Menu

Bogdan De Barbaro

De Barbaro Bogdan to polski lekarz psychiatra i terapeuta, profesor nauk medycznych oraz profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, autor książek psychologicznych. Urodził się 7 września 1949 roku. Ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. W 1993 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych, a w 2007 roku tytuł profesora nauk medycznych. Bogdan de Barbaro otrzymał certyfikat psychoterapeuty i superwizora Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

De Barbaro Bogdan – autor licznych publikacji

Bogdan de Barbaro ma na swoim koncie liczne publikacje. Jednym z pierwszych jego dzieł jest „Pacjent w swojej rodzinie” wydane w 1997 roku. W 2005 roku był współautorem publikacji „Możesz pomóc: poradnik dla rodzin pacjentów chorych na schizofrenię i zaburzenia schizotypowe”. W 2011 roku opublikował wraz z Szymonem Chrząstkowskim „Postmodernistyczne inspiracje w psychoterapii”. Jedną z jego kolejnych publikacji jest dzieło pod tytułem „Konteksty psychiatrii” z 2014 roku. Najnowsza książka tego autora „Po co światu psychoterapia” została wydana w 2023 roku. De Barbaro to polski lekarz, który został odznaczony medalem „Dziękujemy za Wolność” w 2019 roku przez Stowarzyszenie Sieć Solidarności.
Od stanu naszego umysłu zależy wszystko – nawet świat Zakazy i nakazy, hałas i dziki pęd, brak czasu, by pobyć z samym sobą. Czy takie życie ma sens? Bez znajomości swojego wnętrza nie zrozumiemy bliskich, znajomych, współpracowników – świata w ogóle. I zacznie się lęk, który, choć bywa też przyjacielem, może zamienić się w najgorszego wroga. Czy żyć dobrze można się nauczyć? Jak rozmawiać ze sobą i z ludźmi wokół? Ile jest emocji i jak nad nimi zapanować? Do kiedy jest smutek, a od kiedy depresja? Gdy świat staje na głowie, może potrzebna jest mu psychoterapia? Profesor Bogdan de Barbaro, znany psychiatra i psychoterapeuta, bada, co dzieje się w ludzkiej psychice i na jakie niebezpieczeństwa naraża ją XXI wiek. Bogdan de Barbaro – profesor dr hab. nauk med., psychiatra, psychoterapeuta. W latach 1993–2016 kierownik Zakładu Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2016–2019 kierownik Katedry Psychiatrii UJ Collegium Medicum. Superwizor psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Jest autorem, współautorem i redaktorem artykułów i książek z zakresu psychiatrii, psychoterapii i terapii rodzin, . Pacjent w swojej rodzinie (1997), Postmodernistyczne inspiracje w psychoterapii (z Szymonem Chrząstowskim, 2011), I jak tu się dogadać? (z Danutą Kondratowicz, 2017), Sztuka obsługi życia. O fobiach, nadziejach i całym tym chaosie (z Dominiką Dudek, 2021), Psychoterapia między wiedzeniem a niewiedzeniem (z Wojciechem Drathem, 2022). Obecnie współpracuje z Fundacją Rozwoju Terapii Rodzin „Na Szlaku” w Krakowie.
Dlaczego sens znika z naszego życia i jak go odnaleźć Mierzymy się z wielkimi zagadnieniami współczesności, ale czy poświęcamy wystarczająco dużo uwagi problemom, z którymi musimy się borykać na co dzień? Prof. Dominika Dudek i prof. Bogdan de Barbaro w rozmowie z Piotrem Żakiem koncentrują się na tym, co głęboko dotyka nas wszystkich. Dyskutują o źródłach problemów w rodzinie, intymności w czasach internetowego ekshibicjonizmu, o życiu w nieustannym stresie – oraz o innych zagrożeniach, ale także nadziejach. Ona, otwarta na przemiany nowoczesności, patrzy na życie z bardziej praktycznego punktu widzenia, z kolei on odwołuje się do tradycji i zastanawia nad sensem galopujących zmian. Czy w coraz bardziej płynnych czasach zagrożone są stałe wartości? Czy uzasadniony jest strach przed przyszłością? Jak wygląda portret Polaka początku trzeciej dekady XXI wieku? Czemu rozmawianie z psem lub kotem jest takie ważne? I dlaczego oboje psychiatrów nie patrzy na wszystko w ten sam sposób? Oto intrygujące spojrzenie na całe życie z wszystkimi jego fenomenami i próba zrozumienia współczesnego człowieka – może nawet Ciebie. Dwójka wspaniałych psychiatrów mierzy się ze współczesnym światem. Odważnie, spokojnie, z czułością i mądrością. Dla mnie jest to książka przewodniczka po moim własnym życiu. Aleksandra Klich, redaktorka naczelna „Wysokich Obcasów” Siła tej książki tkwi w prostym przesłaniu: nie warto bać się życia! Nawet jeśli jest w nim więcej wątpliwości niż rozwiązań. Prof. Dudek i prof. de Barbaro pokazują, jak nie szarpać się ze skomplikowaną codziennością w świecie pełnym oczekiwań i jak nauczyć się dystansu do wielu spraw. Maria Mazurek, współautorka książek z Jerzym Vetulanim
„Wprowadzenie do systemowego rozumienia rodziny" - jest przeznaczone dla tych psychologów, psychiatrów i lekarzy rodzinnych, którzy są zainteresowani teoretycznymi podstawami systemowej terapii rodzin. Praca, pisana z perspektywy paradygmatu systemowego, zawiera opisy podstawowych wymiarów życia rodzinnego, takich jak procesy emocjonalne, struktura czy komunikacjo w rodzinie. Osobne rozdziały poświecone są szczególnym zjawiskom życia rodzinnego, takim jak lojalność rodzinna, mity rodzinne oraz żałoba w rodzinie.