Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Tu mieszkali Guaranie Podróż do świata, którego już nie ma

Jan Gać

Tu mieszkali Guaranie Podróż do świata, którego już nie ma

7.0

(4 oceny) wspólnie z

44,90

 

TU MIESZKALI GUARANIE to książka podróżniczo-historyczna, opowiadająca o próbie zbudowania sprawiedliwego społeczeństwa na naszym globie, próbie podjętej przez jezuitów w XVII i XVIII wieku w oparciu o Indian Guarani, mieszkających w Ameryce Południowej na styku trzech obecnie istniejących tam państw: Paragwaju, Argentyny i Brazylii. Święty Eksperyment, jak nazywano to dzieło w XVIII wieku, nie mógł się powieść z powodu grabieżczej i bezwzględnej polityki ówczesnych mocarstw oświeceniowych, Portugalii, Hiszpanii i Francji. Ofiarą ich działań padli głównie Indianie, którzy wychodząc ze stanu pierwotnej dzikości potrafili pod okiem jezuitów stworzyć wspaniałą postać cywilizacji w latach 1610-1767. Podczas trzech wypraw w ten rejon kontynentu autor dotarł do większości indiańskich redukcji, próbując opisać ich niezwykłość oraz sfotografować to, co jeszcze po nich zostało. Do opisu włączył również wyprawę do boliwijskiej selwy, Chiquitanii, gdzie redukcje miały więcej szczęścia i zachowały się do dziś w lepszym stanie.

Bernardinum
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-782-3400-5

Liczba stron: 256

Format: 170x210mm

Cena detaliczna: 44,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...