Menu

Adrian Markowski

Adrian Markowski to polski pisarz i poeta, mieszkający na stałe w Warszawie, miłośnik Bieszczad. To również dziennikarz, redaktor i tłumacz. Przez całe swoje życie związany ze słowem pisanym. Pisze opowiadania dla dzieci i książki dla dorosłych, ale również przewodniki turystyczne. Jest także autorem piosenek o Bieszczadach.

Adrian Markowski – autor opowiadań i książek dla dzieci

Do najbardziej znanych pozycji dla dojrzałego czytelnika, autorstwa Adriana Markowskiego, należą dwa tomy opowiadań: „Uślubieni” i „Sąsiady”. Na podstawie drugiego powstał scenariusz filmowy Grzegorza Królikiewicza i obecnie jest realizowany film pod tym samym tytułem. Adrian Markowski to również autor publikacji dla dzieci, takich jak: „Na tabliczkę sposób nowy, sama wchodzi ci do głowy” czy „Na dzielenie sposób nowy, samo wchodzi ci do głowy”. Jako entuzjasta Bieszczad, wydał dwa przewodniki o swoich wędrówkach po górach. Są to: "Bieszczady. Dla tych, którzy chcą je poznać naprawdę” i „Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami.” Są to opisy mniej lub bardziej znanych szlaków bieszczadzkich, widzianych okiem autora, który sam uwielbia wędrówki po tym terenie. W 2012 roku Markowski wydał tomik piosenek „Niebo nad Caryńską”, w którym również opisuje piękno Bieszczad.
Wybierasz się do Warszawy z rodzicami, a może ze szkoloną wycieczką? To wspaniale! To będzie naprawdę niezapomniane przeżycie. Dzięki książce, którą trzymasz w rękach, dobrze poznasz stolicę, zobaczysz mnóstwo ciekawych miejsc i dowiesz się o tym mieście tak dużo, że otrzymasz dyplom przewodnika po Warszawie! Będziesz spacerować najpiękniejszymi ulicami miasta, przechadzać się alejami parków, nauczysz się poruszać metrem, zobaczysz słynny Stadion Narodowy, będziesz uczyć się i jednocześnie doskonale bawić w niezwykłym Centrum Nauki Kopernik. Na koniec będziesz wiedzieć o Warszawie więcej niż niejeden rodowity mieszkaniec tego miasta! Nie czekaj, ruszaj w drogę! Adrian Markowski – autor książek dla dzieci służących zabawie i edukacji, takich jak „Na tabliczkę sposób nowy, sama wchodzi ci do głowy”, „Dni, tygodnie i miesiące z sową, jeżem i zającem” czy „Bieszczady. Przewodnik dla małych i dużych odkrywców”. Spod jego pióra wyszły także dwie książki o Bieszczadach przeznaczone dla dorosłych („Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami” i „Bieszczady. Dla tych, którzy chcą je poznać naprawdę”), a także powieść fantasy „Słomianie” oraz zbiór opowiadań „Sąsiady”, zekranizowany przez Grzegorza Królikiewicza.
Miłość, przygoda i magia na prastaro! Gdzieś między starożytnością a średniowieczem leży kraina Słomian. I chociaż nie sposób jej znaleźć na żadnej mapie, naprawdę sporo się tam dzieje. Od niepamiętnych czasów łupieże okradają podróżnych, książęta nękają wieśniaków, błędziwoje gonią za sławą, bardowie szukają inspiracji, a jagi dbają, by depilacja nie była zbyt bolesna. Błędziwoj Przebóg i jego towarzysz Psichwost wędrują po krainie w poszukiwaniu chwały. Dziwna – lokalna jaga – ucieka przed amorami zakochanego w niej do szaleństwa dowódcy najemników z Północy. Gdzieś z ukrycia ich poczynaniami kieruje bóstwo o imieniu Słomian i… KTOŚ jeszcze. W tym nie do końca rzeczywistym świecie jedno jest pewne – śmierć i podatki (to drugie nawet bardziej). Tylko kto za niedługo będzie je ściągać? Adrian Markowski – pisarz i poeta, autor zbioru opowiadań „Sąsiady” (zekranizowanego przez Grzegorza Królikiewicza), tomiku piosenek „Niebo nad Caryńską”, dwóch książek o Bieszczadach i wciąż rosnącej liczby opowieści dla dzieci. Z zawodu dziennikarz, redaktor i tłumacz, przez całe życie zawodowo związany ze słowem pisanym.
„Dni, tygodnie i miesiące z sową, jeżem i zającem” - Adrian Markowski Łatwa nauka dni tygodnia, miesięcy i pór roku. Niezależenie od tego, czy nazwy i kolejność dni tygodnia i miesięcy sprawiają kłopot twojemu dziecku, czy też nie, ta książka jest dla niego. Przecież każdy musi się nauczyć, że piątek jest po czwartku, a wrzesień po sierpniu, a najlepiej i najszybciej uczymy się wtedy, gdy sprawia nam to przyjemność. Autor zawartych w książce zabawnych wierszyków nie tylko uczy dzieci, ale przede wszystkim pokazuje im świat pełen ciekawych bohaterów i zaskakujących zdarzeń. Łatwe do zapamiętania, błyskotliwe wierszyki, opowiadające o życiu zwierząt, kalendarzu oraz leśnej szkole, uczą i bawią, sprawiając, że nazwy dni tygodnia, miesięcy i pór roku same wchodzą do głowy. Adrian Markowski – autor trzech książek o Bieszczadach: „Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami”, „Bieszczady. Dla tych, którzy chcą je poznać naprawdę” i dla dzieci „Bieszczady. Przewodnik dla małych i dużych odkrywców”. Dla najmłodszych czytelników napisał również książki edukacyjne: „Na tabliczkę sposób nowy, sama wchodzi ci do głowy”, „Na dzielenie sposób nowy, samo wchodzi ci do głowy”, „Na tabliczkę sposób łatwy, bez wkuwania szóstka z matmy”. Jest także autorem zbioru opowiadań „Sąsiady”, sfilmowanego przez Grzegorza Królikiewicza.
Bieszczady. Przewodnik dla małych i dużych odkrywców Adrian Markowski Czy chcesz przeżyć prawdziwą przygodę? Jeżeli tak, ten przewodnik po Bieszczadach jest właśnie dla Ciebie! Bo podróż przez Bieszczady to jedna, wielka przygoda! Przeczytasz w niej nie tylko o pięknych górskich szlakach. Dowiesz się także, jakie zwierzęta można spotkać w tym niezwykłym zakątku Polski i jakie miejsca dostarczą Ci niezapomnianych wrażeń. W Twoim przewodniku znajdziesz wszystko, co potrzebne do odkrywania gór i dzikiej, bieszczadzkiej przyrody. Dzięki niemu nie tylko dowiesz się wielu ciekawych rzeczy o Bieszczadach, ale zapragniesz do nich wracać, poznawać je coraz lepiej i odkrywać coraz więcej. Czas ruszać w drogę! Adrian Markowski – autor dwóch książek o Bieszczadach: „Bieszczady dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami” i ”Bieszczady dla tych, którzy chcą je poznać naprawdę” oraz szeregu książek edukacyjnych dla dzieci: „Na tabliczkę sposób nowy, sama wchodzi ci do głowy”, „Na dzielenie sposób nowy, samo wchodzi ci do głowy”, „Na tabliczkę sposób łatwy, bez wkuwania szóstka z matmy”. Bieszczadom poświęcił także tomik piosenek „Niebo nad Caryńską”. Napisał także tom opowiadań „Sąsiady” sfilmowany przez Grzegorza Królikiewicza. Opis księgarni Zanurz się w jedną z najbardziej fascynujących przygód - podróż przez Bieszczady! Ta książka, napisana z miłości do gór, oferuje Ci nie tylko opisy zapierających dech w piersiach górskich szlaków, ale także wiedzę na temat bogactwa fauny, której możesz doświadczyć w tej niezwykłej części Polski. Z niecierpliwością dowiesz się, jakie miejsca mogą dostarczyć Ci niezapomnianych wrażeń i emocji. Twój przewodnik po Bieszczadach jest bogatym źródłem informacji, które pomogą Ci odkryć tajniki tych dzikich gór i ich niepowtarzalnej przyrody. Dzięki niemu nie tylko zgłębisz wiele ciekawych faktów o Bieszczadach, ale także poczujesz nieodparte pragnienie, by wrócić do nich, poznawać je coraz dogłębniej i odkrywać ich niezliczone sekrety. Autor tej książki jest także twórcą innych dzieł poświęconych Bieszczadom, takich jak "Bieszczady dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami" i "Bieszczady dla tych, którzy chcą je poznać naprawdę". W swojej twórczości edukacyjnej dla dzieci, autor pokazuje, jak łatwo i przyjemnie nauczyć się matematyki, co widać w takich książkach jak "Na tabliczkę sposób nowy, sama wchodzi ci do głowy", "Na dzielenie sposób nowy, samo wchodzi ci do głowy", "Na tabliczkę sposób łatwy, bez wkuwania szóstka z matmy". Ponadto poświęcił Bieszczadom tomik piosenek "Niebo nad Caryńską", a także napisał tom opowiadań "Sąsiady", który został sfilmowany przez Grzegorza Królikiewicza. Ta książka to hołd dla Bieszczadów, ich dzikiej przyrody i tajemniczych szlaków. To przewodnik, który z pewnością zainspiruje Cię do odkrywania i docenienia tego unikalnego zakątka Polski.
Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby zrozumieć i pokochać Bieszczady.Ta książka to klucz do poznania Bieszczadów. I to wcale nie powierzchownie, ale do głębi. Na podstawie swoich długoletnich doświadczeń autor książki pewnie prowadzi czytelnika po drogach i bezdrożach, meandrach przeszłości i dnia dzisiejszego Bieszczadów. Niczego nie narzuca, lecz jedynie wskazuje szlaki do skarbów, które można tu odnaleźć. Bo Bieszczady są magiczne, jednak ta magia dostępna jest jedynie tym, którzy wiedzą, gdzie i na co należy patrzeć. Nie są skąpe, ale nie obdarowują każdego tak samo. Mierzą wędrowców własną miarą, ceniąc szczególnie tych, którzy przemierzają swoją drogę z szacunkiem i pokorą.Adrian Markowski, autor na poły przewodnika, na poły reportażu, zaprasza na ścieżki bardziej i mniej znane, leżące na szlakach, poza nimi, a także we wnętrzu każdego z nas. Pokazuje, że każdy, jeśli tylko zechce, może przeżyć na tych rubieżach prawdziwą przygodę. Bo choć Bieszczady nie są już dalekie i dzikie, zawsze były i wciąż pozostają wyzwaniem. Każdy musi tu wydeptać swoją ścieżkę. Ta książka to pierwszy krok.Z tą książką zrozumiesz i pokochasz Bieszczady.Krzysztof Potaczała, autor m.in. trzytomowego cyklu "Bieszczady w PRL-u", "To nie jest miejsce do życia. Stalinowskie wysiedlenia znad Bugu i z Bieszczad" i "Zostały tylko kamienie. Akcja Wisła, wygnanie i powroty".Adrian Markowski - pisarz i poeta, autor tomu opowiadań "Sąsiady" (zekranizowanego przez Grzegorza Królikiewicza), tomiku piosenek "Niebo nad Caryńską" oraz książek dla dzieci "Na tabliczkę sposób nowy, sama wchodzi ci do głowy" i "Na dzielenie sposób nowy, samo wchodzi ci do głowy"; dziennikarz, redaktor i tłumacz, przez całe życie zawodowo związany ze słowem pisanym.
Doskonały pomysł dla rodziców, którzy chcą, aby ich dzieci szybko opanowały dzielenie. Nie tylko tabliczka mnożenia, ale i dzielenia może sama wchodzić do głowy! Pomogą w tym zabawne, wpadające w ucho wierszyki, które pozostają w głowach uczniów. Dzięki błyskotliwym skojarzeniom pozwalają łatwo i bez wysiłku nie tylko nauczyć się tabliczki dzielenia w zakresie do 100, ale także zrozumieć, czym jest dzielenie i dlaczego nie musi sprawiać najmniejszych kłopotów. Pomoc dydaktyczna, zawierająca dowcipne wierszyki i pełne humoru ilustracje, sprawi, że dziecko będzie uczyło się z radością, a rodzicom da gwarancję, że ich pociecha nie pomyli się w dzieleniu przy szkolnej tablicy. Skuteczności metody dowiodła poprzednia publikacja autora - "Na tabliczkę sposób nowy, sama wchodzi ci do głowy". Adrian Markowski - pisarz i poeta, autor tomu opowiadań "Sąsiady" (zekranizowanego przez Grzegorza Królikiewicza), tomiku piosenek "Niebo nad Caryńską" oraz książki dla dzieci "Na tabliczkę sposób nowy, sama wchodzi ci do głowy", dziennikarz, redaktor i tłumacz, przez całe życie zawodowo związany ze słowem pisanym. Mieszka w Warszawie.
Doskonały pomysł dla rodziców, którzy chcą, aby ich dzieci szybko opanowały tabliczkę mnożenia. Kto by pomyślał, że tabliczka mnożenia może sama wchodzić ci do głowy! A jednak! Ja już wiem, że jest sposób… Błyskotliwe wierszyki wpadają w ucho, a co ważniejsze, zostają w głowie. Dzięki łatwym skojarzeniom pozwalają małym uczniom szybko i bez wysiłku opanować tabliczkę mnożenia w zakresie do 100. Dopełnieniem pełnych poczucia humoru i przewrotnych wierszyków są zabawne i ciekawe ilustracje. Tak skonstruowana pomoc dydaktyczna pozwala dzieciom uczyć się z zapałem i radością, a rodzicom daje pewność, że ich dzieci nie pomylą się przy mnożeniu w trakcie ważnego sprawdzianu. Adrian Markowski – pisarz i poeta, autor sfilmowanego tomu opowiadań „Sąsiady" i piosenek („Niebo nad Caryńską”), dziennikarz, redaktor, przez całe życie zawodowo związany ze słowem pisanym. Mieszka w Warszawie.
Wędruj swoją własną ścieżką w Bieszczadach. Ta książka to opowieść, a jednocześnie wędrówka po Bieszczadach, zaproszenie do tego, by poznawać je coraz głębiej. To zachęta, by nie tylko zachwycać się pięknem tego cudownego miejsca, ale też uczyć się słuchać i patrzeć, bo tylko wtedy Bieszczady pozwolą się naprawdę odkryć i obdarują wędrującego całym swoim bogactwem. Adrian Markowski, który sam od długich lat wydeptuje bieszczadzkie szlaki, jest niezwykłym przewodnikiem. Prowadząc pewnie czytelnika przez drogi i bezdroża, przeszłość i teraźniejszość Bieszczadów, zaprasza, by każdy szedł swoją własną ścieżką, wskazując tropy, zachęca, by podążać nimi na swój własny sposób. A przede wszystkim - opowiada nie tylko, dokąd, ale i jak wędrować. Adrian Markowski - pisarz i poeta, autor tomu opowiadań "Sąsiady" (zekranizowanego przez Grzegorza Królikiewicza), tomiku piosenek "Niebo nad Caryńską" oraz książek dla dzieci "Na tabliczkę sposób nowy, sama wchodzi ci do głowy" i "Na dzielenie sposób nowy, samo wchodzi ci do głowy"; dziennikarz, redaktor i tłumacz.
Niczego nie trzeba uczyć się na pamięć! Kłopoty z tabliczką mnożenia? Bez paniki! Po przeczytaniu tej książki miną jak zły sen. Dziecko nauczy się nie tylko, jak radzić sobie z tabliczką mnożenia, ale jak nie bać się matematyki, lubić ją i czerpać z niej radość. Jest jeszcze jedna, dobra wiadomość: niczego nie będzie się uczyć na pamięć! Dla niektórych dzieci uczenie się tabliczki mnożenia na pamięć to prawdziwa męczarnia. Ta książka udowadnia, że zamiast wkuwać, można po prostu bawić się liczbami. Dzięki niej, jeśli tylko dziecko nie będzie mieć pewności, co do wyniku mnożenia, policzy go w pamięci – szybko i bez niczyjej pomocy. Co więcej, sztuczki, które pozna przy okazji, pomogą mu w przyszłości w nauce matematyki. Potraktujcie tę książkę jak przygodę. Niech to będzie wyprawa po skarb. By go odnaleźć wystarczy odrobina ciekawości, cierpliwości i wyobraźni. Adrian Markowski - pisarz i poeta, autor tomu opowiadań "Sąsiady" (zekranizowanego przez Grzegorza Królikiewicza), tomiku piosenek "Niebo nad Caryńską" oraz książek dla dzieci: "Na tabliczkę sposób nowy, sama wchodzi ci do głowy", "Na dzielenie sposób nowy, samo wchodzi ci do głowy". Dziennikarz, redaktor i tłumacz, przez całe życie zawodowo związany ze słowem pisanym. Mieszka w Warszawie.
Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby zrozumieć i pokochać Bieszczady. Ta książka to klucz do poznania Bieszczadów. I to wcale nie powierzchownie, ale do głębi. Na podstawie swoich długoletnich doświadczeń autor książki pewnie prowadzi czytelnika po drogach i bezdrożach, meandrach przeszłości i dnia dzisiejszego Bieszczadów. Niczego nie narzuca, lecz jedynie wskazuje szlaki do skarbów, które można tu odnaleźć. Bo Bieszczady są magiczne, jednak ta magia dostępna jest jedynie tym, którzy wiedzą, gdzie i na co należy patrzeć. Nie są skąpe, ale nie obdarowują każdego tak samo. Mierzą wędrowców własną miarą, ceniąc szczególnie tych, którzy przemierzają swoją drogę z szacunkiem i pokorą. Adrian Markowski, autor na poły przewodnika, na poły reportażu, zaprasza na ścieżki bardziej i mniej znane, leżące na szlakach, poza nimi, a także we wnętrzu każdego z nas. Pokazuje, że każdy, jeśli tylko zechce, może przeżyć na tych rubieżach prawdziwą przygodę. Bo choć Bieszczady nie są już dalekie i dzikie, zawsze były i wciąż pozostają wyzwaniem. Każdy musi tu wydeptać swoją ścieżkę. Ta książka to pierwszy krok. Z tą książką zrozumiesz i pokochasz Bieszczady. Krzysztof Potaczała, autor m.in. trzytomowego cyklu "Bieszczady w PRL-u", "To nie jest miejsce do życia. Stalinowskie wysiedlenia znad Bugu i z Bieszczad" i "Zostały tylko kamienie. Akcja Wisła, wygnanie i powroty". Adrian Markowski - pisarz i poeta, autor tomu opowiadań "Sąsiady" (zekranizowanego przez Grzegorza Królikiewicza), tomiku piosenek "Niebo nad Caryńską" oraz książek dla dzieci "Na tabliczkę sposób nowy, sama wchodzi ci do głowy" i "Na dzielenie sposób nowy, samo wchodzi ci do głowy"; dziennikarz, redaktor i tłumacz, przez całe życie zawodowo związany ze słowem pisanym.
101 sposobów, jak zostać usłyszanym i zacząć zmieniać świat. Nie wiesz, jak zatrzymać wycinkę drzew albo budowę biurowca w twojej dzielnicy? Parlamentarzyści chcą uchwalić prawo, z którym absolutnie się nie zgadzasz? Masz pomysł, żeby firma, w której pracujesz, działała lepiej? Chcesz namówić dyrekcję szkoły na realizację twojego pomysłu, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Martwi cię, w którą stronę zmierza świat? Jeśli odpowiesz TAK na którekolwiek z tych pytań, wreszcie nie musisz się czuć bezradny. Za pomocą 101 bardzo konkretnych wskazówek nauczymy cię krok po kroku, co zrobić, żeby usłyszano twój głos, i jak - czasem w bardzo prosty sposób - samemu zacząć zmieniać świat. Do dzieła! To nie takie trudne!
Ta książka to praktyczny poradnik jak mniej marnować. Możesz wyrzucać aż o 80 procent mniej rzeczy, wydawać mniej pieniędzy - i pełniej żyć! To także refleksja nad tym, w jaki sposób można zacząć działać na rzecz środowiska i - podobnie jak autorka - przestawić się z maksymalizmu na minimalizm, odbywając w przeciwną stronę drogę opisywaną przez znane powiedzenie "od zera do bohatera". Nie, autorka wcale nie dorastała w rodzinie hipisów i przez większość życia nie interesowała się środowiskiem naturalnym. Próbowała znaleźć szczęście tam gdzie wszyscy. Sądziła, że jego źródłem mogą być pieniądze, władza, status społeczny. Niestety, sukces mierzony takimi kategoriami nie przyniósł jej tego, czego oczekiwała. Znalazła szczęście zupełnie gdzie indziej - w życiu zero waste! Anita Vandyke jest inżynierem aeronautyki. Prowadzi na Instagramie profil poświęcony życiu zero waste. Urodziła się w Kantonie w Chinach, wychowała w Australii. Obecnie dzieli swój czas między studiami medycznymi w Sydney oraz mężem i domem w San Francisco. Regularnie pisze o swoich pasjach - minimalizmie, podróżach i życiu przyjaznym dla środowiska naturalnego.