Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Rocznik Biblioteki Narodowej Tom XLIX

Rocznik Biblioteki Narodowej Tom XLIX

65,00

 

„Rocznik Biblioteki Narodowej” to czasopismo naukowe poświęcone kulturze piśmiennej w szerokim znaczeniu – zagadnieniom historycznym, ikonograficznym, muzykologicznym, badaniom nad książką, zarówno dawną, jak i współczesną, a także nad rękopisami, problemom związanym z katalogowaniem materiałów piśmiennych i wielu innym.
Tom XLIX „Rocznika Biblioteki Narodowej” zawiera 10 artykułów, dzielących się na dwa bloki tematyczne. Teksty Marii Nasiłowskiej, Katarzyny Nosal oraz Grażyny Kwaśnik i Anety Nowak-Drzymały opisują proces transformacji systemu JHP KABA na Deskryptory Biblioteki Narodowej. Deskryptory BN są w opinii autorów lepszym narzędziem wyszukiwawczym, które nie wymaga budowania złożonych zapytań wyszukiwawczych. Przekształcenie na Deskryptory jest jednak złożonym procesem – w artykułach można odnaleźć analizę problemów z tym związanych i propozycje sposobów uniknięcia strat informacji.
Drugi blok dotyczy czytelnictwa – Izabela Koryś, Dominika Michalak, Jarosław Kopeć i Zofia Zasacka prezentują potoczne definicje książki, sformułowane na podstawie jakościowych badań czytelnictwa. Analizują miejsce książek w dzisiejszym świecie, w którym rywalizują one z wieloma innymi formami spędzania wolnego czasu. Dowiadujemy się, jakie cechy nadają publikacji „książkowość” w odczuciu badanych, czym jest według nich utwór literacki i jakie społeczne znaczenie mają te atrybuty, dzięki czemu lepiej możemy zrozumieć wybory czytelnicze.

Biblioteka Narodowa
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-700-9803-2

Liczba stron: 280

Format: 168x240mm

Cena detaliczna: 65,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...