Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Sekrety Wielunia Praszki i Wieruszowa

Magdalena Kopańska

Sekrety Wielunia Praszki i Wieruszowa

7.3

(8 ocen) wspólnie z

32,37

 

Istnieją miejsca, tylko pozornie zwyczajne. Może to być zwykła drewniana stodoła stojąca na jednym z podwórek. Ale kiedy podejdziesz bliżej, zobaczysz, że w pustej stodole wykopano wielki dół i ukryto w nim cenne dzwony z kościoła w Lututowie. Może to być pozornie zwyczajny blok mieszkalny z lat 60. przy ulicy Ewangelickiej 1 w Wieluniu, ale kiedy zaczniesz o niego pytać, okaże się, że nikt nie chce z Tobą rozmawiać. Skrywa bowiem pewną tajemnicę…
Są ludzie, tylko pozornie zwyczajni. Może to być zamożny przechodzień spotkany na jednej z wieluńskich zatłoczonych uliczek. Istnieje spora szansa, że zaglądając do jego kieszeni, natrafisz na 500-złotowy banknot. Na jego awersie po lewej stronie będzie znajdować się podobizna Tadeusza Kościuszki. Nadruk wykonano w kolorze szaro-fioletowym, a cały banknot będzie nieco zielonkawy. Ktoś wpadł na genialny plan jego podrobienia w… Gaszynie. Może to być wójt Praszki Wit Szper przemykający w ciemnościach. Przecież go znasz, ufasz mu… Ale gdy podejdziesz bliżej, zobaczysz, co tak nerwowo ukrywa. Podobno kasa wkładowo-pożyczkowa świeci pustkami… Pieniądze z pewnością zaprowadzą Cię do Salwiana Jakubowskiego, Rockefellera z Wieruszowa. Bo karierę od pucybuta do milionera można zrobić nie tylko w Ameryce!
Poznaj miejsca, które przez lata ukrywały swoje historie. Stań się świadkiem niesamowitych wydarzeń. Spotkaj mieszkańców mających dwie twarze. Przeczytaj Sekrety Wielunia, Praszki i Wieruszowa. Tajemnic jest tak wiele…

Księży Młyn
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-772-9399-7

Liczba stron: 160

Format: 17.0x24.4

Cena detaliczna: 54,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...