Menu

Marek Łuszczyna

Marek Łuszczyna urodził się w 1980 roku w Warszawie. Jest absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracował z wieloma miesięcznikami, między innymi pisał dla Dużego Formatu i bardzo popularnych w Polsce magazynów Press, Bluszcz i Chimera. Ponadto był reporterem i dziennikarzem współpracującym z radiową Trójką i Życiem Warszawy.

Marek Łuszczyna– debiut literacki

Udanym debiutem literackim Marka Łuszczyny była książka „Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię”. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa naukowego PWN, w 2013 roku. To opowieść o kobietach, które współpracowały z wywiadem hitlerowskim, polskim i brytyjskim. Łuszczyna jest także autorem reportażu pod tytułem „Zimne Polki, które nazwano zbrodniarkami”, wydanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN w 2014 roku. W 2017 ukazała się książka tego autora pod tytułem „Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne”, sygnowana przez wydawnictwo Znak Horyzont.

Wyróżnienia

Łuszczyna za reportaż został nominowany do nagrody Newsweeka imienia Teresy Torańskiej. Był także jednym z pięciu finalistów nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Książka autorstwa tego pisarza „Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię”, uzyskała status bestsellera. Łuszczyna jest laureatem ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie, zorganizowanego przez tygodnik Polityka. Jego twórczość została opublikowana w zbiorze „Pisz do Pilcha”, wydanym przez Świat Książki w 2005 roku.
Książka Marka Łuszczyny "Złe. Kobiety w służbie III Rzeszy" BEZWZGLĘDNE I OKRUTNE AMBITNE I ZAŚLEPIONE ZDOLNE DO WSZYSTKIEGO W IMIĘ III RZESZY Hermine Braunsteiner – strażniczka obozowa, znana jako „Kobyła z Majdanka”. Za najmniejsze przewinienie zadeptywała swoje ofiary na śmierć. Po wojnie ukrywała się w USA, gdzie odgrywała rolę idealnej pani domu. Carmen Mory – agentka Hitlera, aresztowana wskutek podejrzenia o pracę dla wroga, trafiła do obozu Ravensbrück. Tam z lubością torturowała i katowała pacjentki obozowego szpitala. Pauline Kneissler – pielęgniarka, bez mrugnięcia okiem selekcjonowała chorych psychicznie „pacjentów”, którzy trafiali do komór gazowych. Uważała, że „śmierć przez zagazowanie nie boli”. Gertrud Scholtz-Klink – „nadkobieta”, oficjalna przywódczyni Kobiet Rzeszy, nie kwestionowała władzy mężczyzn i do końca życia wierzyła w narodowy socjalizm. Doprowadziła do sterylizacji swojej politycznej oponentki. Reportażysta Marek Łuszczyna dociera do szokujących historii kobiet służących ideom III Rzeszy i ujawnia ich krwawe zbrodnie.
Druga cześć reporterskiej trylogii zapoczątkowana przez bestsellerowe IGŁY „Polki, które nazwano zbrodniarkami”. Kto tak naprawdę jej nazwał? Julię Brystygier – współtwórczynię aparatu bezpieczeństwa PRL , znajomą Pabla Picassa, która w dorosłym życiu osobiście znęcała się nad Żołnierzami Wyklętymi, a na starość wspierała Kościół i była inwigilowana przez funkcjonariuszy departamentu założonego przez nią samą – nazwały zbrodniarką jej ofiary. Siostrę Zdzisława Marchwickiego – Wampira z Zagłębia – nazwał tak wymiar sprawiedliwości w czasach PRL-u. Szybko jednak się z tego wycofał. A czy może nie być zbrodniarką młodziutka dziewczyna, która bez emocji zabija siekierą swoją matkę, ćwiartuje jej ciało, a potem przyznaje: „kiedy umyłam w wannie korpus, przestałam mamę nienawidzić”? Prawdopodobnie może. Nawet jeśli sąd i opinia publiczna tak ją nazwały. Zimne to zbiór reportaży poświęconych historiom zbrodni, o których wszyscy sądzą, że zostały zamknięte, ocenione, wyciszone... Lub nie miały dalszego ciągu.