Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Burzliwe dzieje wielkiej karaweli „Peter von Danzig”. Z Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga w tle

Beata Możejko

Burzliwe dzieje wielkiej karaweli „Peter von Danzig”. Z Sądem Ostatecznym Hansa Memlinga w tle

46,20

 

Niniejsza książka, mimo że jest pracą popularnonaukową, opiera się na materiałach źródłowych i nie porusza wątków legend, jakimi obrosła akcja Paula Benekego z wiosny 1473 r. Wydaje się jednak, że zupełnie nie jest to potrzebne, wszak losy wielkiej karaweli są wystarczająco fascynujące bez spekulacji i koloryzowania, sama historia i znane nam fakty składają się na opowieść, która zainteresuje Czytelników. Dodatkowo świadomość pewnych tajemnic i nierozwikłanych jeszcze zagadek pobudza do dalszych badań i poszukiwań źródłowych.

Pod względem merytorycznym książka jest wyjątkowo ciekawym studium historii gospodarczej, ujętej w kontekście kulturowym, społecznym i geopolitycznym. Samo skupienie tematyki na wielkim statku handlowym w poważnych tarapatach jest bardzo dobrym zabiegiem literackim. Wszystko jest osadzone w dynamicznej sytuacji czasowo-przestrzennej, związanej z bogatą historią statku na morzu, na północy Europy oraz w gdańskim porcie. (…) Losy statku i załogi są związane z całym wielkim akwenem europejskiej północy, jego państwami, gospodarkami i społeczeństwami. Ten wzgląd przez pryzmat karaweli i jej dziejów na przestrzeń kulturową i gospodarczą Mórz Północnego i Bałtyckiego przypomina mi najbardziej udane inicjatywy badawcze dotyczące świata śródziemnomorskiego. W tych wielkich kontekstach niebagatelny jest wątek pojawienia się w Gdańsku „Sądu Ostatecznego” Memlinga. Podsumowując: jest to wielowarstwowa i fascynująca historia, którą Autorka przekazała w znakomitej formie.

Z recenzji prof. Piotra Góreckiego (Uniwersytet Kalifornijski)

Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-786-5612-8

Liczba stron: 188

Format: 21.4x16.4

Cena detaliczna: 46,20 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...