Menu

Jan Twardowski

Jan Twardowski (1915-2006), ksiądz katolicki, poeta. Jego pierwsze wiersze ukazywały się jeszcze przed wojną. Później zaczął publikować w „Tygodniku Powszechnym”. Wielką popularność przyniósł mu wydany w 1960 roku tom Znak ufności. W 1980 roku uhonorowano Twardowskiego nagrodą PEN Clubu im. Roberta Gravesa za całokształt twórczości, w 1996 roku Orderem Uśmiechu, w 2000 roku nagrodą Ikar, a rok później Totus, która zwana jest również „katolickim Noblem”.
"Czym jest cudowny obraz jasnogórski? Czy dlatego jest cudowny, że działa cuda? On sam jest po prostu Bożym cudem. To jest dar łaski Bożej – skarb, znak widzialny niewidzialnej łaski Boga, przed którym trzeba tylko uklęknąć i doświadczyć jej działania, tego, że Bóg wybrał takie właśnie narzędzie łaski." ks. Jan Twardowski Zbiór rozważań i wierszy zatytułowany Większa od obrazu. Myśli o Matce Bożej Częstochowskiej można nazwać antologią. Nowe wydanie prezentuje zebrane, dotąd rozproszone, rozważania i kilka utworów poetyckich, w których Matka Boża z Jasnej Góry jest nauczycielką wiary, powierniczką bied, pocieszycielką i ratunkiem w narodowych dramatach. Dla księdza Twardowskiego obraz Matki Bożej Częstochowskiej staje się przyczynkiem do rozważań o naszej polskiej pobożności, o kondycji całego narodu, a przede wszystkim – o spotkaniu człowieka z Bogiem, przez Maryję.
Skarżą się na Różaniec, że jest monotonny, jednostajny, szary, że stale powtarzamy to samo. Właśnie to w Różańcu bardzo mi się podoba. Nasze życie – od rana do nocy, od nocy do rana – jest szare, jednostajne, monotonne. Wciąż to samo: po niedzieli poniedziałek, po poniedziałku wtorek, potem środa, czwartek, piątek, sobota, niedziela. Znowu poniedziałek… Wstajemy rano, szykujemy się do pracy, podobni ludzie, podobne sprawy. A przecież życie codzienne, monotonne, jest tak bardzo ważne, bo dzieją się w nim tajemnice Boże. […] Jeżeli żyjemy z Jezusem i Różańcem świętym, to i monotonia będzie święta, i jednostajność będzie święta, i szare życie będzie święte. Jan Twardowski (1915-2006) Książka Życie jak Różaniec przynosi rozważania różańcowe, wybrane z homilii z lat 1962-1998. Są to niepublikowane dotąd ich fragmenty, wzbogacone o dwa wiersze, z lat 1946 i 2006, podkreślające znaczenie modlitwy różańcowej w życiu Jana Twardowskiego, kapłana i poety.
Obawiam się, że mogę się trochę powtarzać w tym, co mówiłem kiedyś, ale również teksty Ewangelii się powtarzają. Są sprawy, które trzeba częściej przywoływać na pamięć. Nie trzeba być ani teologiem, ani kaznodzieją, tylko zwykłym czytelnikiem, który czyta słowo Boże i odnajduje w każdym czasie tyle pokarmu dla swojej duszy. Jan Twardowski Tom Na ziemi, na niebie zawiera rozważania do niedzielnych i świątecznych czytań z Ewangelii lat liturgicznych A, B, C. Zebrane tu refleksje publikowane są po raz pierwszy (z kilkoma wyjątkami). Łączy je wspólny motyw przewodni: relacje między słowem Bożym a życiem współczesnego człowieka – przenikanie się świata niewidzialnego ze światem widzialnym. Pogłębione komentarze Autora pobudzają wrażliwość na Boga i otaczającą rzeczywistość. Przybliżają ukryte znaczenia Ewangelii. Bez trudu można w nich rozpoznać język typowy dla Jana Twardowskiego, księdza i poety – zwięzły, prosty, z grą słów, dowcipnymi porównaniami, zaskakującym słownictwem oraz uśmiechem i humorem.
Książka " Co wybieram? Rozmyślania w drodze" wpisuje się cykl rozważań księdza Jana Twardowskiego o życiu wewnętrznym współczesnego człowieka. Człowieka, któremu nie jest obojętne, jaką idzie drogą. Choć stale upada, potyka się, błądzi, to wytrwale szuka oparcia, wzorca i punktu odniesienia. Szuka odpowiedzi, jak żyć – w zgodzie z samym sobą, z najbliższymi, ze światem, a przede wszystkim z Bogiem. Zmagania ludzkie zostały tu przedstawione w wymiarze uniwersalnym: na naszej drodze codziennie musimy wybierać między dobrem i złem. Autor ukazuje kilka etapów drogi oczyszczenia – od grzechu (zerwania przyjaźni z Bogiem), przez spowiedź (spotkanie z miłością) do wyboru drogi (uzdrowienia).
Cenię wielką teologię, ale moja wiara jest bardzo prosta: jest pokładaniem nadziei w Jezusie Chrystusie. Wiem, że On jest tym jedynym, który nie zawiedzie. Chrystus uratował nas od rozpaczy, ukazał sens naszemu życiu, śmierci, miłości. Tę radosną nowinę dobrze jest przekazywać w dzisiejszym zagubionym świecie. ks. Jan Twardowski Jan Twardowski (1915-2006), ksiądz, poeta i kaznodzieja, człowiek wiary – niezachwianej i ufnej. O wierze mówił wierszami, w udzielanych wywiadach, na spotkaniach autorskich, z ambony. Wypowiadane przez kilkadziesiąt lat słowa układają się w dekalog, u którego podstaw leżą: I. Dziecięctwo; II. Zdziwienie; III. Prostota; IV. Świadomość obecności Boga; V. Ufność i spokój; VI. Tajemnica i zachwyt; VII. Paradoksy; VIII. Doświadczenie; IX. Radość i uśmiech; X. Nadzieja. Rozważania Taka jest moja wiara miejscami mają osobisty charakter. Są wyznaniem poety i kaznodziei, dla którego wiara w Boga i Bogu była istotą życia. Są także przekazem żywej wiary w świetle rozważanych fragmentów Ewangelii. Przynoszą refleksje skupione wokół dwóch kluczowych pytań: Czym jest wiara? Kim Jezus jest dla mnie?
Tom Potrzebne do szczęścia jest jak niezbędnik w szkole życia, w której radość miesza się z cierpieniem, a gdy mowa o miłości, mowa także o jej siostrze – samotności... Nienachalnym nauczycielem w tej szkole jest pewien kochający ludzi, drzewa i biedronki ksiądz. W świecie, w którym pośpiech zastępuje życie, a gadżet – człowieka, wyciszenie i namysł są jak udzielenie sobie samemu pierwszej pomocy. Zatrzymaj się, przysiądź z księdzem Twardowskim pod drzewem w parku i pomyśl z nim, czego potrzebujesz do szczęścia. Nie zapomnij uśmiechnąć się do sąsiada lub sąsiadki z ławki obok. Wiersze "potrzebne do szczęścia", w wyborze ks. Jana Twardowskiego i Aleksandry Iwanowskiej, są lepsze niż poradnik i tabletka na szczęście! „Nie płacz w liście nie pisz że los ciebie kopnął nie ma sytuacji na ziemi bez wyjścia kiedy Bóg drzwi zamyka — to otwiera okno odetchnij popatrz spadają z obłoków małe wielkie nieszczęścia potrzebne do szczęścia a od zwykłych rzeczy naucz się spokoju i zapomnij że jesteś gdy mówisz że kochasz” ks. Jan Twardowski, Kiedy mówisz
Jan Twardowski (1915–2006) – polski poeta, „ksiądz piszący wiersze” (jak o sobie mówił). Debiutował w 1937 r. tomikiem Powrót Andersena. Po wojnie drugi debiut miał miejsce w 1959 r. (Wiersze). Liczne zbiory i wybory wierszy (m.in. Zaufałem drodze, 2007; Nie przyszedłem pana nawracać, wyd. 13, 2017) do dziś ukazują się w Polsce i w przekładach na kilkadziesiąt języków. Popularność zawdzięcza wierszom, które pisał przez całe życie, opowiadaniom dla dzieci, rozważaniom dla dorosłych, wspomnieniom, aforyzmom. Przez czytelników i recenzentów uznawany za wybitnego poetę nurtu liryki religijnej i autora refleksji inspirowanych Ewangelią i życiem. Rozpoznawany przez swój indywidualny język – prosty, zwięzły, pełen paradoksów i humoru. Zachwyt autora Bogiem, światem, przyrodą, tajemnicą życia wpisują się w zamysł jego twórczości: nieść nadzieję tam, gdzie nadziei nie ma, pokazywać dobro w niespokojnym świecie, szukać sensu życia i mówić o miłości tam, gdzie ona wygasła. Wybór wierszy wydany w cyklu Klasyka Mistrzów można uznać za reprezentatywny. Zawiera bowiem wiersze z całego okresu twórczości autora (1932-2006). Obrazuje bogactwo tematów, oryginalny warsztat poetycki. Językiem poezji mówi o problemach, z którymi spotykamy się na co dzień, stawiając życiu wiele trudnych pytań. Nadto przynosi wypowiedzi samego autora o swoich wierszach oraz Kalendarium życia i twórczości Jana Twardowskiego. Wybór wierszy i opracowanie Aleksandra Iwanowska.
Elementarz księdza Twardowskiego - pełen ciepła i humoru przewodnik, skupiony wokół cyklu życia: dzieciństwa, dojrzewania, nawrócenia, modlitwy, miłości, rodziny, świąt, kapłaństwa, tworzenia, przemijania. Przybliżający przy tym postać samego Autora. Lektura Elementarza może być pomocą w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania.
ks. Jan TwardowskiJak troskliwa matka. Rozważania na nabożeństwa majowe, różańcowe oraz roraty. Wybrała i opracowała Aleksandra Iwanowska.Posłowiem opatrzył ks. Sławomir Kunka. Jak troskliwa matka – trzeci tom maryjnego cyklu zawiera rozważania na każdy dzień dwóch maryjnych miesięcy: maj, październik oraz okres Adwentu. Rozważania majowe dotyczą głównie Litanii loretańskiej. Październikowe – modlitwy różańcowej (zwłaszcza modlitwy Pańskiej Ojcze nasz). Adwentowe – Matki Bożej w tajemnicach niepokalanego poczęcia, zwiastowania, powołania, nawiedzenia; mówią o zawierzeniu, ufności ponad zrozumienie, uwielbieniu Boga, tęsknocie i oczekiwaniu, które są istotą Adwentu. Na cykl maryjny o wspólnym tytule: Mama, mamusia, matka. Rozważania o Matce Bożej składają się trzy tomy: Zawsze obecna. Rozważania o życiu Matki Bożej (2020) Matka dla wszystkich. Rozważania na uroczystości, święta i wspomnienia Najświętszej Maryi Panny (2021) Jak troskliwa matka. Rozważania na nabożeństwa majowe, różańcowe oraz roraty (2021)
"Matka dla wszystkich. Rozważania na uroczystości, święta i wspomnienia Najświętszej Maryi Panny" Wybrała i opracowała Aleksandra Iwanowska Posłowiem opatrzył ks. Sławomir Kunka Matka dla wszystkich – drugi tom maryjnego cyklu, poświęcony Matce Bożej obecnej w liturgii Kościoła w ciągu całego roku. W rozważaniach na poszczególne dni maryjne – od stycznia do grudnia – ksiądz Twardowski wpisuje kult Matki Bożej w życie współczesnego człowieka. Historyczne odniesienia splata z osobistymi doświadczeniami. Pokazuje, że Matka Boża jest dla wszystkich, bez względu na narodowość, wiek, pozycję społeczną, przekonania i jest ponad każdym Jej wizerunkiem. Na cykl maryjny o wspólnym tytule: Mama, mamusia, matka. Rozważania o Matce Bożej składają się trzy tomy: - Zawsze obecna. Rozważania o życiu Matki Bożej (2020) - Matka dla wszystkich. Rozważania na uroczystości, święta i wspomnienia Najświętszej Maryi Panny - Jak troskliwa matka. Rozważania na nabożeństwa majowe, różańcowe oraz roraty
Obce mi są retoryka, dydaktyka i patos. Próbuję pisać takie wiersze, które nie byłyby manifestami. Lepiej niech nie nawołują i nie nawracają. Niech niosą swoje treści w łagodnym zawieszeniu, w zaufaniu w żarliwej otwartości na życie i jego powszednie sprawy. Niech podejmują dialog ze wszystkimi postawami. (ks. Jan Twardowski) Nowe kolekcjonerskie wydanie najważniejszego, programowego i bardzo osobistego, wyboru wierszy ks. Jana Twardowskiego, obejmującego twórczość poetycką z lat 1945-2006. Wybór ten pozwala spojrzeć na wyjątkowy dorobek księdza poety z szerokiej historycznej perspektywy. Wszystkie utwory zostały opublikowane w ostatecznej, przyjętej przez Autora wersji. Niniejsze wydanie, opatrzone wnikliwym esejem o wierszach ks. Twardowskiego pióra o. Wacława Oszajcy SJ oraz wzbogacone o oryginalne grafiki znanego i cenionego artysty Jerzego Dmitruka, zostało przygotowane z okazji jubileuszu 120-lecia istnienia Wydawnictwa Świętego Wojciecha. Bogata treść, wysokiej jakości druk oraz szczególne walory graficzne – wszystko to czyni najnowsze wydanie tomu „Nie przyszedłem pana nawracać” idealnym prezentem na każda okazję
Wybór i opracowanie Aleksandra Iwanowska Jeżeli ktoś kocha naprawdę – może znieść wszystkie najgorsze cierpienia, a potem zmartwychwstać, nadając sens cierpieniu, w którym jednoczymy się z Bogiem. Ks. Jan Twardowski Miłość na śmierć nie umiera stanowi cykl piętnastu rozważań drogi krzyżowej Jana Twardowskiego, księdza i poety, z kilkudziesięciu lat nabożeństw odprawianych w kościele Sióstr Wizytek w Warszawie. Czternaście z nich poprzedza dłuższa refleksja, zaczerpnięta najczęściej z nabożeństw Gorzkich żalów. Wyjątek stanowi piętnasta, ostatnia w niniejszym zbiorze, droga krzyżowa, pt. Pamiątka z tej ziemi. Składają się na nią wyłącznie wiersze. Zamieszczone w tym tomie refleksje i wiersze, obok ewangelicznych odniesień, mają charakter osobisty. Są niemal modlitwą człowieka doświadczonego, który na życie patrzy z perspektywy ufności Bogu, szukając Jego zamysłów w tym, co się udaje i co z pozoru się nie udaje, w tym, co cieszy i co boli. Są szukaniem sensu w codzienności, zachętą do zastanowienia się, czym jest wolna wola i bycie z Bogiem, czym są lęk, płacz, cierpienie, miłość, wierność, nadzieja – w świetle życia, męki, śmierci i Zmartwychwstania Jezusa.
Szczególna pamiątka Chrztu Świętego zawierająca cytaty z utworów i wypowiedzi ks. Jana Twardowskiego, jednego z najbardziej cenionych poetów. Zawiera również cytaty biblijne korespondujące z chrztem, a także strony, na których można utrwalić datę i miejsce przyjęcia chrztu, wkleić zdjęcie. Ta książeczka z czasem będzie nie tylko wspomnieniem pierwszego przyjętego sakramentu, ale i pomoże dziecku nabrać świadomości, czym ów sakrament jest i jakie ma znaczenie w życiu chrześcijanina. Doskonały prezent dla dziecka, które przyjmuje chrzest, oraz dla jego rodziców.
Pięknie wydana pamiątka ślubna w twardej oprawie. Zawiera inspirujące myśli dotyczące miłości i małżeństwa, pochodzące z utworów i wypowiedzi ks. Jana Twardowskiego, jak również cytaty biblijne. Dodatkowa strona na wpisanie życzeń.
ks. Jan Twardowski "Zawsze obecna. Rozważania o życiu Matki Bożej" Wybrała i opracowała Aleksandra Iwanowska Posłowiem opatrzył ks. Sławomir Kunka Zawsze obecna – pierwszy tom maryjnego cyklu, będący zbiorem rozważań i wierszy, poświęcony jest życiu Maryi, od niepokalanego poczęcia do wniebowzięcia. W wydarzeniach z życia Matki Bożej, Jej obecności w życiu Jezusa, pokorze, ufności, wierności Bogu, zdumieniu, zachwycie Bogiem, milczeniu – ks. Twardowski szuka odniesień i wzorów dla człowieka współczesnego w życiowych postawach, wyborach, relacjach z Bogiem. Na cykl maryjny o wspólnym tytule: Mama, Mamusia, Matka. Rozważania o Matce Bożej składają się trzy tomy: Zawsze obecna. Rozważania o życiu Matki Bożej Matka dla wszystkich. Rozważania na uroczystości, święta i wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Jak troskliwa matka. Rozważania na nabożeństwa majowe, różańcowe oraz roraty.
Jak namówić smutasa do tego, aby się uśmiechnął? Dlaczego uszy i policzki są świętsze od nogi? Czy do niemiłych ludzi też trzeba się uśmiechać? Na te i inne pytania – bardzo poważne i arcyważne – odpowiada ksiądz Jan Twardowski. Każde dziecko i każdy dorosły, gdy przeczyta tę książkę, będzie już wiedzieć, jak buzie rozkapryszone, naburmuszone, naindyczone zamienić na buzie rozświetlone, rozanielone, rozpromienione, czyli takie, które cieszą się, bo widzą, jaki piękny jest Boży świat. Dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Nowe wydanie z ilustracjami Eluty Kidackiej. Ksiądz katolicki, poeta, kaznodzieja (1915-2006). Różnorodne gatunkowo książki prozatorskie (rozważania, myśli, felietony, aforyzmy, opowiadania dla dzieci) kreują bogaty wizerunek myśliciela, filozofa, przewodnika duchowego i wybitnego kaznodziei. Dlaczego warto kupić tę książkę: - łagodne wprowadzenie w świat wiary - atrakcyjna szata graficzna (nowe ilustracje) - prezent dla najmłodszych czytelników na każdą okazję
Szczególna pamiątka komunijna, zawierająca cytaty z wierszy i rozważań ks. Jana Twardowskiego, jednego z najbardziej cenionych poetów, autora licznych homilii i rozważań adresowanych do dzieci. W pamiątce jest także miejsce na życzenia od najbliższych oraz strona, na której dziecko może własnoręcznie wpisać datę przyjęcia sakramentu i wkleić pamiątkowe zdjęcie.
Ksiądz Jan Twardowski o świętych mówił i pisał często. Choć wieloma różnymi słowami opisywał, kto to jest święty, i dał wiele definicji świętego, jedna występuje zawsze: świętego nie można udawać. O tym właśnie jest książka zatytułowana Przez dziurę w płocie, czyli o tym, że święci to także ludzie. Jest w niej – jak zwykle u księdza Twardowskiego – wiele pytań: Co to znaczy „święty”? Kim byli ci, których uznajemy za świętych? Czy trzeba być kanonizowanym, żeby być świętym? Czy święci jeszcze żyją? Jak żyć, by być świętym? W jaki sposób dostać się do nieba? We wszystkich wydanych dotąd książkach tego Autora adresowanych do dzieci znajdziemy wiele tekstów o świętych. Większość z nich, dotąd rozproszonych, znalazła się w tym tomie. Dopełnieniem wyboru opowiadań i wierszy o świętych jest ponad dwadzieścia tekstów nowych, nigdy dotąd niepublikowanych.
Obce mi są retoryka, dydaktyka i patos. Próbuję pisać takie wiersze, które nie byłyby manifestami. Lepiej niech nie nawołują i nie nawracają. Niech niosą swoje treści w łagodnym zawieszeniu, w zaufaniu w żarliwej otwartości na życie i jego powszednie sprawy. Niech podejmują dialog ze wszystkimi postawami. (ks. Jan Twardowski) Nowe kolekcjonerskie wydanie najważniejszego, programowego i bardzo osobistego, wyboru wierszy ks. Jana Twardowskiego, obejmującego twórczość poetycką z lat 1945-2006. Wybór ten pozwala spojrzeć na wyjątkowy dorobek księdza poety z szerokiej historycznej perspektywy. Wszystkie utwory zostały opublikowane w ostatecznej, przyjętej przez Autora wersji. Niniejsze wydanie, opatrzone wnikliwym esejem o wierszach ks. Twardowskiego pióra o. Wacława Oszajcy SJ oraz wzbogacone o oryginalne grafiki znanego i cenionego artysty Jerzego Dmitruka, zostało przygotowane z okazji jubileuszu 120-lecia istnienia Wydawnictwa Świętego Wojciecha. O wyjątkowości i staranności edycji świadczą również zabarwienie bloku książki oraz szlachetność papieru, na którym książka została wydrukowana. Bogata treść, wysokiej jakości druk oraz szczególne walory graficzne – wszystko to czyni najnowsze wydanie tomu „Nie przyszedłem pana nawracać” idealnym prezentem na każda okazję Brzeg książki barwiony - edycja limitowana!
Co to jest rodzina? Czy pies też do niej należy? Czy można kochać i smucić się? Czy można kochać i być surowym? Czy można kochać i czasem się kłócić? Kim jest mamusia? Czy pochwaliłeś kiedyś swoją mamusię? Czy wiesz, że mamusia ma cudowne oczy? Pomyśl, jaki jesteś wobec swojego tatusia? Czy myślisz o nim? Czy modlisz się za niego? Czy babcia jest królową? Kiedy dom rodzinny jest miłością? Ileż można powiedzieć o rodzinie. Ile pytań o nią postawić! Nic dziwnego, że był to jeden z ulubionych tematów ks. Twardowskiego, co sam przyznał. Powiedział: „A o kim ja mam mówić? Rodzina jest najważniejsza. Pan Bóg stworzył rodzinę po to, abyśmy uczyli się kochać. Jeśli ktoś byłby tylko sam – to kochałby tylko siebie”.
Wdzięczność jest najbardziej religijnym uczuciem. Człowiek wdzięczny widzi, że wszystko dostaje. Widzi Stwórcę swojego życia, który wszystko mu daje. (Jan Twardowski) Ksiądz Jan Twardowski zawsze za wszystko dziękował – Bogu i ludziom. Dziękował za „łatwe i trudne szczęście”, za to, co miłe i niemiłe. Dziękował za to, za co na ogół się nie dziękuje, bo bunt, pytanie „dlaczego właśnie ja?” przesłaniają wszystko. Dziękował też, a może zwłaszcza, za niesłuszne oskarżenia, plotki, „spotkania obszczekane”, przykrości i upokorzenia. O wdzięczności mówił do końca. W jednej z najpóźniejszych swoich homilii – a głosił je do połowy roku 2003 – powtórzył myśl, która przewija się przez kilkadziesiąt lat jego pracy kapłańskiej: „Dla mnie wdzięczność jest odmianą pokory. […] Wdzięczność to najbardziej religijne uczucie. Bo to zawsze wdzięczność Bogu”. Drugi nurt twórczości – poezja – myśl tę przynosi w niejednym wierszu. Na niniejszą antologię, zatytułowaną Wdzięczność do końca, składają się wiersze oraz refleksje znane z innych publikacji Autora, a także trzynaście tekstów prozą publikowanych po raz pierwszy.
Boże miłosierdzie to miłość, która zniża się ku nam. Nie bardzo chcemy zniżającej się ku nam miłości ludzkiej. Zwłaszcza wtedy, kiedy wzrasta poczucie sprawiedliwości jako konieczność. Rozumiemy, że chodzi o ludzką dobroć, której wciąż jest za mało. Lubimy ludzi, kocha¬my ich, ale ze względu na Pana Boga. Je¬żeli kochamy ich tylko ze względu na siebie, możemy ich skrzywdzić. ks. Jan Twardowski (1915-2006) Bądźcie miłosierni to wybór rozważań o tym, czym jest miłosierdzie Boga i rozważań o znaczeniu słów „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny” (Łk 6,36) w postawie człowieka. Na książkę składają się fragmenty homilii ks. Twardowskiego z kilkudziesięciu lat, które stanowiły komentarz do tekstów Ewangelii, mówiących o miłości Boga do człowieka i Bożym Sercu; miłosierdziu człowieka i ofierze, życiu miłosierdziem. Autor stawia tu pytania, na które szuka odpowiedzi: Co to znaczy, że Bóg jest miłosierny? Jak przejawia się Boża miłość? Jak mówić o Bożej miłości w świecie wojen i nienawiści? Czy człowiek potrafi być miłosierny? Na ile kierujemy się w życiu dobrocią, miłością, przebaczeniem? Książka Bądźcie miłosierni – wraz z dwoma innymi: Będziesz miłował (2015) i Wytrwajcie w miłości (2016) – ukazuje się dla uczczenia setnej rocznicy urodzin ks. Jana Twardowskiego, dla którego miłość była tematem najważniejszym. Trzy tomy wpisują się w Nadzwyczajny Rok Jubileuszowy: Rok Miłosierdzia oraz 1050. rocznicę Chrztu Polski. Wybór i opracowanie Aleksandra Iwanowska
„Pan Jezus nie tylko do ciebie przychodzi, ale i do koleżanek z prawej i lewej strony, do tej z warkoczykiem i do tej uczesanej , do kolegi, który przyjechał maluchem, i do tego, którego tatuś przywiózł polonezem, do twej przyjaciółki, która powiedziała, że mamusia w domu jest najważniejsza, bo tatuś nie umie ugotować obiadu” - przekonuje młodego czytelnika z właściwą sobie dozą humoru ksiądz Jan.'br''br' W książce, z której pochodzą przytoczone tu słowa, znajdziesz ponad sto utworów prozą lub rymowanych, krótszych lub dłuższych, mniej lub bardziej zabawnych, a nawet poważnych, w których autor porusza wiele mniej lub bardziej ważnych spraw. Może napisał także o Tobie? Przeczytaj koniecznie!'br' Książka Nowe patyki i patyczki obejmuje m.in. wszystkie wiersze i opowiadania ks. Jana Twardowskiego opublikowane wcześniej w tomach: Patyki i patyczki, Zeszyt w kratkę i Nowy zeszyt w kratkę.'br''br' Wybór i opracowanie: Aleksandra Iwanowska
Co to jest miłość? I dlaczego jest taka ważna, może najważniejsza? Dlaczego Pan Bóg stworzył rodzinę? Kiedy miłość jest naprawdę, a kiedy na niby? Jak się przekonać, czy umiem kochać? Co to znaczy: kochać bliźniego, albo kochać się wzajemnie? Jak kochać Pana Boga i jak On kocha nas? Wiele jest rodzajów miłości. Wiele pytań o miłość można postawić. Stawiał je również – sobie, swoim czytelnikom i swoim słuchaczom – Ksiądz Twardowski. Szukając odpowiedzi, podkreślał, że najważniejsze, by we wszystkim kierować się zasadą, której uczy Ewangelia: nie oko za oko, nie ząb za ząb, lecz serce za serce.
1 2
z 2
skocz do z 2