Menu

Robert Rudnicki

Wydanie drugie poprawione i uzupełnione. Leszek Żebrowski: W niniejszej monografii przedstawione zostały losy silnego zgrupowania partyzanckiego pod nazwą „Sosna”, w skład którego wchodziły oddziały „Las 1”, „Las 2” i „Las 3”. Jedną z głównych postaci publikacji jest kpt. Hubert Jura, znany pod pseudonimem „Tom”, oficer dywersji ZWZ-AK, następnie NSZ. Książka Roberta Rudnickiego to jedna z niewielu tak wyczerpujących publikacji z zakresu NSZ-owskiej partyzantki. Przeznaczona jest zarówno dla badaczy – pokazuje bowiem jak opisywać to zagadnienie, jak i dla czytelników zainteresowanych wiedzą o konspiracji, szczególnie Narodowych Sił Zbrojnych. A takich przecież nie brakuje. Dostają oni olbrzymią porcję wiedzy bez ideologicznych zafałszowań, legend i cenzury, co jest wartością samą w sobie.
Dotąd temat udziału obcokrajowców w oddziałach partyzanckich Narodowej Organizacji Wojskowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz Konfederacji Narodu nie miał swojej monografii i nie był całościowo opracowany. Walczący cudzoziemcy w oddziałach partyzanckich konspiracji narodowej pozostali w większości anonimowi. W pamięci ich polskich kolegów pozostały najczęściej tylko ich pseudonimy. Pisząc pracę na temat cudzoziemców w oddziałach partyzanckich podziemia narodowego autor starał się wykorzystać wszystkie możliwe materiały źródłowe. W oddziałach partyzanckich konspiracji narodowej walczyło około 300 obcokrajowców, w tym m.in. przynajmniej 142 Sowietów (Rosjan, Białorusinów, Ukraińców, Kazachów, Ormian, Gruzinów, Azerów, Tatarów i innych), około 100 węgierskich i greckich Żydów, dodatkowo jeszcze trzech obywateli węgierskich, w tym dwóch Rusinów zakarpackich, 15 Brytyjczyków (przeważnie Anglików, ale też po jednym Walijczyku i Afrykanerze), 14 Francuzów (na ogół Alzatczyków), czterech Niemców, czterech Włochów, trzech Belgów, trzech Czechów, Jugosłowianin i Litwin. Ich historiom poświęcona jest ta książka.
Wiesław Ignacy Renke - działacz Organizacji Polskiej, najważniejszy aktywista ONR „ABC” w województwie łódzkim, jego organizator w Piotrkowie Trybunalskim oraz Radomsku, w czasie wojny twórca i współtwórca struktur politycznych oraz wojskowych Grupy „Szańca” w Piotrkowie, Krakowie, Częstochowie i Warszawie, a w końcu kierownik Obozu Narodowego w okupowanym kraju, był przedstawicielem środowiska młodego pokolenia ruchu narodowego, które chciało dokonać radykalnych przemian społecznych, stworzyć „Nowy ład” i „Nowego człowieka” w celu zbudowania Wielkiej Polski. Wizję takiego kraju najpełniej przedstawił jeden z głównych ideologów tego środowiska - Jan Korolec, który napisał: „Przyszła Polska będzie Polską radosną. Nie będzie ona jakąś pustelnią, której mieszkańcy będą myśleli tylko o ascezie, nie będzie koszarami, gdzie wszyscy ślepo będą wykonywali rozkazy. Będzie wielkim domem rodzinnym, gdzie wszyscy jego mieszkańcy będą żyli tak jak im głos wewnętrzny nakazuje, to znaczy po polsku. Życiem swoim całym, często nie zdając sobie z tego sprawy, będą budowali Wielką Polskę. A gdy przyjdzie potrzeba, potrafią wyrzec się tego polskiego życia, by na polu chwały umrzeć - po polsku. Chcemy usunąć trapiące nas bolączki, chcemy zbudować nowy ład nie po to, by przypodobać się innym, ale po to, by w Polsce móc żyć zgodnie z naszym katolickim i polskim sumieniem. Wierzymy jednak, że tworząc własne życie dla samych siebie stworzymy wzory, które będą naśladowali inni, że w świecie nastąpi panowanie polskich idei i polskiej myśli”.