Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Tajemnice ciała. Dziurawe żołądki, bolące serca i płuca Chopina

Frank Gonzales-Crussi

Tajemnice ciała. Dziurawe żołądki, bolące serca i płuca Chopina

6.8

(112 ocen) wspólnie z

24,43

 

Jakie sekrety skrywa wnętrze ludzkiego ciała? Frank González-Crussí w niezwykle dowcipny i błyskotliwy sposób opowiada o tym, jak ludzkość dążyła do odkrycia tajemnic skrywanych przez nasze wnętrzności. Ta pełna anegdot i zdumiewających opowieści książka to historia medycyny dla każdego, napisana stylem godnym Stulecia chirurgów Jürgena Thorwalda. Wśród bohaterów książki znaleźli się m.in. sir William Lane, ogarnięty obsesją wycinania pacjentom okrężnicy, Napoleon i jego ostatni lekarz, próbujący udowodnić istnienie raka żołądka u swego słynnego pacjenta, Zmagający się z gruźlicą Fryderyk Chopin i próbująca utrzymać go przy życiu George Sand oraz Rasputin, którego monstrualna męskość wciąż przechowywana jest w moskiewskim muzeum. Czytelników zaskoczy historia żołnierza Alexisa St. Martina: jego nietypowa rana przez kilka lat umożliwiała ambitnemu lekarzowi zaglądanie (dosłownie!) wprost do żołądka, żeby sprawdzić, jak ten poradzi sobie ze strawieniem, na przykład, szesnastu surowych ostryg. Niedowierzanie budzi zaś opowieść o niewyobrażalnej dziś modzie na lewatywę, która ogarnęła Francję Ludwika XIV i była nawet kilka razy dziennie częścią toalety dam takich jak Madame de Pompadour.

Znak
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2010-08-02

ISBN: 978-83-240-1405-7

Opracowanie graficzne
Jakub de Barbaro

Tytuł oryginalny: Carrying The Heart. Exploring the worlds within us.

Liczba stron: 304

Znak

Format: 144x205

Cena detaliczna: 34,90 zł

Tłumaczenie: Marta Stasińska-Buczak

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...