Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Obszary funkcjonalne miast wojewódzkich w Polsce Przestrzeń współpracy i konkurencji samorządów terytorialnych

Katarzyna Kuć-Czajkowska

Obszary funkcjonalne miast wojewódzkich w Polsce Przestrzeń współpracy i konkurencji samorządów terytorialnych

40,66

 

Jest to pierwsza tak obszerna diagnoza stanu i rysujących się tendencji w zarządzaniu miejskimi obszarami funkcjonalnymi. Autorka, konstruując własne podejście badawcze, przedstawiła złożoność kwestii współpracy samorządów lokalnych w obszarach zurbanizowanych. Należy podkreślić ambitne, multidyscyplinarne podejście do problematyki, ale także rozległy zakres przestrzenny pracy, obejmujący obszary funkcjonalne wszystkich miast wojewódzkich. Publikacja uwzględnia najnowsze zmiany prawne oraz zjawiska i procesy obejmujące kilka ostatnich lat, w tym wybory samorządowe i zmiany kadencyjne. Dzięki podjętym pogłębionym badaniom ankietowym rzuca zdecydowanie więcej światła na uwarunkowania współpracy oraz jej mechanizmy związane z procesem podejmowania decyzji, a także zintegrowanym działaniem lokalnych liderów politycznych (prezydentów, burmistrzów i wójtów).

Monografia stanowi rzetelne opracowanie naukowe, odnosi się do kluczowych, szczególnie z punktu widzenia działalności jednostek samorządu, problemów zarządzania terytorialnego w skali ponadgminnej, co istotne, w sposób kompleksowy i aktualny. Opis i ocena stanu zarządzania miejskimi obszarami funkcjonalnymi będzie ważnym punktem odniesienia, zarówno dla traktujących te obszary jako regiony badania, jak i regiony działania. Wiele trafnych wniosków świadczy o własnej inwencji, dogłębnym rozeznaniu problematyki badawczej, jak też umiejętności formułowania przez autorkę, nierzadko śmiałych, tez. W warstwie poznawczej monografia wnosi nowe wątki do dyskusji naukowej o funkcjonowaniu i instytucjonalizacji miejskich obszarów funkcjonalnych jako podmiotów prowadzenia polityki rozwoju, zarządzania, do tej pory nieobjętej tak szczegółowymi badaniami.

Z recenzji prof. dr. hab. Tomasza Kaczmarka

UMCS
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-227-9199-8

Liczba stron: 528

Format: 17.0x24.0cm

Cena detaliczna: 58,80 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...