Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

W niewoli wzrostu

Daniel Cohen

W niewoli wzrostu

9.0

(3 oceny) wspólnie z

49,00

 

„Wzrost gospodarczy to religia nowoczesnego świata. Jest eliksirem, który łagodzi konflikty, obietnicą nieskończonego postępu. Stwarza rozwiązanie dla dramatu życia ludzkiego polegającego na tym, że chce się tego, czego się nie ma. Niestety obecnie jest on – przynajmniej w krajach Zachodu – niestały, umykający… Okresy bessy następują po hossach i na odwrót. Politycy, niczym szamani pragnący sprowadzić deszcz, wznoszą ramiona ku niebu po to, żeby przyszedł, a ponieważ nie nadchodzi, to zwiększa się tylko gorycz i żal społeczeństw.
Świat nowoczesny, nie ustając w poszukiwaniu kozłów ofiarnych, stara się przecież uniknąć zasadniczego pytania: co z nim będzie, jeśli próżną stała się obietnica nieskończonego postępu? Czy uda mu się znaleźć inne sposoby zaspokojenia pragnień, czy też popadnie w beznadzieję i przemoc?”
(fragment wstępu)

Daniel Cohen diagnozuje kapitalizm postindustrialny, jaki wyłania się po rewolucji cyfrowej. Wciąż żywa religia wzrostu ekonomicznego kłóci się w krajach rozwiniętych z realnym małym wzrostem i kurczącymi się możliwościami bogacenia, co prowokuje kryzysy społeczne i polityczne, w tym kryzys demokracji. Natomiast w krajach rozwijających się szybszy wzrost rujnuje środowisko i niebezpiecznie oddziałuje na klimat Ziemi.
Kto chce lepiej pojąć, dlaczego zmierzamy w złym kierunku i jak zmienić tę sytuację, powinien przeczytać tę książkę.
Marek Beylin

Nieoczywiste
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-633-9118-8

Tytuł oryginalny: Le monde est clos et le désir infini

Liczba stron: 200

Format: 14.6x20.4

Cena detaliczna: 49,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...