Menu

Dziwny Pomysł

Dziwny Pomysł
Gdy szesnastoletnia Andrea spotyka starszą o trzy lata Hedvig, wszystko wymyka się spod kontroli. jest z nią urwać się ze szkoły, by jeść pizzę w łóżku i pić. Andrea i Hedvig będą razem na zawsze. O ile tylko uda się utrzymać Hedvig w dobrym nastroju i uniknąć wszystkiego, co mogłoby wzbudzić jej podejrzenia... Debiut Emmy Rvas to mocna opowieść o toksycznym związku i ponownym odnalezieniu miłości. Emma Rvas (ur. 1994) to szwedzka pisarka z Lund. Debiutancka powieść To ze mną jest problem to owoc zajęć w szkole pisarskiej w Lund. Emma pasjonuje się literaturą młodzieżową i queerowymi tematami. Aleksandra Brożek-Sala (ur. 1979) trójmieszczanka, absolwentka filologii angielskiej (specjalizacja translatoryczna) na Uniwersytecie Gdańskim. Tłumaczeniami zajmuje się od 2009 r. W 2022 ukończyła linię szwedzką gdańskiej skandynawistyki.
Szesnastoletnia Argantael postanawia podrzeć swoje życie na strzępy. Zaczyna od pamiętnika – wyrywa kartki i wrzuca je w fale. Następnie wypływa łodzią daleko w morze – nie będzie w stanie wrócić na ląd, gdy puści wiosła. Książkę wypełniają wspomnienia dziewczyny, a my zyskujemy wgląd w jej trudne dzieciństwo, relacje z rodzicami, przyjaźnie i marzenia, zazdrość i smutek. Jesteśmy świadkami skutków zaniedbania problemów ze zdrowiem psychicznym, ale też prób pogodzenia się ze swoją seksualnością. Chcemy walczyć u boku Argantael, wiosłować o życie – a książka powoli przekonuje nas, że jest ono wiele warte. Rakel Helmsdal (ur. 1966) to farerska pisarka. Urodziła się w Tarnby w Danii, ale większość życia spędziła w Tórshavn na Wyspach Owczych. Jest autorką wielu książek dla dzieci i młodzieży, a także poezji i powieści dla dorosłych. Kinga Eysturland (ur. 1985) gdańszczanka, nauczycielka i tłumaczka, absolwentka skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim ze specjalizacją tłumaczeniową z języka duńskiego. Mieszka w Klaksviku, gdzie od 2013 roku prowadzi pensjonat Eysturland Lodge. Główna redaktorka bloga Kierunek Dania oraz członkini kolektywu Nordic Talking. Współautorka podcastu „Wyspy Owcze bez Tajemnic”, przewodnika turystycznokulturowego po Wyspach Owczych oraz książki Codziennie jest piątek – szczęście po nordycku.
Tęczowa Seria: sześć książek, które powstały na różnych długościach geograficznych – bo przecież na całym świecie młodzi ludzie LGBT+ przeżywają swoje pierwsze miłości, mierzą się z lękami, leczą złamane serca, odnajdują swoje własne drogi i starają się zrozumieć otaczającą ich rzeczywistość. Mistrzowska powieść o chłopcu dorastającym w tęczowej rodzinie w Rosji Po śmierci matki pięcioletni Miki zostaje adoptowany przez jej brata. Sława uczy chłopca życia i pokazuje mu świat sztuki. Ale nagle w szczęśliwym dzieciństwie Mikiego pojawia się Lew, partner Sławy, surowy lekarz pragnący wprowadzić do rodziny porządek i dyscyplinę. Artystyczna wrażliwość małego Mikiego zostaje wystawiona na próbę – podobnie jak profesjonalne opanowanie Lwa. Chłopiec nie wie jeszcze, że tarcia w rodzinie to nic w porównaniu ze społeczną homofobią. Pierwszego dnia szkoły zaczyna się życie w kłamstwie, zmyślanie w wypracowaniach, ukrywanie zdjęć, ilekroć z wizytą przychodzą koledzy… Miki poznaje świat, który nie toleruje odmienności. Minie trochę czasu, nim bohater pogodzi się ze swoją sytuacją, a jego rodzina znajdzie dla siebie miejsce. *** – Powtórzmy jeszcze raz. Zgodziłem się ze znużeniem. – Z kim mieszkasz? – zapytał. – Z tatą? – Gdzie jest twoja mama? – Umarła. – Jak ma na imię twój tata? – Lew. – Miki, nie. – Sława wydawał się zmęczony i zirytowany. – Weź się w garść. Powinieneś odpowiedzieć: Sława. Podać moje imię. Tylko moje. Bo to ja mam prawa rodzicielskie, pamiętasz? *** Mikita Franko (ur. 1997) pochodzi z Kazachstanu. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczął tworząc bloga na serwisie społecznościowym VKontakte. Wpisy z bloga stały się podstawą do stworzenia debiutanckiej książki, nominowanej m.in. do prestiżowej rosyjskiej nagrody NOS. Joanna Krystyna Radosz (ur. 1992) doktorka literaturoznawstwa. Naukowo zajmuje się kryminałami i fantastyką. Jako pisarka debiutowała w 2016 roku zbiorem „Czarna Książka. Antologia opowiadań żużlowych”, a jako tłumaczka rok później. Prowadzi firmę Work With Words, w ramach której recenzuje, redaguje i objaśnia literaturę.
Dziś w przedszkolu Wronie Gniazdo żółty dzień. Ale zanim impreza się zacznie, dzieci muszą znaleźć jajko wielkanocne, które Elin i Sven Ingvar ukryli wyjątkowo sprytnie. To będą trudne poszukiwania dla Leona i Livii, detektywów z Wroniego Gniazda. Rymowane zagadki i masa sztuczek – czasami dorośli potrafią być tak zmyślni jak dzieci. No, prawie.
HOMO sapienne to nie tylko kobiecy wariant homo sapiens, ale też nawiązanie do homoseksualności głównych bohaterów powieści. To powieść o miłości, przyjaźni i więziach rodzinnych – opowiedziana przez młodych Grenlandczyków, którzy nie do końca pasują do norm. Fia wyrywa się ze swojego heteroseksualnego związku i odkrywa, że pociągają ją kobiety, zwłaszcza Sara, której związek z Ivik przeżywa kryzys intymności. Zanim wszystkie elementy tej układanki trafią na właściwe miejsce, ważną rolę odegrają też brat Fii, Inuk, oraz ich wspólna przyjaciółka Arnaq. Przekład z języka grenlandzkiego
Bliżej już się nie da (Monika Steinholm, tłumaczenie Joanna Barbara Bernat) to powieść, której akcja dzieje się w Finnsnes - małym nadmorskim miasteczku na północy Norwegii. Głównymi bohaterami są wycofany, nieśmiały młody gej Jens i przebojowy, hardy, niegrzeczny Edor, który myśli, że nic go już nie zaskoczy. Ich spotkanie staje się jednym z tych momentów, które decydują o całym życiu. To wzruszająca historia o trudnych, ale pięknych emocjach. O tym, co się w nas dzieje, kiedy przestajemy spełniać wymagania wszystkich dookoła. O miłości, która nie pozwala zasnąć. Monika Steinholm (ur. 1983) ukończyła studium pisarskie przy Uniwersytecie w Tromso, gdzie nadal mieszka i pracuje w księgarni. Debiutowała w 2014 roku książką Fuck verden. Joanna Barbara Bernat (ur. 1986), wydawczyni i tłumaczka literatury norweskiej, skandynawistka, polonistka. Dotychczas tłumaczyła i wydawała książeczki dla przedszkolaków i książki poularno-naukowe, teraz ma nadzieję podbić nowe segmenty rynku.
Po lecie wszystko będzie inaczej (Siri Kolu, tłumaczenie Adam Sandach) to ciepła, czuła opowieść o pragnieniu stania się sobą. Jej bohaterem jest siedemnastoletni Peetu, który przy porodzie został uznany za dziewczynkę i tak był do tej pory wychowywany. Peetu decyduje się na korektę płci, ale nie tylko on przechodzi przemianę - cała rodzina (a także jego dziewczyna Aamu) musi skonfrontować się z własnymi przekonaniami, uprzedzeniami i ograniczeniami. Szczególny sposób wybiera ojciec Peetu - zaprasza syna na wspólne latanie szybowcem. Książka jest zapisem ich dziesięciu wspólnych lotów, podczas których starają się nawzajem zrozumieć. Siri Kolu (ur. 1972) jest pisarką, dramaturżką, reżyserką i instruktorką teatralną. Jej książki dla dzieci i młodzieży zostały przetłumaczone na 21 języków. To autorka z silnym głosem, o bardzo szerokim zakresie możliwości twórczych. Adam Sandach (ur.1972) swoje życie związał z językiem - wykorzystuje znajomość fińskiego w pracy zawodowej, od lat naucza oraz przekłada . Debiutował w 2014 roku przekładem kryminału "Szczerze oddana".
Gimnazjum to norweski komiks dla młodzieży, który w 2016 roku zdobył prestiżową nagrodę Brageprisen w kategorii książek dla dzieci i młodzieży oraz był nominowany do Nagrody Literackiej Rady Nordyckiej. Jest także wpisany na listę Białych Kruków biblioteki w Monachium. To komiks o dorastaniu, prześladowaniu, odrzuceniu, stracie. O szukaniu pomocy i o dobrych i złych pedagogach. Anders N. Kvammen, ur. w 1985 roku w Oslo, norweski twórca komiksów i ilustrator. Autor dwóch autobiograficznych albumów: Ungdomsskolen (Gimnazjum) i Jobb (Praca). Bohaterem obu jest alter-ego Andersa, Aksel. Twórca ilustracji do kilkudziesięciu książek, jego dzieła były wystawiane w czołowych norweskich galeriach. @kvamsky na Instagramie. Joanna Barbara Bernat, rocznik 1986, wydawczyni i tłumaczka literatury norweskiej, skandynawistka, polonistka. Działalność wydawniczą prowadzi pod marką dziwny pomysł. Dotychczas tłumaczyła i wydawała książeczki dla przedszkolaków, teraz ma nadzieję podbić nowe segmenty rynku. Komiks według jej scenariusza znaleźć można w drugim numerze zina Monstwór.
W przedszkolu Wronie Gniazdo odbywa się przyjęcie świąteczne. Wszystkie dzieci czekają na Mikołaja. Ale Mikołaj nie przychodzi, chociaż dzieci wołają go coraz głośniej. Gdzie, do jasnej anielki, mógł pójść? To kolejna zagadka do rozwiązania dla Leona i Livii, detektywów z przedszkola. Świąteczne poszukiwania!
Zwykły dzień w przedszkolu Wronie Gniazdo zmienia się zupełnie, gdy Elin gubi okulary. Gdzie mogły się podziać? Czy w przedszkolu jest jakiś złodziej? To sprawa dla Leona i Livii, przedszkolnych superdetektywów!
Tribajka – projekt artystyczny dla dzieci złożony z trzech części: Trzy świnki, Czerwony Kapturek i Smok Wawelski. Znane bajki w nowej, żartobliwej odsłonie, w której to dziecko jest współautorem opowieści. 2wilki.pl – grupa artystyczna zwana Kulturalną Watahą, utworzona przez Karolinę Grabarczyk, Nikę Jaworowską-Duchlińską i Rafała Grabarczyka. www.2wilki.pl
W przedszkolu trwa karnawał, a to oznacza imprezę, słodkie bułki i kostiumy! Aksel liczy bułki - jest ich dziesięć, po jednej dla każdego. Lecz nagle włącza się alarm pożarowy, a jedna z bułek znika! Kto ją zabrał? Detektywi Leon i Livia podejmują się rozwiązania sprawy, a odpowiedź zaskakuje wszystkich...
Mała dziewczynka zmierza do babci z koszykiem pełnym pyszności – znana bajka w nowej odsłonie obudzi kreatywność Twojego dziecka.
Tribajka - projekt artystyczny dla dzieci złożony z trzech części: "Trzy świnki", "Czerwony Kapturek", i "Smok Wawelski". Znane bajki w nowej, żartobliwej odsłonie, w której to dziecko jest współautorem opowieści.
Kreatywna książeczka dla najmłodszych. Krótkie opowiadanie o dziewczynce, która postanawia kolekcjonować wyjątkowe i ważne wydarzenia. W tekście autorka pokazuje czytelnikowi, że na niezwykłość codziennego dnia mogą składać się drobiazgi, które dorośli mijają obojętnie, a w których oko dziecka potrafi dostrzec piękno. Druga część książeczki to zeszyt, w którym mały czytelnik może narysować i opisać własną kolekcję, na wzór tej stworzonej przez bohaterkę książki.
Mali piłkarze z przedszkola Wronie Gniazdo są gotowi na kolejny trening. Ale - co to? Każdemu z nich brakuje po jednej skarpetce! Gdzie mogły się podziać? Czy ktoś je zabrał? A może - w jakiś tajemniczy sposób - skarpetki same zniknęły? Leon i Livia, detektywi z przedszkola, zajmują się tą sprawą!
W przedszkolu Wronie Gniazdo ma odbyć się przyjęcie, ale wielkie plamy błota na podłodze psują dobrą atmosferę. Kto wszedł w butach do środka? Tak nie wolno! Leon i Livia, superdetektywi z Wroniego Gniazda, zajmują się tą sprawą.
Sofia jest zwyczajną licealistką, która martwi się o zadania domowe i opinię innych uczniów, kiedy pojawia się ON: szalenie przystojny nowy uczeń, skryty za warstwą rozkładających się bandaży, wpatrujący się w nią pustymi oczodołami. Sofia bierze go za zwykłego hipstera, ale może ten zagadkowy nieznajomy skrywa coś więcej? Tak. On jest mumią. Naprawdę nie trzymamy tego w tajemnicy. Okazuje się, że to mumia. To książka o dziewczynie, która zakochuje się w mumii. Czytaliśmy książki YA o nastoletnich dziewczętach, które nieświadomie zakochują się w wampirach, wilkołakach, aniołach, demonach, wróżkach, syrenach, czarnoksiężnikach i trollach. Poważnie, jedna była o trollach. Nadszedł czas mumii. Alex Falcone i Ezra Fox to komicy, pisarze i połowa prowadzących podcast „Read it and Weep”