Menu

Wojciech Birek

Dziewiętnasty album fantasy o przygodach Thorgala, rozgrywający się bezpośrednio po zdarzeniach opisach w tomie "Słoneczny miecz". Thorgal ucieka na wschód, w tajgę. Tam, podczas pożaru lasu, traci świadomość i przenosi do niewidzialnej fortecy. Od tego momentu bohater zaczyna przypominać sobie zdarzenia z własnej przeszłości i zastanawiać się, czy jest tylko zabawką w rękach bogów, czy też sam rządzi swoim losem. Co w tym albumie jest tworem wyobraźni Thorgala a co jawą...?
W czternastym tomie przenosimy się do dzieciństwa Thorgala i jego przyszłej żony, Aaricii, by poznać kilka krótkich opowieści o ich młodzieńczych przygodach. Dowiadujemy się, kim był przybrany ojciec Thorgala, w jakich okolicznościach królewską władzę zdobył Gandalf Szalony, dlaczego Thorgal musiał uciekać ze swojej rodzinnej wioski oraz przy jakiej okazji Aaricia poznała zarówno złośliwe demony, jak i dobrodusznego, choć fajtłapowatego boga Vigrida z Asgardu. Jeden z najciekawszych tomów serii, umiejętnie łączący przygodę z elementami wywołującymi u czytelnika wzruszenie.
W średniowieczu wymieszanym z fantazją, Renart, psotny zbir i słynny kłamca, wyrusza na nowe przygody. W towarzystwie swojego wiernego przyjaciela, wilka Isengrima, ten odwieczny kozioł ofiarny spotyka czarodzieja Merlina... i musi przyjąć rolę, który nie jest jego zgodna z jego naturą: musi uratować świat przed nieuchronną katastrofą! Tłem wydarzeń jest region prowansalski, w którym króluje magia, a kabaliści, czarownicy i greccy bogowie wkrótce znajdą tu swoje miejsce. Joann Sfar w bezprecedensowy sposób oddaje hołd średniowiecznym opowieścią, które na stała weszły do kultury. Tak jak i lis Renart. Sfar ofiarowuje nam zupełnie nową odsłonę przygód Renarta w jego fantastyczno-epickiej wizji średniowiecznej Francji, gdzieś pomiędzy „eposem a komedią”, jak pisze o swojej serii autor. Sam tytuł serii, Pieśń o Renarcie, nawiązuje też do Pieśni o Rolandzie i ma wskazywać, choć bardziej jako parodia, na jeszcze jedno źródło średniowiecznych inspiracji Sfara: chanson de geste, czyli epos rycerski. I tak na kartach tej serii będziemy mieli do czynienia z mieszanką niepoprawnego humoru, niegodziwych oszustw, przebiegłości, wielkich czynów, a wśród bohaterów, oprócz samego Renarta, zobaczymy między innymi wilka Isengrima, a także czarodzieja Merlina czy też postać historyczną – Marię z Francji, pierwszą znaną średniowieczną powieściopisarkę. Drugi tom zamyka serię.
Dwudziesty czwarty tom jednej z najpopularniejszych europejskich serii fantasy. Potworna burza odcięła Thorgala wraz z córeczką od reszty rodziny. Trafiają na przepiękną i tajemniczą wyspę, szczelnie otoczoną Mgłami Niebytu, którą włada nieśmiertelna Arachnea. W zamian za przeróżne dobrodziejstwa świadczone mieszkańcom wyspy, dwa razy w roku, w równonoc wiosenną i jesienną, okrutna królowa żąda od nich młodego, silnego mężczyzny. To daje jej energię niezbędną do wiecznego życia. Jednak żaden z kochanków Arachnei nigdy nie wrócił do żywych. Czy Thorgal będzie miał odwagę podjąć takie ryzyko, by ratować córkę porwaną przez spragnioną jego osoby królową?
Kolejny tom przygód Thorgala, jego rodziny i przyjaciół w Ameryce czasów przedkolumbijskich. Zbrojna ekipa Thorgala dociera do serca mrocznego imperium Ogotaia. Okazuje się, że w wielkim mieście ukrytym w głębokiej dżungli bohaterowie mają sprzymierzeńców, którym nie podobają się rządy tyrana. Kriss odsłania przed Thorgalem kolejny etap misji - okazuje się, że wcale nie mają zabrać Ogotaiowi jego hełmu, ale zrobić coś zupełnie innego... Thorgal musi się zgodzić, bo wie, że od powodzenia misji zależy życie jego syna i Drewnianej Nogi. Ale stolica państwa Ogotaia to bardzo niebezpieczne miejsce, w którym bardzo łatwo stracić życie z rąk siepaczy władcy. Zakończenie przygód Thorgala w Ameryce czytelnik znajdzie w kolejnym, 13. tomie serii.
Jolan, syn Thorgala, i Drewniana Noga próbują uciec z miasta Xinjinów, ale nie są w stanie przebrnąć przez pustynię. Z kolei Thorgal, jego żona Aaricia, Tjall i podstępna Kriss przedzierają się przez dżunglę, by dostać się do wielkiego miasta Czaamów, którym rządzi demoniczny król-bóg - Ogotai. Ich zadaniem jest kradzież magicznego hełmu władcy miasta, nie przypuszczają jednak, że zarówno po drodze, jak i w samej stolicy napotkają tak liczne przeszkody... Władca Xinjinów z kolei odkrywa, kim tak naprawdę jest Thorgal, i uświadamia sobie, że musi zająć się "magiczną" edukacją jego syna. Kontynuacja znakomitej podserii o Thorgalu, która do dziś jest uważana za jedną z najlepszych komiksowych opowieści fantastycznych.
Thorgal powraca na rodzinną wysepkę. W drodze powrotnej zaskakuje go sztorm. Wzburzone fale powodują, że jego łódź zderza się z łodzią młodzieńca Tjalla i tonie. Tjall chce pomóc Thorgalowi i zawozi go do swego wuja, który jest znanym w całej okolicy wytwórcą broni i dlatego też zaopatrują się u niego najemnicy, chcący wystąpić na mających się niedługo odbyć zawodach łuczniczych. Nagroda jest na tyle duża, że Thorgal mógłby za nią kupić nową łódź i wrócić do rodziny, dlatego też decyduje się przystąpić do turnieju. Właśnie w tym albumie główny bohater poznaje młodą, piękną i krwiożerczą wojowniczkę Kriss de Valnor, która jeszcze nie raz pojawi się w jego życiu...
Trzy odrębne opowieści, które znajdują się w tomie odkrywają niezwykłe pochodzenie Thorgala. Pierwsza historia ukazuje moment odnalezienia przez Wikingów małego bohatera oraz nadanie mu imienia. Druga mówi o spotkaniu małego Thorgala z krasnoludem Tjahzim, poszukującym metalu, który nie istnieje. Okazuje się, że ów metalowy talizman posiada chłopiec. W ostatniej historii Thorgal poszukuje kapłana-czarownika, który ponoć będzie w stanie wyjaśnić jego tajemnicze pochodzenie...
Dziś science fiction jest obecne wszędzie, nie tylko w literaturze, ale także w filmach, grach wideo, a nawet w życiu codziennym. Kto wymyślił słowo „science fiction”? A słowo „robot”? Kim są wielcy autorzy tego gatunku? Które dzieła trzeba przeczytać? Ta kompleksowa historia science fiction opowiedziana w formie komiksu w fascynujących szczegółach kreśli jej dzieje od początków gatunku aż do czasów współczesnych. Dzięki temu graficznemu przewodnikowi – zrealizowanemu przez scenarzystę i historyka Xaviera Dollo i rysownika Djibrilego Morissette-Phana (All-New Wolverine, X-Men: Gold, Star-Lord) – każdy czytelnik będzie mógł z łatwością odnaleźć się w świecie wizjonerskich twórców, którzy, od Asimova, przez Lema, do Zelaznego, odcisnęli swoje piętno piętno w rozwoju science fiction. Ponadto obszerny tekst Tomasza Kołodziejczaka poświęcony rozwojowi SF w Polsce.
Sierota. Imigrant. Złomiarz. Miliarder. Kolaborant. Bojownik ruchu oporu. Dla jednych kryminalista dla innych bohater... Joseph Joanovici, człowiek o wielu twarzach, tych znanych i tych wciąż nieodkrytych. Oto jego historia. Album zawiera dwa ostatnie tomy sześcioczęściowej serii.
Po ostatnich dramatycznych przygodach Jeremiah i Kurdy ponownie odwiedzają ciotkę Marthę. Przywożą ze sobą Milovę, której pomogli się wydostać z odciętej od świata osady fanatyków religijnych. Ciekawa świata nastolatka szybko wikła się w tarapaty w niebezpiecznych zaułkach miasta. Z pomocą przychodzi jej uliczna dziewczyna Elsie, która marzy o wyrwaniu się spod kurateli miejscowych gangsterów…
Następna przygoda obieżyświatów, którzy przemierzają Amerykę dźwigającą się z ponuklearnych zniszczeń. Spotkana po drodze dziewczyna prowadzi Jeremiaha i Kurdy’ego do odciętej od świata nadmorskiej osady zamieszkanej przez fanatyków religijnych, ślepo posłusznych swemu kaznodziei. Jednak nie wszystkim wyznawcom podobają się surowe zasady – pewna grupka myśli o odzyskaniu wolności wszelkimi dostępnymi środkami. Pojawienie się dwóch obcych może być doskonałą ku temu okazją… Klasyczna seria postapo belgijskiego mistrza komiksu Hermanna jak zawsze wyraziście i przekonująco odmalowuje zdziczały świat zdegenerowanej przyszłości, w którym dwaj wędrowcy toczą nieustanną walkę o przetrwanie i – choć nie chcą tego przyznać – obronę ludzkich wartości.
Pierwszy tom nowego cyklu zatytułowanego „Sudenne’owie”, wchodzącego w skład bestsellerowej, tworzonej od wielu lat sagi fantasy „Skarga Utraconych Ziem”. Historia jest kontynuacją wątków zawartych w cyklu „Sioban”, którego rysownikiem był Grzegorz Rosiński. Przedstawia dalsze losy młodej królowej klanu władającego ziemiami wyspy Eruin Dulea i jej opiekuna, rycerza Seamusa. Tym razem udają się oni do zamku stryja Sioban, lorda Herona, z kurtuazyjną wizytą rodzinną, połączoną z udziałem w zaślubinach córki lorda, pięknej Aylissy. Jednak ciążąca nad klanem klątwa, a może zwykła zawiść i żądza władzy sprawiają, że Sioban o włos unika śmierci i musi mierzyć się z niespodziewanym zagrożeniem, tak ze strony najbliższych, jak i odwiecznych przeciwników. Jednak jasnowłosa królowa znajduje w tym konflikcie nieoczekiwanych sprzymierzeńców… Nowy cykl opowieści z magicznej wyspy ożywia pełne przerażających stworów mity i skrajne emocje, kryjące się pod zbrojami celtyckich wojowników. Sioban ponownie staje do walki o szczęście swoje i swoich poddanych. Autorem scenariusza serii jest słynny francuski twórca Jean Dufaux („Drapieżcy”, „Murena”), a rysunków do tomów czwartego cyklu – Paul Teng, holenderski rysownik znany przede wszystkim z realistycznie rysowanych komiksów historycznych i fantastycznych: „Aleksander Newski”, „Shane” czy „L’Ordre impair”. Pozostałe cykle sagi „Skarga Utraconych Ziem” – „Rycerze Łaski” i „Czarownice” – opowiadają o wydarzeniach mających miejsce wiele lat przed objęciem tronu przez Sioban.
Trzeci tom cyklu „Czarownice” wchodzącego w skład bestsellerowej, tworzonej od wielu lat sagi fantasy „Skarga Utraconych Ziem”. Krwawa i okrutna walka o władzę nad celtyckim królestwem Marchii nadal się toczy. Elgar z Marchii nie rezygnuje z pretensji do tronu mimo klęski poniesionej w starciu z armią Aguriów, którą dowodził jego przyrodni brat Vivien. Czeka go jednak jeszcze inna walka – z własną matką, królową Jamaniel, wspieraną przez Czarnogłowego, demona przywróconego do życia, aby zapewnić jej zwycięstwo. Ale Czarnogłowy ma w tej rozgrywce własne cele: zamierza krwawo rozliczyć się z tymi, którzy kiedyś przyczynili się do jego upadku. Kipiący gniewem, przemocą, czarną i białą magią, ale i nieśmiałymi iskierkami miłości konflikt zbliża się do nieuchronnego finału… Autorem scenariusza serii jest słynny francuski twórca Jean Dufaux („Drapieżcy”, „Murena”), a rysunków – Béatrice Tillier, graficzka znana przede wszystkim z opowieści fantastycznych („Le bois des Vierges”, „Fée et tendres automates”).
W 1998 roku Joann Sfar i Lewis Trondheim rozpoczęli serię Donżon — sagę, która pod przykrywką parodii heroicznego fantasy skrywa bogate i złożone uniwersum porównywalne z dokonaniami wielkich klasyków literatury spod tego samego znaku.Wydawnictwo timof comics w kolekcji wydań zbiorczych publikuje wszystkie odcinki kultowej serii, która dla komiksu franko-belgijskiego jest pozycją przełomową. To pełne wydanie, zredagowane pod auspicjami obu autorów, pozwoli w najlepszy z możliwych sposobów odkryć czytelnikom jedno z najdoskonalszych dzieł w swym gatunku.Ten tom zawiera pięć albumów z cyklu Donżon: Zmierzch, które opowiadają o ostatecznym upadku donżonu. Z tej okazji Sfarowi i Trondheimowi towarzyszą rysownicy Kerascoët, Obion, Alfred i Mazan, którzy dają nam pokaz o zmierzchu.
W 1998 roku Joann Sfar i Lewis Trondheim rozpoczęli serię Donżon — sagę, która pod przykrywką parodii heroicznego fantasy skrywa bogate i złożone uniwersum porównywalne z dokonaniami wielkich klasyków literatury spod tego samego znaku.Wydawnictwo timof comics w kolekcji wydań zbiorczych publikuje wszystkie odcinki kultowej serii, która dla komiksu franko-belgijskiego jest pozycją przełomową. To pełne wydanie, zredagowane pod auspicjami obu autorów, pozwoli w najlepszy z możliwych sposobów odkryć czytelnikom jedno z najdoskonalszych dzieł w swym gatunku.Ten tom zawiera siedem albumów z cyklu Donżon: Monstra, w których występują najzabawniejsze i najbardziej groteskowe postacie drugoplanowe z poprzednich tomów. Sfarowi i Trondheimowi towarzyszą uznani rysownicy, tacy jak Killoffer, Frédéric Bézian czy Jean-Christophe Menu, oferując nam potworny pokaz.
Tarcza Thora to już 31. tom bestsellerowej serii Thorgal, rysowanej przez mistrza europejskiego komiksu, Grzegorza Rosińskiego. Główny bohater - Jolan, syn Thorgala, razem z kilkoma innymi młodymi wybrańcami przebywa w Międzyświecie na dworze potężnego czarownika Manthora. Wszyscy są przygotowywani do przejścia próby, której celem jest wyłonienie z ich grona wodza, mającego poprowadzić armię Manthora przeciw bogom. Każdemu wybrańcowi zostaje przydzielony pomocnik, wybrany spośród sług czarownika, mający służyć radą w magicznej krainie, gdzie ma się odbyć próba. Okazuje się, że aby osiągnąć cel, młodzi bohaterowie będą musieli posługiwać się nie tylko swoimi nadprzyrodzonymi zdolnościami, ale też sprytem oraz - co okaże się najważniejsze - zdolnością logicznego rozumowania. Który z przyjaciół Jolana okaże się zdrajcą? Komu uda się przejść próbę i zostać wodzem armii Manthora? Niezwykła fabuła i wspaniałe ilustracje przeniosą do magicznej krainy Wikingów zarówno oddanych fanów serii, jak i nowych czytelników.
Czwarty tom zbiorczy opowieści o wczesnych przygodach słynnego komiksowego bohatera Dzikiego Zachodu – Mike’a Blueberry’ego! Album zawiera cztery epizody: „Rzeźnik z Cincinnati”, „Syrena z Veracruz”, „Śmierć dla stu dolarów” i „Szlak Łez”. Lato 1864 roku. Porucznik Blueberry uczestniczy w misjach prowadzonego przez Allana Pinkertona wywiadu Północy. Tym razem rusza śladem porwanego przez Południowców wynalazcy pewnej śmiercionośnej broni. Wyprawa doprowadzi go aż do niebezpiecznego Meksyku. Potem Mike zostanie wplątany w indiańską rozgrywkę, w której stawką będą wielkie pieniądze i przyszłe losy wojny secesyjnej. Jak zwykle nie zabraknie tajemnic, pułapek, strzelanin i mrocznej gry tajnych służb! Cykl stworzyli dwaj nieżyjący już klasycy komiksu frankofońskiego: scenarzysta Jean-Michel Charlier („Buck Danny”, „Jim Cutlass”) oraz rysownik Jean Giraud, znany także jako Moebius („Feralny Major”, „Arzach”, „Świat Edeny”). Epizody zawarte w tym albumie zbiorczym są autorstwa dwóch francuskich weteranów komiksu: scenarzysty François Corteggianiego („Pif i Herkules”, „Smith & Wesson”, „Marine: dziewczynka piratka”) i rysownika Michela Blanca-Dumonta („Jonathan Cartland”, „Colby”).
Fantasy dla młodzieży i dorosłych. Ta epicka opowieść Regisa Loisela, często uznawana jest za najlepszą serię fantasy wszech czasów! Tym razem piękna Pelissa oraz rycerz Bragon wraz z tajemniczym Nieznajomym mają kilka dni na uratowanie świata od zagłady... czy im się uda?
"Nad Akbarem zawisło widmo zagłady. Bóg Ramor, przed wiekami zamknięty w muszli, wkrótce może się wydostać ze swego więzienia i zniszczyć całą magiczną krainę. Piękna Pelissa, stary rycerz Bragon i tajemniczy Nieznajomy zbliżają się do miejsca, gdzie przebywa Ptak Czasu. Muszą go odnaleźć, aby uratować ich świat. Tego terenu strzeże Łowca, który postanawia wyzwać Bragona na pojedynek. Kto zwycięży śmiertelne starcie?... Łowca to trzeci tom klasycznego już dziś czteroczęściowego cyklu fantasy, stworzonego w latach osiemdziesiątych XX wieku przez znakomitych francuskich autorów – rysownika Régisa Loisela i scenarzystę Serge’a Le Tendre’a. Opowieść o wyprawie Bragona stała się prawdziwym przebojem rynku komiksowego i do dziś święci triumfy. Po wielu latach powstał – dotychczas czterotomowy – prequel ukazujący lata młodości Bragona i Mary (Przyjaciel Javin, Księga Bogów, Droga Łowcy, Rycerz Bragon). W 2014 roku cykl został wydany w Polsce w ramach Klubu Świata Komiksu. "
Drugi tom zbiorczy opowieści o wczesnych przygodach słynnego komiksowego bohatera Dzikiego Zachodu – Mike’a Blueberry’ego! Album zawiera aż sześć epizodów: „Demony Missouri”, „Kansas w ogniu”, „Piekielny rajd”, „Bezlitosny pościg”, „Trzej obcy w Atlancie” i „Cena krwi”. Trwa wojna secesyjna. Oddział porucznika Blueberry’ego zostaje wysłany na pogranicze stanów Kansas i Missouri, gdzie trwają krwawe walki między zwolennikami Północy i Południa. Mike otrzymuje tajne zadanie odszukania kryjówki konfederackiego pułkownika Quantrilla. W cywilnym ubraniu wyrusza na samobójczą misję... Później czekają go kolejne krwawe bitwy na linii frontu i niewiarygodne przygody na tyłach wroga! Młody bohater jak zwykle spotka na swojej drodze szaleńców, bandytów, wiernych przyjaciół i piękne kobiety. Cykl stworzyli dwaj nieżyjący już klasycy komiksu frankofońskiego: scenarzysta Jean-Michel Charlier („Buck Danny”, „Jim Cutlass”) oraz rysownik Jean Giraud, znany także jako Moebius („Feralny Major”, „Arzach”, „Świat Edeny”). Od epizodu „Demony Missouri” autorem ilustracji do serii jest Nowozelandczyk Colin Wilson („XIII”, „Star Wars”, „Nevada”) , a od opowieści „Piekielny rajd” za scenariusz odpowiada Francuz François Corteggiani, twórca tekstów i rysunków do kilkudziesięciu cykli („Pif i Herkules”, „Smith & Wessą”, „Marine: dziewczynka piratka”).
Książka Henryk Sienkiewicz w obrazkach składa się z dwóch Sienkiewiczowskich studiów ikonologicznych, wypełniających mniej dotąd zbadane obszary związane z twórczością autora Quo vadis.Rysunki Henryka Sienkiewicza to próba uporządkowania i omówienia twórczej aktywności pisarza, jaką była uprawiana przez całe jego życie działalność rysownicza. Wykonywane na swój użytek, w celach towarzyskich i stanowiące integralny element osobistej korespondencji rysunki, szkice oraz karykatury własne, przyjaciół i obcych ludzi zachowały się tylko częściowo, w postaci rozproszonych dokumentów, przechowywanych w prywatnych archiwach i zbiorach muzealnych.W studium Obrazkowe adaptacje dzieł Henryka Sienkiewicza – próba analizy zbiorczej znalazło się omówienie niemal dziewięćdziesięciu komiksowych i parakomiksowych adaptacji utworów pisarza, powstałych na całym świecie w ciągu ostatnich osiemdziesięciu lat. Tak duża liczba rozpoznanych dotąd adaptacji obrazkowych czyni z Henryka Sienkiewicza najczęściej przekładanego na formy narracji graficznej polskiego pisarza.Zawarte w książce informacje i spostrzeżenia są owocem niezwykle intensywnej pracy badawczej autora. Oba zagadnienia rozrosły się w toku poszukiwań archiwalnych i analiz, by przybrać formę obszernej i bogato ilustrowanej – czasami unikalnymi materiałami – publikacji.
Główna bohaterka Kim Keller musi stawić czoła niezliczonym przygodom i wyzwaniom. Pewna wpływowa nowojorska firma uruchomiła projekt „Antares”. Na planecie o tej samej nazwie są już pierwsi ochotnicy, wysłani w celu rozpoznania warunków do ewentualnego jej zasiedlenia, ale nie mają oni dobrych wieści. Jednak poczyniono już na tyle duże wydatki na projekt, że zapada szybka decyzja o nieujawnianiu opinii publicznej pewnych faktów i kontynuowaniu misji. Prezesi Forward Enterprises, wykorzystując niezwykłą popularność Kim, którą zdobyła na Ziemi po powrocie z ostatniej podróży, oraz jej niemałe doświadczenie, pragną, żeby to właśnie ona poleciała na Antares i wspomogła tamtejszą załogę… Przygodowo-fantastyczny cykl należący do uniwersum świata Aldebarana, którego scenarzystą i rysownikiem jest znany brazylijski twórca komiksowy LEO. W niniejszym wydaniu zbiorczym znajduje się sześć tomów cyklu.
Dziewiąta i zarazem ostatnia część serii fantasy opowiadającej o młodzieńczych przygodach Thorgala, przybysza z gwiazd żyjącego wśród wikingów Północy, oraz jego ukochanej Aaricii. Oboje główni bohaterowie podróżują na statku Swena, który ucieka przed swym ojcem, królem Danii Haraldem. Docierają do wybrzeży kraju Wendów, gdzie stają przed wyborem: albo wpłyną w magiczną i złowrogą mgłę, albo zostaną schwytani przez pościg, a w efekcie zginą z rąk katów Haralda. Wybierają to pierwsze wyjście, co kończy się katastrofą ich statku. Na szczęście udaje im się dotrzeć na małą wyspę, gdzie znajdują mnóstwo szkieletów! Wtedy przypomina im się stara opowieść o przeklętej krainie umarłych... Co lub kogo bohaterowie napotkają na tajemniczej wyspie? Czy uda im się wydostać ze śmiertelnej pułapki? Ja zakończy się spór Swena z okrutnym ojcem? Autorami serii „Thorgal: Młodzieńcze lata" są francuski scenarzysta Yann Le Pennetier oraz rosyjski rysownik Roman Surżenko. Oprócz tego cyklu wspólnie tworzą też inną historię z tego uniwersum „Thorgal – Louve", opowiadającą o przygodach córki ciemnowłosego wikinga.
1 2
z 2
skocz do z 2