Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Nie tylko salon Wspólnotowe formy życia literackiego

Nie tylko salon Wspólnotowe formy życia literackiego

 

Wspólnotowe formy życia literackiego stanowią przeciwwagę zasadniczej samotności człowieka wobec tekstu, nieuchronnie wpisanej zarówno w akt pisania, jak i czytania. Uciekając od tego osamotnienia, czytelnik pragnie spotkania z autorem, improwizującym lub czytającym kuszące świeżością utwory, nim jeszcze ukażą się w druku. Autor zaś szuka potwierdzenia słuszności podjętych wyborów estetycznych w bezpośredniej reakcji kręgu słuchaczy.
Wspólne czytanie lub słuchanie literatury kusiło ludzi od czasów starożytnych, a perspektywa debaty tworzyła siłę dośrodkową niezliczonych grup, od późnoantycznych collegia poetarum i renesansowych akademii aż po kręgi literackie nowoczesności. Zjawiska tego rodzaju mają zasięg globalny; dotyczą więcej niż jednego kręgu kulturowego. Niegdyś literackie spotkania znajdowały zakotwiczenie w pałacach i patrycjuszowskich domostwach, później zyskały coraz bardziej mieszczański i demokratyczny wyraz w kulturze kawiarnianej. Wreszcie w dzisiejszych czasach zajęły przestrzeń wirtualną w postaci blogów i społecznościowych serwisów literackich. Za każdym razem chodzi jednak o to samo: o budowę rozumiejącej, na swój sposób intymnej wspólnotowości wokół literatury, która staje się czymś więcej niż tekst.

DiG
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-286-0002-7

Tytuł oryginalny: Nie tylko salon. Wspólnotowe formy życia literackiego

Liczba stron: 116

Format: 170x240mm

Cena katalogowa: 29,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...
22.02.2019

Największa katastrofa w dziejach Polski. Nie mogą się z nią równać ani potop szwedzki, ani nawet druga wojna światowa

Dwie dekady po śmierci Chrobrego wciąż żywe były opowieści o jego wielkich wojennych zdobyczach. Poza wspomnieniami Polakom niewiele jednak zostało. Sny o nowym słowiańskim mocarstwie rozwiały się niemal z dnia na dzień. A samo istnienie państwa polskiego szybko stanęło pod znakiem zapytania.
Czytaj dalej...