuskim wybrzeżu Dinard. Obydwoje uwielbiają piękną willę, w której mieszka ich ukochana babcia. Dzieciaki dowiedziały się, że ich babcia ma niemałe problemy finansowe, przez które nie jest możliwe dalsze utrzymywanie domu. Rodzeństwo postanawia zrobić wszystko, żeby nie trzeba było sprzedawać willi. Podczas poszukiwań sposoby na spłatę długu, Julka i Franek poznają Florenece, która podobnie jak oni, spędza wakacje we Francji. Wspólnie odkrywają, że kilka nadmorskich willi łączy wspólna, intrygująca, przeszłość… Tymczasem, w 1927 roku grupa nastolatków spędza wakacje w letnich rezydencjach rodziców. Przyjaciele szykują się do wyprawy, w czasie której chcą znaleźć skarb mogący uratować jedną z rodzin przed bankructwem. Czy to, co znajdą w jaskini pomoże Jaki wpływ na losy Julki, Franka i Florance ma grypa przyjaciół sprzed lat? Jakie sekrety wyjdą na jaw podczas rozwiązywania tej zagadki? Co przed laty znaleźli młodzi poszukiwacze w tajemniczej jaskini? Jak skończą się te wakacje dla rodziny Julki i Franka? Książka o sile przyjaźni, poszukiwaniach skarbu i wpływie historii na próbę ratowania starej rodzinnej willi.
Jak w domu Mai zamieszkało szczęście... Maja marzy o roześmianym domu, w którym można się pobrudzić sokiem i smażyć placki, chociaż potem dłuuugo czuć olej. I żeby rodzice dawali jej mniej rzeczy, a więcej uwagi! Precel, zagubiony pies, marzy o domu... jakimkolwiek. Gdy Maja spotyka go w parku, postanawia się nim zaopiekować. Ma już dla niego imię: Amol. Tyle że Lucjanowi, kotu Mai, wcale się to nie podoba. Przecież to on chce się nazywać Amol! Czy prawdziwy dom zawsze musi pachnieć tylko czystością? Na czym polega odpowiedzialność za innych? Jaką drogę przebył Precel i czemu obawia się ludzi? I po co Mai pies, skoro już ma kota?! ...historia z kociej i psiej perspektywy!
"23 rzeczy ważniejsze od zwierząt. Katalog od A do Z" to książka, która zachęca do świadomości ekologicznej i brania odpowiedzialności za swoje wybory. Pokazuje najmłodszym, że Ziemia z jej fauną i florą nie jest nam dane na zawsze- to od troskliwej dbałości przyszłych pokoleń zależeć będzie jej los. Mało kto zdaje sobie sprawę, że w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat wyginęło 60% dzikich zwierząt, a setki kolejnych gatunków są na skraju wymarcia, w większości z winy człowieka. Niestety dla ludzi od zwierząt ważniejszych jest wiele błahych rzeczy: dziwaczne dania o wątpliwym smaku, bibeloty kurzące się na półkach, elementy garderoby, które po roku wychodzą z mody. Ta książka opisuje niesamowite, inteligentne, rodzinne zwierzęta, które stały się łupem człowieka. Sami musicie wybrać, co jest ważniejsze dla was i dla Ziemi: olej palmowy czy orangutany? Kolczyki czy żółwie szylkretowe? Hamburgery czy leniwce?
W poszukiwaniu wyjątkowości i prawdziwego domu... Mruczek czuł się szczęśliwy w schronisku przy ulicy Pięknej – tu się urodził i dorastał. Rozmowa z Puszkiem wszystko jednak zmieniła... Nagle klatka stała się dla niego ciasna, pusta i zimna. Kocie serduszko zapłonęło marzeniem o rodzinie. Czy mały burasek może zachwycać tak samo jak potężny tygrys? Jaka siła tkwi w odwadze i determinacji? I jak to jest, gdy zawsze czeka na ciebie ktoś, kto cię kocha? Wzruszająca opowieść o życiu porzuconych zwierząt, potrzebie miłości i bycia dla kogoś najważniejszym. A także ważna lekcja odpowiedzialności za bliskich, również tych czworonożnych!
Wielki zielony dom jest pełen życia! Ma pięter bez liku, a każdy jego zakamarek zajmuje jakiś lokator: czyścioch borsuk, płochliwy szaraczek, zwinna popielica i wielu innych. Ludzie też odwiedzają to niezwykłe miejsce, ale... nie zawsze zachowują się tak, jak na gości przystało. Co robić, by nie wpędzać mieszkańców lasu w tarapaty? Czemu nie wolno tu śmiecić, palić ani hałasować? Naucz się dbać o wielki zielony dom! Seria NASZ ŚWIAT – NASZE SPRAWY Dziecięce TERAZ to dorosłe KIEDYŚ. Czytaj o ważnych sprawach już dziś, by jutro wpłynąć na świat. Przyszłość zależy od Ciebie! O autorce Małgorzata Kur – absolwentka polonistyki i grafiki wydawniczej. Autorka nagradzanych książek dla dzieci, zwyciężyła m.in. w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren w kategorii 0-6 lat. W wolnych chwilach haftuje, uprawia pomidory i prowadzi blog kulinarny „Pularda. Stół sprzed wieków”.
Czy możecie sobie wyobrazić świat bez drzew? Bez lasów i parków, bez zapachu akacji i lipy? Niemożliwe? Przerażające? A jednak… W takim świecie, w którym przedmiotem codziennego użytku stała się podręczna butla z tlenem, przyszło żyć Kalinie i Marcelowi, nastoletnim bohaterom tej książki. Kalina nigdy nie widziała i nie dotknęła dębu, sosny czy jabłoni. O lasach i sadach wie od babci, która opowiadała jej o dzikiej naturze i zaszczepiła w Kalinie ten wyjątkowy rodzaj czułości dla przyrody i tęsknoty za drzewami. Pewnego razu z okazji Dnia Drzewa Kalina otrzymuje od mamy niezwykły prezent – zielnik ukochanej babci i kilkanaście zasuszonych nasion, które postanawia… zasiać! Czy Kalinie uda się to, co od lat nie udaje się światowej sławy dendrologom? Czy nasiona wykiełkują? Czy drzewa znów zaczną rosnąć na Ziemi? „Kalina przegląda Wielki atlas roślin wymarłych. W sumie to wielki atlas drzew… Jej babcia znała je osobiście. Pozostały po nich jedynie drzewne imiona, drzewne „skarby” w zardzewiałym pudełku i telewizyjne programy o drzewach. Czy da się je przywrócić ludziom i Ziemi? A jaka w tym jest rola Instytutu Dendrologii? O tym w książce…” prof. dr hab. inż. Andrzej M. Jagodziński Dyrektor Instytutu Dendrologii PAN w Kórniku
Aleksandra Cecylia Kujawska, odkąd pamięta, zawsze miała przy sobie to zdjęcie. Przedstawiało dwoje małych dzieci i dwoje dorosłych na tle drewnianej willi. Ola wielokrotnie się zastanawiała, kim są kobieta i mężczyzna z fotografii, skoro jej rodzice wyglądają zupełnie inaczej. I pewnie tajemnica zdjęcia nigdy by się nie wyjaśniła, gdyby nie przypadek… Wciągająca powieść o poszukiwaniu własnych korzeni, w ciekawy sposób nawiązująca do nieodległej historii Łodzi i jej architektury.
Historia kuchni, rozumianej jako gotowanie i przyrządzanie posiłków, sięga początków życia na Ziemi. Pierwsi ludzie musieli mocno się natrudzić, by zdobyć pożywienie i przetrwać! Jak gotowano bez naczyń? Co jadano, gdy nie znano chleba? Jak przechowywano żywność, skoro nie było lodówek? Co pili nasi przodkowie, którzy nie znali soków ani herbaty, nie wspominając o coca-coli? • Przyprawy były kiedyś tak cenne, że płacono nimi podatki! • Słodycze wyglądały inaczej. Cukier miał postać brązowych brył zwanych głową cukru, które trzeba było rąbać na małe kawałki! • Gdy nie znano tabletek, lekami były specjalne potrawy i roślinne mikstury. Z tą bogato ilustrowaną książką zajrzyjcie do garnków dawnych gospodyń, poznacie przysmaki innych krajów oraz ciekawostki związane z przygotowywaniem jedzenia i stylem odżywiania się. Dowiecie się, co jadano w czasach wojny, jak radzono sobie, gdy żywność była na kartki, i jak wyglądają posiłki podawane w wyjątkowych warunkach: w samolotach wojskowych i statkach kosmicznych. Poznacie też tradycyjne potrawy z Polski i z innych krajów, potrawy najbardziej luksusowe i… najbardziej obrzydliwe. Życzymy Wam inspirującej kulinarnej podróży przez epoki, regiony i smaki!