Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Mord w Lesie Katyńskim Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951–1952, tom 2

Mord w Lesie Katyńskim Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951–1952, tom 2

50,00

 

W drugim tomie edycji dorobku dochodzenia katyńskiego Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych prezentujemy europejską część prac komisji Maddena. Po przesłuchaniach w Stanach Zjednoczonych członkowie komisji stwierdzili, że nie mogą prowadzić skutecznie śledztwa bez wysłuchania dostępnych tylko w Europie świadków. W marcu 1952 r. komisja zwróciła się do Izby Reprezentantów z projektem rezolucji Izby nr 539, dającej zgodę na przyjmowanie zeznań za granicą. 11 marca 1952 r. Izba Reprezentantów większością głosów zaaprobowała rezolucję nr 539. Dziewięć dni później Izba przyjęła jeszcze rezolucję nr 556, zabezpieczającą sześćdziesiąt pięć tysięcy dolarów na poczet dalszych kosztów dochodzenia katyńskiego.
Uchwalenie rezolucji Izby nr 539 otworzyło przed komisją Maddena nowe możliwości działania za oceanem. W kwietniu 1952 r. komisja przeprowadziła dwie serie przesłuchań, pierwszą w Londynie, drugą we Frankfurcie nad Menem, a jej podkomisja udała się do Neapolu. W Anglii, Niemczech i we Włoszech zeznawali m.in. najważniejsi przebywający na wychodźstwie polscy politycy i wojskowi, niemieccy generałowie oraz czterej członkowie Międzynarodowej Komisji Lekarskiej, która w 1943 r. potwierdziła odpowiedzialność sowiecką za zbrodnię z 1940 r. Zapisy odbytych poza Stanami Zjednoczonymi obrad zapełniły czwartą i piątą część oryginalnej edycji protokołów z 1952 r.
W tomie tym Czytelnik odnajdzie wszystkie złożone w Europie zeznania i wiele dokumentów załączonych do protokołów.

IPN
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-809-8400-4

Liczba stron: 864

Format: 170x250mm

Cena detaliczna: 50,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...