Menu

G&P Oficyna Wydawnicza

G&P Oficyna Wydawnicza
Jan Kulma - muzyk, reżyser, filozof, pisarz. Urodzony 13 grudnia 1924 roku w Radomiu. Zmarł w Warszawie 30 sierpnia 2019 roku. W 2019 roku z okazji dziewięćdziesiątej piątej rocznicy urodzin, przypadającej na 13 grudnia przygotował do druku ostatnie wydanie „Dykteryjek przedśmiertnych”, wiedząc o tym. że wszystkie zostaną wydane zgodnie z jego wolą w setną rocznicę jego urodzin, a pamięciowa rekonstrukcja zdarzeń, myśli i emocji, którą zapisał, nie zostanie zmieniona."To zabawa zrobiła ze mnie człowieka mądrzejszego (mogę to spokojnie stwierdzić) gdyż poznałem sens życia i cel życia, a taka wiedza daje każdemu poczucie szczęścia" - twierdził Jan Kulma.Nie ma więc, jego zdaniem prawdziwej drogi do życia moralnego, jest tylko zabawa w teatr, która stać się może jednocześnie i ważną drogą i ważnym celem i co najważniejsze, prawdziwym obowiązkiem. Takim jakim staje się uczucie twórczej niezależności, nostalgia za czasem minionym umiłowanie wolności i mądrości, które Jan Kulma łączył zawsze z subtelnym żartem, dowcipem i ironią jako „figurę dystansu”. (z Wprowadzenia Urszuli Chęcińskiej)
Wyprawa Koziołka do Afryki wraz z bocianami. Jego przygody wśród dzikich zwierząt na Czarnym Lądzie, wśród Arabów i czarnych wojowników. Powrót w klatce do Warszawy.
Koziołek idzie do wojska. Koziołek w warszawskim zoo, u smoka wawelskiego, na wulkanie i wśród delfinów, aż w końcu w upragnionym Pacanowie.
Wyjątkowy album, przebogaty ikonograficznie, dokumentujący zarówno barwną biografię Jana Marcina Szancera, jak i twórczość tego artysty poprzez bogaty wybór jego najlepszych ilustracji. Będzie więc wspaniałą zachętą do przypomnienia sobie legendarnego, olśniewającego wręcz stylu artysty, okazją do ponownych wzruszeń i oczarowań, możliwością powrotu do wspaniałego świata baśni (i nie tylko) wykreowanego mistrzowską ręką Jana Marcina.
"Puszcza Notecka" (wydanie III zaktualizowane) to przekrojowy przewodnik krajoznawczy po jednym z największych kompleksów leśnych w Polsce.Zawiera: klikaset barwnych zdjęć, map i planów, opisy wspaniałej przyrody, rezerwatów, parków i pomników przyrody, zabytki, legendy, ciekawostki, biogramy, historia, szlaki piesze, rowerowe, wodne, bazę noclegową, kąpieliska, niezbędne adresy, telefony.
Druga księga Przygód Koziołka Matołka. W tej części opisane są przygody w polskich górach i nad morzem, rejs do Afryki i do Ameryki, pobyt w Nowym Jorku, wśród Indian, potem wśród poszukiwaczy złota i z powrotem w Polsce.
Pierwsza księga Przygód Koziołka Matołka. Cykl obrazkowych historyjek z fabułą pisaną wierszem. Autor z humorem kreśli przygody koziołka, który w poszukiwaniu Pacanowa, gdzie "kozy kują" popada w liczne tarapaty na lądzie, morzu, dalekich i egzotycznych krajach. Według książki powstało kilkadziesiąt odcinków serialu animowanego.
Jest to legenda o Wandzie, córce króla Kraka, polskiej księżniczce, która po śmierci ojca nie zgodziła się na małżeństwo z księciem niemieckim. Urażony książę najechał ze swoimi wojskami ziemie polskie. Kontynuacja legendy „O wawelskim smoku”, opracowana w podobnej konwencji jak „Przygody Koziołka Matołka” i „Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki”.
Ostatnia część zilustrowanych przez Mariana Walentynowicza przygód małpki Fiki-Miki, która odwiedza Polskę i spotyka się z Koziołkiem Matołkiem. Koniecznie trzeba sięgnąć po dwie wcześniejsze księgi: "Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki"i "Fiki-Miki dalsze dzieje, kto to czyta, ten się śmieje".
Druga księga zabawnych przygód małpki Fiki-Miki, opisanych przez Kornela Makuszyńskiego, a zilustrowanych przez Mariana Walentynowicza. Jest to ciąg dalszy księgi pierwszej: "Awantury i wybryki małej małpki Fiki-Miki". Następne przygody w księdze trzeciej: "Na nic płacze, na nic krzyki, koniec przygód Fiki-Miki".
Pierwsza księga przygód małpki Fiki Miki opisanych przez Kornela Makuszyńskiego, a zilustrowanych przez Mariana Walentynowicza. Pozycja utrzymana w stylu "Przygód Koziołka Matołka". Małpka i murzynek przemierzają daleki szlak z Arabii do Polski, aby odwiedzić koziołka. Następne przygody w księdze drugiej "Fiki Miki dalsze dzieje kto to czyta ten się śmieje" i w księdze trzeciej "Na nic płacze na nic krzyki koniec przygód Fiki Miki".