Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Rzeczywistość z aspektami Realizm bezpośredni wobec wielości obrazów świata

Konrad Werner

Rzeczywistość z aspektami Realizm bezpośredni wobec wielości obrazów świata

35,00

 

„W książce tej zajmuję się […] relacją wielości zjawiskowych odsłon do jedności tego, co się odsłania, czyli domniemanej rzeczywistości samej. Można dla tego zagadnienia tworzyć rozmaite nazwy i podchodzić doń z rozmaitych stron. Ja zajmuję się tu problemem tzw. aspektowości, w szczególności aspektowości percepcji. Aspektowość znaczy – w skrócie – iż zawsze gdy mam do czynienia z jakimś przedmiotem, w szczególności gdy go postrzegam, to ujmuję go jako to czy tamto […]. Książka ta jest poświęcona obronie realistycznego ujęcia aspektowości – obronie stanowiska, które roboczo nazywam aspektowym realizmem bezpośrednim w filozofii percepcji" (Z Wprowadzenia).

„Pracę przeczytałem z przyjemnością i ze świadomością, że jest to jedna z rzadkich udanych prób, w której wysokiej sprawności warsztatowej towarzyszy dążenie do sprostania podwójnemu zadaniu filozofa: zasiania niepokoju, że dotychczasowa wiedza o danym problemie wymaga korekty lub uzupełnienia, i pokazania, co uczynić, aby ten defekt zminimalizować. Pokrzepiające jest to, że autor zrealizował te zadania: wykazał, iż w analizach problemu aspektowej natury poznania pomija się kwestię aspektowości przedmiotu, i zaproponował sposób wypełnienia tego braku”. (prof. Andrzej Klawiter)

Katedra Wydawnictwo Naukowe
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-651-5539-9

Liczba stron: 320

Format: 120x195mm

Cena detaliczna: 35,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...