Menu

Jan Gać

Skarby Ziemi Łódzkiej” to kolejna publikacja Jana Gacia z serii opisów kulturowych podróży po świecie, a trzecia o tematyce polskiej. Tym razem autor zaprasza czytelnika do centralnej części kraju, powszechnie uznawanej za mniej ciekawą niż Małopolska czy Śląsk. Niesłusznie! Obecny w kilkunastu obiektach w regionie romanizm jest zachwycający. Podobnie prezentuje się gotyk, a po nim renesans ze swoim bogactwem form. Barok wypracował kilkadziesiąt zdumiewających architekturą kościołów, wewnątrz strojnych w nieprzebrane bogactwo wyzłoconych ołtarzy, cudownych sztukaterii, wysokiej klasy malowideł ściennych i ołtarzowych. Pod względem malarstwa i rzeźby drewniane budownictwo sakralne osiąga szczyty twórczości artystycznej, zachwycają liczne pałace w parkach krajobrazowych. Mniej szczęścia miały zamki, w większości trwające w postaci malowniczych ruin. Wreszcie miasta sztuki: prymasowski Łowicz, państwowotwórczy Piotrków Trybunalski i jedyna w swoim rodzaju Łódź!Jan Gać – historyk, podróżnik, fotografik, zafascynowany przeszłością krajów o wysokiej cywilizacji z obszaru Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu i obu Ameryk – w swych podróżach nie pomija ojczystego kraju. Próbuje dostrzec niepowtarzalność, urodę, historię, architekturę i sztukę Polski, starając się utrwalić choćby cząstkę z jej chwalebnej przeszłości. Jest autorem 24 książek i ponad 400 artykułów z dziedziny historii, sztuki, religii
Stany Zjednoczone Ameryki Północnej to młode państwo, co nie znaczy żeby nie było w jego granicach zabytków architektonicznych o wielowiekowej metryce sięgającej czasów prekolumbijskich. Na ogromnym obszarze podzielonym w XIX wieku na cztery stany - Arizonę, Nowy Meksyk, Kolorado i Utah – zamieszkiwały liczne plemiona indiańskie, z których niektóre, jak lud Anasazi, osiągnęły bardzo wysoki stopień rozwoju. Monumentalne budownictwo, mnogość zabytków archeologicznych i ich różnorodność każą owych twórców zakwalifikować do rangi budowniczych wielkiej cywilizacji, nieodstającej tak bardzo od tych ludów, które dały początek cywilizacjom Meksyku i Peru. Budownictwo prehistorycznych Indian z Południowego Zachodu jest jedyne w swoim rodzaju, nigdzie indziej na świecie w podobnej postaci nie występuje. Co więcej, owe ludy zamieszkiwały obszar półpustyń o niewyobrażalnej piękności, na co składają się nie tylko spektakularne formacje skał i dziewiczość potężnych łańcuchów górskich, ale i opalizujące światło, które w różnych porach dnia i w różnych porach roku formuje świat natury niczym z bajki. Poprzez zamieszczone w książce liczne ilustracje autor próbuje oddać niezwykłość i urodę tego skrawka naszego globu.
JAN GAĆ, historyk, fotografik, podróżnik, zafascynowany przeszłością tropi jej pomniki w trakcie licznych podróży historycznych, archeologicznych i kulturowych po Europie, Bliskim Wschodzie, rejonie Śródziemnomorza i obu Amerykach. Po ukończeniu studiów fotograficznych w USA wyprawy autora przybrały również charakter filmowy. Z aparatem w ręku przemierza kontynenty w poszukiwaniu dawnych kultur i cywilizacji, utrwalając na filmie ich ślady. Jest autorem 15 książek, w tym 4ˆprzewodników i ponad 200 artykułów z dziedziny historii, sztuki i religii. Szlak Francuski do Santiago de Compostela. Przewodnik merytoryczny to książka polecana wszystkim, których interesuje fenomen pątnictwa do grobu św. Jakuba Apostoła w Hiszpanii. Stanowi nieodzowną pomoc dla tych, którzy się tam wybierają bądź stamtąd już powrócili i pragną wzbogacić swą na ten temat wiedzę. Spośród wielu szlaków wiodących do Santiago autor omówił najstarszy i najczęściej uczęszczany,krajobrazowo przepiękny i artystycznie przebogaty Szlak Francuski, wychodzący z Saint-Jean-Pied-de-Port w Pirenejach. Czytelnik znajdzie w przewodniku konieczne informacje dotyczące mijanych miejscowości z uwzględnieniem zabytków pod kątem ich historii,architektury i sztuki, ale też ze wskazaniem miejsc noclegowych. Wykonane przez autora ilustracje wzbogacają treść przewodnika.
„El Camino, czyli hiszpańskie wędrowanie” to książka, która powstała z potrzeby serca podczas peregrynacji autora Szlakiem Francuskim do Santiago de Compostela. Postępując śladem niepoliczonych rzesz, które od ponad tysiąca lat nieprzerwanie zmierzają od Pirenejów aż po najdalszy kraniec Hiszpanii, autor dostąpił zachwytu na widok wielkiej sztuki, jaką naznaczony jest ten szlak, ze spotkania w drodze pątników – ludzi wspaniałych, jakże często poszukujących sensu życia – wreszcie z powodu piękna krajobrazów. Prawda, dobro i piękno – oto wartości, na jakie człowiek może być wystawiony każdego jednego dnia w ponad miesięcznej wędrówce do grobu św. Jakuba Apostoła, gdy tylko zechce się na nie otworzyć. Niniejsza książka pragnie być zachętą dla tych Czytelników, którzy poszukują wartości wyższych – również w drodze.
Książka „Tam, gdzie rodziła się Polska” jest drugą publikacją autora po książce „Polsko ty moja” usiłującą oddać urodę i bogactwo pomników historycznych ojczystego kraju. W swych podróżach kulturowych autor ograniczył się do Polski Centralnej w dorzeczach Wisły, Noteci, Warty i Pilicy, gdzie zachowała się pokaźna liczba wzruszających zabytków będących czytelnymi świadkami procesu wykluwania się, organizowania i umacniania państwa piastowskiego. W dorzeczach tych rzek rodziła się Polska w warunkach wcale niełatwych. Nasi pierwsi władcy, Mieszko I i Bolesław Chrobry, okazali się przewidującymi politykami, dojrzałymi, z wizją, wykuwającymi orężem przyszły kształt Polski, organizując państwo również wewnętrznie. Przez chrześcijaństwo przejęte z Rzymu za pośrednictwem Czech związali Polskę na stałe z łacińską kultura zachodnią. Kulturowa podróż po Wielkopolsce, Kujawach i przyległych ziemiach stanowi okazję do wniknięcia w te odległe czasy i pozwala przeżyć dreszcz przygody podczas odkrywania najstarszej polskiej architektury i sztuki. Jan Gac, historyk, podróżnik, fotografik, zafascynowany przeszłością tropi jej relikty podczas licznych podróży historycznych, archeologicznych i kulturowych po krajach basenu Morza Śródziemnego, Bliskiego Wschodu i obu Ameryk. Z nieodłącznym aparatem w ręku przemierza kontynenty w poszukiwaniu pomników dawnych kultur i cywilizacji, utrwalając w obrazach ich ślady. Zauroczony swym rodzinnym krajem, Polską, próbuje dostrzec jej niepowtarzalność, urodę, historię, bogactwo architektury i sztuki, by w miarę możliwości utrwalić choćby drobną cząstkę z dziedzictwa przeszłości. Jest autorem ponad dwudziestu książek, w tym czterech przewodników: po Ziemi Świętej, Grecji bizantyńskiej, Rzymie i o drodze do Santiago de Compostela Szlakiem Francuskim. W różnych pismach opublikował ponad 350 artykułów z dziedziny historii, sztuki i religii. Patrz: www.jangac.com.pl
PETRA. W świecie cywilizacji hellenistycznej, jaki się wyłonił i ukształtował w basenie Morza Śródziemnego i na Bliskim Wschodzie po rozpadzie efemerycznego imperium Aleksandra Wielkiego, setkami zakładano miasta o kulturze grecko-rzymskiej, wszystkie mniej lub bardziej do siebie podobne. Z tej urbanistycznej plejady jedno wyróżniało się właściwie wszystkim: historią powstania i jej dziejami, bajecznie kolorową oprawą nagich skał, mnogością budowli o przedziwnej architekturze monumentalnych grobowców bez podobieństwa gdziekolwiek indziej na świecie. To Petra, stolica Nabatejczyków, pustynne miasto, obecnie w granicach Królestwa Jordanii. Ów pasterski lud pochodzenia arabskiego, który doszedł do bajecznych bogactw na obsłudze karawan kupieckich, na swych szlakach tranzytowych do Gazy nad Morzem Śródziemnym wznosił miasta etapowe na pustyni Negew, obecnie na terytorium Izraela, z których każde, chociaż zalega w ruinie, nie przestaje i dziś zachwycać rozległością, urbanistycznym rozmachem i czarującym pięknem pustynnej oprawy. JAN GAĆ, historyk, podróżnik, fotografik, zafascynowany przeszłością tropi jej relikty podczas licznych podróży historycznych, archeologicznych i kulturowych po krajach basenu Morza Śródziemnego, Blis­kiego Wschodu i obu Ameryk. Z nieodłącznym aparatem fotograficznym w ręku przemierza kontynenty w poszukiwaniu pomników dawnych kultur i cywilizacji, utrwalając w obrazach ich ślady. Jest autorem ponad dwudziestu książek, w tym czterech przewodników po Ziemi Świętej, Grecji bizantyńskiej, Rzymie i drodze do Santiago de Compostela Szlakiem Francuskim. W różnych pismach opublikował ponad 400 artykułów z dziedziny historii, sztuki i religii.