Wybitna angielska pisarka, której twórczość za życia wychwalał sam Walter Scott. Autorka poczytnej literatury fabularnej i kobiecej, wielu lubianych romansów i opowieści.
Życie i edukacja Austen
Austen Jane urodziła się w Steventon, w Anglii, w roku 1775. Miała siedmioro rodzeństwa, a w jej rodzinie się nie przelewało. Niskie dochody Austenów sprawił, że jej posag był bardzo niski, co wpłynęło na to, że pisarka nigdy nie wyszła za mąż.
Edukację
Jane Austen odbywała w dużej części w domu, w którym uczyła m.in. się rysowania, gry na pianoforte, a także literatury klasycznej czy
powieści. Pisarka już za młodych lat lubiła czytać utwory Samuela Richardsona, Fanny Burney czy Ann Radcliffe. Ją samą również namawiano do pisania.
Książki Jane Austen
Po serii humorystycznych opowiadań, które
autorka powieści Jane Austen stworzyła w latach 1787-1793, powstały szkice dla jej późniejszych, najsłynniejszych powieści kobiecych. Napisane pod roboczymi tytułami “Elinor i Marianne”, “Pierwsze wrażenia” i “Susan”, wiele lat później zagościły na półkach jako Rozważna i romantyczna, Duma i uprzedzenie i Opactwo Northanger. Ostatnie powieść została wydana już po śmierci autorki, przez jej brata Henrego, podobnie jak powieść o szlachcie angielskiej początki XIX wieku z romansem w tle,
Perswazje. Ciepło odebrane powieści, uniwersalne historie i ponadczasowy przekaz pozwalają uznać
Austen za jedną z najwybitniejszych pisarek na świecie, obok takich brytyjskich twórców jak
William Szekspir i
Agatha Christie.
Książki Austen doczekały się również wielu kontynuacji, stworzonych przez innych autorów. Ciąg dalszy otrzymały m.in.
Duma i uprzedzenie w książce Julii Barret "Zarozumiałość”, czy
Emma, której historię kontynuowała cioteczna prawnuczka pisarki, Joan Austen-Leigh w dziełach “Świat Emmy” oraz “Emma i inni”.
Filmy na podstawie powieści angielki
Jej twórczość wielokrotnie była inspiracją do stworzenia filmów. Wielu Hollywoodzkich produkcji doczekały się powieści: Duma i uprzedzenie (które było ekranizowane aż 10 razy!), Rozważna i romantyczna, Mansfield Park czy Emma. Ponadto samo życie Austen zostało przeniesione na ekran, w filmach takich jak Zakochana Jane, czy Miss Austen Regrets. Co ciekawe, jej podobiznę od 2017 roku można znaleźć na nowym banknocie dziesięciofuntowym.