Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Nie tylko Enigma Ryba, która przemówiła.

Marek Grajek

Nie tylko Enigma Ryba, która przemówiła.

7.0

(5 ocen) wspólnie z

79,00

 

Nowa książka Autora bestsellerowej Enigmy. Bliżej prawdy

Tym razem Marek Grajek przedstawia fascynującą grę kryptologiczną prowadzącą do złamania niemieckich szyfrów dalekopisowych o zbiorczym kryptonimie Fish. Dekryptaż „Ryby” umożliwił aliantom wgląd w niemieckie plany wojskowe na najwyższym szczeblu i przyczynił się do powodzenia operacji lądowania aliantów w Normandii. Osiągnięcia brytyjskich kryptologów znacząco przyczyniły się także do rozwoju techniki oraz powojennych technologii informatycznych. Urządzenie Colossus zaprojektowane wyłącznie w celu dekryptażu Fisha uważane jest za najwcześniejszy prototyp komputera elektronicznego.

(...) Rozpoczyna się kryptologiczny wyścig, w którym obie strony prezentują profesjonalizm i determinację. Ostateczne zwycięstwo alianci zawdzięczają w równej mierze osiągnięciom swych kryptologów w sferze teorii i inwencji inżynierów, którzy w zmaganiach z niemieckimi maszynami szyfrującymi docierają na skraj ery komputerów.

Ze Wstępu

Wydawnictwo Naukowe PWN
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-011-7373-9

Liczba stron: 374

Format: 16.8x23.8cm

Cena detaliczna: 79,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...